ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دخالت‌های دولتی باعث انحراف بانک‌ها از وظایف‌شان شد

معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به بنگاه‌دار شدن بانک ها و انحراف از وظایف تعریف شده خود گفت: انحراف بانک ها با دخالت دولت و مجلس در عرصه سیاستگذاری های بانکی آغاز شد.
به گزارش تسنیم، مستخدمین حسینی گفت: بر اساس ادبیات اقتصادی، بانک ها واسطه گر مالی هستند، یعنی از یک سمت تجهیز منابع را انجام می دهند و مازاد در آمد خانواده ها و شرکت ها را جذب می کنند و از سمت دیگر این منابع را تخصیص می دهند.
وی افزود: جز این وظیفه کارکردهای دیگری که نظام بانکی خودش را در آن درگیر کند و وارد چرخه فعالیت هایی شود، در حیطه وظایفش نیست. نظام بانکی ما از غرب گرفته شده است و از آنها آموخته ایم و شاکله نظام بانکداری کشورمان بر اساس آن برنامه ریزی شده است و تا امروز به جز عملیات بانکی بدون ربا که سال 62 تصویب شده است، ساختارها، وظایف و اهدافی که برای نظام بانکی تعریف کرده ایم، در این قاعده است.
معاون سابق وزارت اقتصاد با بیان اینکه اگر نسبت به عملکردهای دیگر بانک، ورود جدی داشته باشیم، می توان تخلف هایی در این زمینه یافت، گفت: اینکه چرا بانک ها بنگاه داری می کنند، مسئله مهمی است و این مسئله تفاوتی میان بانک خصوصی و دولتی نمی کند.
مستخدمین حسینی درباره علت انحراف بانک ها از وظایف تعریف شده اولیه شان، اظهار داشت: ساختار دخالت جویانه ای بود که قوه مجریه و مقننه در طول این دوران بر بانک ها تحمیل کرده اند و باعث شده است بانک ها از اهداف خودشان دور باشند. به عنوان مثال وقتی یک متغیر کلیدی و اصلی یعنی نرخ سود بانکی تابع بازار نباشد و قاعده آن به دست دولت ها باشد و آن نرخ ها نیز به گونه ای تعیین شوند که پایین تر از نرخ تورم باشد بانک ها برای اینکه جبران کنند و کارنامه درخشانی را برای سهامداران شان نشان دهند، از سایر فعالیت های دیگر استفاده می کنند از جمله شرکت داری و بنگاه داری.
وی با بیان اینکه مسئله بنگاه داری و شرکت داری را دولت و مجلس با مصوبات خودشان تحمیل کردند، ابراز داشت: بانک ها از دولت طلب داشتند، ولی دولت، نقدینگی نداشت و به جای آن به همه آنها، بنگاه ها را اهدا کرد مانند شرکت پتروشیمی و نساجی و هواپیمایی.
معاون اسبق بانک مرکزی از وجود ادله کافی که نشان می دهد آغاز انحراف بانک ها، به دلیل ورود دولت و مجلس به عرصه سیاستگذاری های بانکداری بوده است، بیان داشت: تا دهه 60 بانک ها فقط وظایف خودشان را انجام می دادند و حتی شرکت های مستقل صرافی نیز نداشتند در حالی که امروز این کار انجام شده است. امروز وقتی مجوز بانکی را صادر می کنند، بعد از چند ماه شرکت لیزینگ و صرافی و یا سرمایه گذاری ایجاد می کنند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده