ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واردات بی‌رویه بلای جان فولاد کشورفعالیت تولیدکنندگان فولاد، پائین‌تر از ظرفیت اصلی

فولاد مبارکه معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه با انتقاد از وضعیت واردات فولاد به کشور گفت: فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین فولادساز خاورمیانه از چالش‌های بسیاری رنج می‌برد و واردات بی‌رویه بلای جان فولاد کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهانو به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، محمود اکبری با اشاره به وضعیت نامناسب فولاد در سطح کشور اظهار داشت: طی سال‌های اخیر روند کاهش مصرف در بازار داخل به سبب رکود در بخش‌های محرک مصرف فولاد کشور به طور مستمر ادامه داشته، به طوری‌که مصرف محصولات فولادی تخت  از 11.5 میلیون تن در سال 89 به حدود 8.5 میلیون تن تقلیل یافت.

وی ادامه داد: علاوه براین، روند افزایشی واردات محصولات فولادی تخت به کشور، به سبب نبود پوشش تعرفه‌ای مناسب، طی این مدت ادامه داربوده و واردات در سال 94 که به طور عمده در محدوده تولیدات داخلی بوده حدود 83 درصد بالاتر از 2 سال قبل آن و 32 درصد بیشتر از سال 93 رشد را نشان می‌دهد، به طوری که ورود انواع محصولات فولادی تخت به کشور، از مرز 3 میلیون و 700 هزارتن گذشت.

فعالیت تولیدکنندگان فولاد، پائین‌تر از ظرفیت اصلی

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: این عوامل سبب شد تا اغلب تولیدکنندگان فولاد بالاجبار، بسیار پایین‌تر از ظرفیت خود فعالیت کنند، تا جاییکه در سال 94 ، ظرفیت بهره‌بردای شده شرکت‌های تولیدکننده محصولات فولادی تخت کشور، به حدود 53 درصد رسید و فولاد مبارکه نیز برای اولین بار کمتر از ظرفیت خود فعالیت کرد.

وی ادامه داد: این واقعیت تلخ در حالی رخ داده که توسعه صنعت فولاد به عنوان یکی از مهم ترین صنایع دارای مزیت نسبی در کشور که در سند چشم انداز 1404 تا 55 میلیون تن تولید یعنی بیش از 2.5 برابر ظرفیت فعلی، هدف‌گذاری شده و فولاد مبارکه نیز با سهم 45 درصدی نقش عمده‌ای در آن ایفا می‌کند را با چالش جدی مواجه کرده است. 

اکبری تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی و سرمایه بر بودن این صنعت، در صورت عدم حمایت‌های لازم از سوی دولت، دست‌یابی به آن بسیار دشوار است.

مهم‌ترین چالش، واردات فولاد به کشور است

وی واردات محصولات فولادی را مهم‌ترین چالش خواند و تصریح کرد: تولیدکنندگان جهانی فولاد هرچند، در سال گذشته با کاهش شدید قیمت فروش محصولات روبرو شدند اما با توجه به کاهش چشمگیر قیمت مواد اولیه و انرژی در جهان، تولیدکنندگان جهانی فولاد توانستند با کاهش هزینه خرید مواداولیه و انرژی، بخشی از کاهش درآمد حاصل از کاهش قیمت  فروش محصولات و حاشیه سود خود را جبران کنند.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه کاهش قیمت جهانی سنگ آهن از 168 دلار بر تن به حدود 47 دلار بر تن و نفت از بشکه‌ای بیش از 100 دلار به حدود 40 دلار، از جمله این مشکلات بود، ادامه داد: اما شرایط برای تولیدکنندگان داخلی کاملاً بر عکس بود و علاوه بر کاهش قیمت فروش محصولات، افزایش قیمت مواد اولیه و انرژی را هم تجربه کردند که این امر فشار مضاعفی را متوجه آنها کرد.

وی افزود: بر این اساس، دولت با هدف جلوگیری از اعمال خسارات بیشتر  بر صنعت استراتژیک فولاد از ابتدای سال 93  اقدام به اصلاح تعرفه‌ها کرد، اما به دلیل تعریف تعرفه‌ها در 3 گروه فولادهای ممزوج (کیفی) به میزان 4 درصد، ورق فولای با ضخامت کمتر از 3 میلی متر به میزان 10درصد و سایر فولادهای تخت به میزان 15 درصد، واردکنندگان با بهره گیری از خلأ موجود، نسبت به واردات انواع محصولات فولادی با کد فولادهای ممزوج و تعرفه 4 درصد اقدام کرده و عملاً اثر تعرفه ی وضع شده خنثی شده و ضربه مهلکی بر پیکره صنعت فولاد کشور وارد آمد.

اکبری با بیان اینکه رشد بی‌سابقه 960 درصدی واردات آن نسبت به سال قبل و به لحاظ مقداری از 203 هزار تن سال 93 به حدود یک میلیون و 960 هزار تن در سال 94 گواه این امر است، تصریح کرد: علاوه بر آن، این موضوع سبب شد که حدود 400 میلیارد تومان از درآمدهای تعرفه ای دولت نیزکاسته شود. 

وی ادامه داد: با این حال با پیگیری‌های مستمر و تحلیل کارشناسان مرتبط در وزارت خانه‌های مربوطه، مجدداً موضوع اعمال تعرفه ها مطرح و با اعمال افزایش مؤثر تعرفه‌ها از ابتدای سال جاری و مسدود شدن راه های دور زدن تعرفه ای، امکان افزایش تولید، حفظ و تداوم اشتغال صنایع فولاد مجدداً احیا شد.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه شیوه قیمت گذاری فولاد مبارکه را از طریق بورس کالا خواند و گفت: از سال 1382 تاکنون به دنبال راه اندازی بورس کالا در کشور (براساس مصوبه هیأت محترم وزیران وقت و مجلس شورای اسلامی) با هدف ایجاد شفافیت در معاملات فولاد، فولاد مبارکه ضمن عرضه محصولات خود از طریق بورس کالا،  همواره به گونه‌ای عمل کرده تا صرفاً مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نهایی دریافت کننده کالای عرضه شده باشند و از واسطه‌گری و سفته بازی جلوگیری به عمل آید که این امر همواره به تأیید سازمان ها و سایر مراجع قانونی رسیده است.

وی افزود: گواه این امر، معامله حدود 36 میلیون تن از محصولات فولاد مبارکه از سال1384 تا کنون از طریق بورس کالا و عرضه آن به تولیدکنندگان نهایی است که اطلاعات کامل آن از طریق سایت بورس کالا و فولاد مبارکه قابل دسترس است.

اکبری تصریح کرد: در سنوات گذشته همواره قیمت محصولات فولاد مبارکه در حدود قیمت تمام شده واردات قرار داشته که مکانیزم تعیین قیمت در بورس مؤید نیز این مطلب است اما در سال قبل که تولید کنندگان چینی به پشتیبانی و پوشش حمایتی 17 درصدی دولت این کشور، اقدام به دامپینگ و عرضه گسترده محصولات خود به بازارهای هدف بدون حمایت تعرفه‌ای کردند، امکان  رقابت و عرضه محصولات زیر قیمت تمام شده از فولاد مبارکه سلب شد.

مشکلات صنعت فولاد کشور 

وی ادامه داد: ازآن زمان، مشکل وجود تعرفه های متفاوت از جمله تعرفه فولادهای ممزوج(کیفی)، این نابرابری عرضه را برای تولید کنندگان از جمله فولاد مبارکه در مقابل واردکنندگان کالا تشدید کرد به نحوی که اگر مدیریت مناسب اعمال نمی شد امکان ایجاد بحران‌های گوناگون دور از ذهن نبود.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: با این حال قیمت محصولات فولاد مبارکه در سال گذشته به دنبال کاهش تقاضای مؤثر در بورس کالا، روند نزولی به خود گرفت  و حدود 16 درصد کاهش یافت. به دنبال افزایش قیمت‌های جهانی در سال جدید، مکانیزم بازار از طریق رشد نسبی تقاضا در داخل سبب اندکی افزایش در قیمت‌ها شد با این حال با توجه به اینکه هم‌چنان بازار داخل وارد فاز رونق کامل نشده، قیمت‌های فولاد کماکان 7 تا 10 درصد پایین‌تر از قیمت‌های سال 93 است که بدین ترتیب ادعای افزایش ناگهانی 65 درصدی قیمت ورق داخلی از سوی برخی افراد قویاً  از واقعیت به دور است.

وی با اشاره به شرایط صادرات محصولات فولاد مبارکه افزود: با توجه به اینکه  شرایط حضور در بازارهای صادراتی با بازار داخل متفاوت بوده و رقابت یکی از عوامل مؤثر و تأثیرگذار است، تفاوت قیمت‌های فروش داخلی و صادراتی در تمامی دنیا امری بدیهی است.

اکبری ادامه داد: کما اینکه در کشوری نظیر چین که بزرگ ترین صادرکننده فولاد در جهان است محصولات داخلی و صادراتی با اختلاف قیمت عرضه می‌شود و تولیدکنندگان جهان نظیر چین، کره ی جنوبی و ... در سال گذشته بخشی از زیان صادراتی خود را از محل فروش داخلی جبران کرده‌اند.

وی با بیان اینکه علاوه بر آن، سیاست‌های صادراتی همواره باید ثابت، با دوام و بلندمدت باشد، اظهار داشت: بر این اساس فولاد مبارکه با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود در سال‌های گذشته  توانسته بخشی از اُفت تقاضای داخل  و نه تمامی آن را از طریق افزایش حضور در بازار صادرات جبران کند.

کاهش فروش فولاد مبارکه نسبت به سال قبل

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: کاهش فروش فولاد مبارکه نسبت به سال قبل آن و موجودی بالای محصولات  نیمه‌تمام در انبارها گواه این کاهش شدید تقاضا است، با این حال هرگاه تقاضای داخلی افزایش یافته سهم فروش داخلی آن هم رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به موارد فوق و با توجه به روند نزولی و‌بی ثبات قیمت‌های جهانی طی هفته های اخیر و هم چنین نبود چشم‌انداز اطمینان‌بخش در زمینه رشد مؤثر تقاضا در کوتاه مدت، تنها عاملی که می‌تواند روزنه امیدی برای تولید کنندگان داخلی فولاد باشد، حفظ پوشش حمایتی تعرفه های‌فعلی است که اعمال خدشه برآن به مثابه ضربه دیگری بر پیکره صنعت فولاد کشور، از بین رفتن انگیزه سرمایه‌گذاری در این بخش و عدم تحقق اهداف سند چشم‌انداز خواهد بود.

اکبری با اشاره به جایگاه شرکت فولاد مبارکه در میان دیگر صنایع اظهار داشت: فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین فولادساز خاورمیانه و شمال آفریقا دارای سهم 50 درصدی از تولید فولاد کشور است.

وی ادامه داد: این شرکت از ابتدای بهره‌برداری تاکنون با تولید و عرضه بیش از 85 میلیون تن انواع محصولات فولادی تخت، موتور محرک صنایع پایین دستی و استراتژیک کشور بوده و همواره رویکرد حمایتی از تولید داخل را به عنوان رسالت اصلی سرلوحه کار خود قرار داده است.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: فولاد مبارکه در حال حاضر حدود 900 تولید کننده بزرگ و متوسط و نزدیک به 3 هزار مصرف کننده کوچک، محصولات فولاد مبارکه را مصرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه این شرکت با سهم حدود 5 درصدی از تولید ناخالص داخلی بخش صنعت، نقش مؤثر و غیرقابل انکاری در شکل‌گیری و رونق صنایع پایین‌دستی ایفا کرده، تصریح کرد: این شرکت برای بیش از 350 هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در کشور ایجاد کرده پس رشد و بالندگی این ثمره عظیم انقلاب اسلامی، تداوم بخش حیات و سرزندگی سایر صنایع خواهد بود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده