ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صلح را از زاویه گردشگری محقق کنیم


رییس دانشگاه علم و فرهنگ در همایش «گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی» گفت: ما باید صلح را از زاویه گردشگری محقق کنیم و اگر بتوانیم میراث معنوی را به دنیا بشناسانیم و علاقه‌مندان را از طریق میراث معنوی به کشور جذب کنیم، در این صورت است که می‌توانیم گردشگری پایدار را گسترش دهیم.
به گزارش ایسنا، همایش «گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی» همزمان با روز جهانی موزه و گرامیداشت هفته میراث فرهنگی، امروز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه در پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران برگزار شد.
دکتر محمدحسین ایمانی‌خوشخو در این همایش یادآور شد: یونسکو به عنوان متولی جهانی رسمی حفاظت از میراث فرهنگی در یک تقسیم‌بندی کلی آثار تاریخی و فرهنگی را به دو گروه «ملموس» و «غیر ملموس» و گروه ملموس را به دوگروه «منقول» و «غیر منقول» تقسیم بندی کرده است.
وی افزود: میراث معنوی غیر ملموس بخش اساسی فرهنگ هر جامعه را تشکیل می‌دهند و در حقیقت همان جوهر یا اصل فرهنگ هر قوم را شامل می‌شود که با حمایت از این فرهنگ ها و میراث ناملموس می‌توانیم در مقابل جهانی شدن ایستادگی و از هویت فرهنگی‌مان حفاظت کنیم. بنابراین اگر میراث فرهنگی را با گردشگری در کنار هم می‌خواهیم باید به میراث غیرملموس توجه کنیم.
ایمانی‌خوشخو ادامه داد: از سوی دیگر میراث فرهنگی به عنوان نماد فرهنگی هر کشور معرف تمدن، تاریخ و پیشینه آن است و سیاست حفظ و نگهداری این میراث کهن نه تنها از بعد فرهنگی، بلکه از منظر اقتصادی، آینده یک کشور و جایگاه آن را در میان سایر کشورها تضمین می‌کند.
رییس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: ایران به عنوان سرزمینی کهن با میراث عظیم فرهنگی، تاریخی و هنری از ظرفیت بالایی در حوزه گردشگری فرهنگی و معنوی بهره‌مند است. بنابراین ترکیب تمدن ایرانی اسلامی و تاریخ پرفراز و نشیب آن باعث به وجود آمدن منابع و جاذبه‌هایی شده است که می‌توان از آنها بهره‌برداری صحیح کرد.
او افزود: جاذبه‌های تاریخی فیزیکی و میراث فرهنگی در کشور دیده شده است، اما این نکته که میراث معنوی، هنری و مذهبی، ظرفیت قابل توجهی در توسعه گردشگری فرهنگی دارد، مغفول مانده است.
ایمانی‌خوشخو بیان کرد: خوشبختانه در کشور ما جشن‌ها، رویداد ها و آیین‌های باستانی و مذهبی بسیاری وجود دارد که ریشه در هویت، تاریخ و اعتقادات دیرینه ایرانیان دارد. این جشن و رویدادها در بطن خود از سرور و شادی فاخری برخوردار است و می‌توانند در حوزه گردشگری معنوی نیز ظرفیت عظیمی ایجاد کند.
وی ادامه داد: گردشگری اگر بخواهد از طریق یکی از محصولات پایدار خود رابطی برای صلح جهانی و دیپلماسی عمومی باشد میراث معنوی می‌تواند ایفای نقش خوبی در این میان داشته باشد.
ایمانی‌خوشخو سپس پیشنهاد داد برای غنای هرچه بیشتر میراث فرهنگی، عموم به میراث معنوی دسترسی و شناخت بیشتری داشته باشند و در ادامه اظهار کرد: حفظ، حمایت و غنی‌سازی و ارزش‌گذاری انواع میراث فرهنگی را باید در دستور کار خود قرار دهیم و به تشویق و حمایت از نوآوری‌های فرهنگی محلی، توسعه و ترویج روابط سیاست‌های فرهنگی دولت و انجمن‌ها توجه بیشتری شود.
رییس دانشگاه علم و فرهنگ با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری چنین همایش‌هایی گفت: با برگزاری این همایش‌ها و کنفرانس‌ها امید به آینده بیشتر شده و گردشگری با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده