ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حفاظت از فرهنگ ایرانی اسلامی نیازمند سواد رسانه‌ای است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره و همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی، نشست تخصصی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی با حضور جمعی از مسئولان و صاحبنظران برگزار شد.

لیلا وصالی مدرس دانشگاه و کارشناس سواد رسانه ای در این نشست گفت: در حالیکه توجه به موضوع سواد رسانه ای در تمام دنیا با هدف حفاظت از فرهنگ به صورت منسجم و علمی دنبال می شود اما در ایران صرفا به شکل پراکنده شاهد اتفاقاتی هستیم که باید در ذیل شعار سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی به دنبال مدیریت صحیح برای هماهنگی و هم افزایی و افزایش مسئولیت پذیری عموم مردم باشیم.

وصالی افزود: قطعا حفاظت از فرهنگ اسلامی ایرانی نیازمند سواد رسانه ای است و باید به این موضوع توجه کنیم که بحث سواد رسانه ای در ایران با آنچه در کشورهای دیگر وجود دارد فرق می کند، چرا که در ایران مباحث و مولفه های فرهنگی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با اشاره به لزوم استفاده از متخصصان عرصه روانشناسی، جامعه شناسی، مطالعات فرهنگی، زبان شناسی و علوم اسلامی برای گسترش سطح سواد رسانه ای کشور تاکید کرد: نهضت سواد رسانه ای را نباید صرفا در حوزه رسانه دنبال کرد بلکه باید از تمامی اساتید و صاحب نظران فرهنگی، اجتماعی و حوزوی کمک گرفت تا بتوانیم سواد رسانه ای را بومی کرده و مردم را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

این مدرس دانشگاه های تهران خاطر نشان کرد: سواد رسانه ای یک بحث میان رشته ای است و تا امروز متاسفانه به شکل علمی و مفصل در دانشگاه ها به آن نپرداخته ایم و برخلاف تمام دنیا که رشته ای با عنوان سواد رسانه ای دارند ما در ایران چنین رشته ای نداریم و خلاء آن کاملا احساس می شود.

وصالی ادامه داد: یکی از دستاوردهای جشنواره و همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی باید نزدیک کردن بحث علمی سواد رسانه ای به تجربیات اساتید ارتباطات باشد و باید این دو با هم منسجم و وارد یک راه مشترک شوند.

مدیر گروه مجازی سواد رسانه ای با تاکید بر ضرورت حمایت از فعالان سواد رسانه ای خواستار تعیین حمایت هایی برای تالیف کتب و مقالات مرتبط با سواد رسانه ای شد و گفت: باید از مقالات فعالان سواد رسانه ای حمایت کرده و نسبت به چاپ و ارائه آن ها در مجلات علمی اقدام شود.

همایش ملی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی در روز فرهنگ عمومی در تهران برگزار خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده