ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تورم، با کم‌فروشی کنترل شده است

دکتر محمد رضا سبزعلی پور با تاکید بر شفاف صحبت کردن با مردم گفت: باید به گونه ای صحبت کنیم که مردم، رادیو شان را خاموش نکنند. در حال حاضر می بینیم که قیمت ها تغییر زیادی نمی کنند ولی شاهد هستیم که مثلا آن بطری شیر کوچک تر شده است. در حقیقت در حال حاضر با کم فروشی، تورم کنترل شده است ولی داریم به مردم القا می کنیم که تورم کنترل شده است. تورم، با کم‌فروشی کنترل شده است

سرویس اقتصادی فردا: دکتر محمد رضا سبزعلی پور در برنامه "گفت‌وگوی اقتصادی" رادیو گفت‌وگو با تاکید بر شفاف صحبت کردن با مردم گفت: باید به گونه ای صحبت کنیم که مردم، رادیو شان را خاموش نکنند. در حال حاضر می بینیم که قیمت ها تغییر زیادی نمی کنند ولی شاهد هستیم که مثلا آن بطری شیر کوچک تر شده است. در حقیقت در حال حاضر با کم فروشی، تورم کنترل شده است ولی داریم به مردم القا می کنیم که تورم کنترل شده است. 

این برنامه با موضوع افزونه های برون گرایی در بدنه اقتصاد ایران و با حضور اسد اله عسگر اولادی ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین و فعال بخش خصوصی، دکتر محمد رضا سبزعلی پور ریاست مرکز تجارت جهانی ایرانیان و سید رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی ایران روانه آنتن شد.  

اسد اله عسگر اولادی در ابتدا با اشاره به سخنان رهبر انقلاب بر تشریح معانی برون گرایی و درون زایی تاکید کرد و گفت: در درون زایی باید به تولید داخل و خودکفایی داخلی نگاه شود که یکی از اهداف آن بالا رفتن اشتغال است. 

وی با بیان اینکه زمانی می توانیم در زندگی رفاه داشته باشیم که خرجمان 19 و درآمدمان 20 باشد، اظهار داشت: این یعنی آن محصولی که در درون تولید می شود، به خارج از کشور فرستاده شود، زیرا باید دریافتی ارزی مان را بالا ببریم تا به دنیا تحکم کنیم نه اینکه به دنیا التماس کنیم.

ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین در بیان معنی افزونه برون گرا، بیان داشت: این واژه یعنی دیدمان را به خارج از کشور افزایش دهیم. این دید چهار مرحله دارد؛ دید سیاسی، دید فرهنگی، دید علمی و دید اقتصادی. از نظر اقتصادی باید به نوعی عمل کنیم که با دنیا هم مراوده خوب داشته باشیم و مراوده ای که غبن فاحش در آن نداشته باشیم. 

عسگر اولادی تاکید کرد: باید تولید داخل را تقویت کنیم و تعداد اشتغال را بالا ببریم و سپس این تولید را به خارج از کشور هدایت کنیم تا رفاه جامعه مان را افزایش دهیم. اگر نتوانیم در شرایط فعلی نسل جوان مان را به کار بگیریم، غبن فاحشی در آینده خواهیم داشت.

ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین خاطرنشان کرد: نسل جوان مان ازدواج، لوازم زندگی، فرهنگ و خانه می خواهد و همه اینها در لباس شغلی که به او داده شود، حاصل می شود و راه دادن شغل، تولید داخلی است. 

این فعال بخش خصوصی بالا بردن تولید داخلی را ملزوم سرمایه گذاری دانست و عنوان داشت: باید منابع داخلی را برای سرمایه گذاری تجهیز کنیم تا تولیدات مان را به کشورهای دیگر نیز صادر کنیم. اگر این دو بخش را فعال کنیم، می توانیم جامعه ای را با رفاه کامل به مردم هدیه بدهیم.  
وی خطاب به دولت یازدهم، دغدغه خود را اشتغال در سال جاری عنوان کرد و گفت: اگر برنامه ششم بدون اشتغال باشد، توفیقی نخواهد داشت و همه کارمان باید بر این موضوع تمرکز داشته باشد. 

در ادامه دکتر محمد رضا سبزعلی پور با تصریح بر اینکه رهبر انقلاب با همه مسئولین اتمام حجت کرده اند، گفت: ایشان با بیان اقتصاد مقاومتی سیاست های کلی آن را نیز ابلاغ کردند، ولی متاسفانه با کم لطفی دولتمردان، به این امر پرداخته نشده است و این وضعیت به حدی حساس شد که شعار امسال به این موضوع  اختصاص داده شده است و امیدوارم در انتهای سال، یک خروجی خوبی داشته باشیم.

وی به برونگرایی و درونگرایی اقتصاد اشاره و تصریح کرد: کشوری در دنیا می تواند موفق باشد و مقامات قدرتمندی و نفوذ کلام داشته باشد که پولدار باشد و کشوری که پول و ثروت نداشته باشد و تهی از منابع مالی باشد، هیچ جا حرفی برای گفتن نخواهد داشت و نشست ها و مذاکره کنندگانش از موضع ضعف صحبت خواهند کرد، زیرا دستشان خالی است.

ریاست مرکز تجارت جهانی ایرانیان افزود: بخش اقتصاد باید کشور را از نظر درآمدزایی و پول و قدرت بالا ببرد و بخش دیپلماسی خارجی هم قدرت سیاسی را بالا ببرد. اگر آنها احساس کنند که در پشت سرشان یک اقتصاد قدرتمند حضور دارد، حتما کلامشان نافذ خواهد بود و حرف شان را دیگران خواهند پذیرفت ولی اگر پشت شان ضعیف باشد، مجبور هستند امتیاز بدهند که متاسفانه شاهد هستیم به دلیل وجود ضعف ها، این کار انجام می شود.

سبزعلی پور در مورد رکود و تورم بیان داشت: متاسفانه سال ها است که بنا به دلایلی اقتصاد مان، دچار مریضی هلندی شده است و رکود همراه با تورم که بدترین نوع مریضی است در کشور وجود دارد. بر خلاف مسئله ای که مطرح می شود، نمی توانم با اعتماد کامل بگویم که تورم از بین رفته است.

وی با تاکید بر شفاف صحبت کردن با مردم اظهار داشت: باید به گونه ای صحبت کنیم که مردم، رادیوشان را خاموش نکنند. در حال حاضر می بینیم که قیمت ها تغییر زیادی نمی کنند ولی شاهد هستیم که مثلا آن بطری شیر کوچک تر شده است. در حقیقت در حال حاضر با کم فروشی تورم کنترل شده است ولی داریم به مردم القا می کنیم که تورم کنترل شده است. 

ریاست مرکز تجارت جهانی ایرانیان درباره رکود نیز تصریح کرد: تا زمانی که تولید راه اندازی نشود و چرخ کارخانه ها نچرخد رکود ادامه دارد. این کارخانه ها همگی دردهای متفاوتی دارند و نمی توان برای همه آنها نسخه مشترک پیچید. ابتدا باید دردهای آنها را بررسی کنیم؛ یکی پول ندارد، یکی از خود دولت طلب دارد، زیرا به دولت جنس فروخته ولی دولت پولش را پرداخت نکرده است.

در ادامه سید رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی ایران گفت: امسال که سال اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی است، امیدواریم، مسئولین گام بیشتر و بهتری در حوزه تولید بردارند، زیرا تولید یک بحث صادرات محور است و اگر در این عرصه به درستی عمل کنیم، هم اشتغال زایی خواهیم داشت و هم از رکود خارج شویم. 

وی اقتصاد کنونی کشور را رکودزا دانست و عنوان داشت: در حقیقت وضعیت اقتصادی کشور به گونه ای است که دیروز بهتر از امروز است. صادر کنندگان سربازان اقتصادی هستند که اگر تجهیز نشوند، وضعیت فعلی ادامه خواهد داشت، زیرا همچنان زیرساخت های صادراتی مان را به طور جدی تجهیز نکرده ایم. 

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده