ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دور پنجم نشست چهارجانبه صلح افغانستان آغاز شدمشارکت افغانستان در سطح سفیر

در این نشست، اعزاز احمد چودری قائم مقام وزارت خارجه پاکستان، ریچارد اولسون نماینده ویژه دولت آمریکا در امور پاکستان و افغانستان، دنگ شیجون نماینده ویژه دولت چین در امور افغانستان و عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان به عنوان نمایندگان کشورهای تشکیل دهند گروه چهارجانبه حضور دارند.
تا کنون چهار دوره از نشست های چهارجانبه صلح افغانستان برگزار شده که چهارمین دور آن اسفند سال گذشته به میزبانی کابل برگزار شد. کابل دو دوره و اسلام آباد هم دو دوره میزبان این مذاکرات بوده اند.
محمد خیرالله آزاد معاون سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان به خبرنگار ایرنا در کابل گفت که دور پنجم نشست چهار جانبه نسبت به نشست های گذشته متفاوت است و «عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان به نمایندگی از کابل در این نشست شرکت می کند.
این سخنگو گفت که در دور پنجم این نشست ها، قرار است اجرای تعهدات کشورهای شرکت کننده درچهار نشست قبلی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مشخص شود که اعضای این نشست به ویژه پاکستان تا چه اندازه به مسئولیت ها و وظایفی که برعهده داشته اند، عمل کرده اند.
'عمر زاخیلوال' سفیر افغانستان در پاکستان چند روز قبل از برگزاری دور پنجم نشست گروه جهارجانبه به خبرنگار ایرنا در اسلام آباد گفت: انتظار دولت کابل از دور جدید مذاکرات چهارجانبه این است که نقشه راه ترسیم شده و توافق های انجام شده در دور قبلی این مذاکرات را اجرایی کند.
وی با بیان اینکه طالبان افغانستان تا کنون از حضور در پای میز مذاکرات صلح با دولت کابل خودداری کرده است، گفت: افغانستان همچنین می خواهد که طالبان به عنوان گروهی 'صلح ناپذیر' اعلام شوند و طبق نقشه راه و توافق های انجام شده در دوره های قبلی مذاکرات چهارجانبه، اقدام لازم علیه آنها انجام شود.
با این وجود، برخی رسانه های افغانستان حضور این کشور در نشست گروه چهارجانبه را اقدامی بیهوده و اتلاف وقت دانسته اند.
چهار کشور افغانستان، پاکستان، چین و امریکا از دی ماه سال گذشته پس از چهار دور گفت و گو نقشه راه صلح افغانستان را تدوین کردند و در اسفند ماه سال 94 با انتشار بیانیه ای مشترک از گروه طالبان خواستند تا وارد گفت و گوی مستقیم با دولت افغانستان شود، اما این گروه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که حاضر به گفت و گو نیست.
منابع شرکت کننده در این گفت و گوها اعلام کردند که این چهار کشور توافق کردند تا در صورت خودداری طالبان از شرکت در گفت و گوهای رو در روی صلح با افغانستان، مواضع آنان را مورد حمله قرار دهند و دسترسی های مالی آنان را مسدود کنند.
معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که درچهارمین نشست چهارجانبه تصمیم گرفته شدکه کشورهای عضودرصورتی که طالبان بر سر میز مذاکره حاضر نشوند، بصورت مشترک علیه آنان اقداماتی انجام دهند و فردا این موضوع بررسی می شود که آنها تاکنون در این راستا چه اقداماتی نجام داده اند.
وی تاکید کرد که مطابق با گفته های رئیس جمهوری افغانستان، صلح دیگر اولویت دولت نیست وحفظ جان و مال مردم در اولویت قرار دارد و دولت افغانستان تروریست ها را از راه نظامی سرکوب خواهد کرد.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان بعد از انفجار مهیب 31 فروردین در مقابل اداره دهم ریاست امنیت ملی افغانستان از اعضای گروه طالبان به عنوان تروریست نام برد و تصریح کرد که دیگر راهبرد صلح با طالبان به جنگ و سرکوب آنان تغییر خواهد کرد.
این نشست درحالی برگزار می شود که بسیاری از تحلیل گران پاکستانی مسلط به مسائل افغانستان و منطقه از جمله رحیم الله یوسف زی تحلیل گر پاکستانی مسائل افغانستان و رستم شاه مهمند سفیر پیشین پاکستان در افغانستان می گویند که هیچ نقطه روشنی در روند مذاکرات گروه چهارجانبه برای کمک به صلح افغانستان نمی بینند و مادامی که بیگانگان در افغانستان حضور دارند، طالبان افغانستان پای هیچ قراردادی را با عنوان 'قرارداد صلح' امضا نخواهد کرد.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X