ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس دانشگاه شیراز: متخصصان، راه حل های نو برای تقویت سرمایه اجتماعی ارائه دهند

به گزارش ایرنا مجید ارشاد لنگرودی، چهارشنبه در آیین گشایش هفتمین همایش ملی فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاه شیرازبا اشاره به اهمیت منابع انسانی در رشد و توسعه کشور افزود: می توان گفت که درکشور شمار زیادی استعدادهای برتر و مغزهای متفکر داریم اما جامعه ما از سرمایه اجتماعی اندکی برخوردار است.
وی ادامه داد: اعتماد اعضای جامعه به یکدیگر، رفاقت و دوستی و احترام به یکدیگر از جلوه های وجود سرمایه اجتماعی در جامعه است که باید با بهره گیری از تعلیم و تربیت صحیح، سرمایه های اجتماعی را حفظ و تقویت کرد.
رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به دوره زمانی قبل از سال 92 گفت: در چند سالی که بر ما گذشت، ‌اخلاق در جامعه زیرسوال رفت و در نتیجه این وضعیت، شمار زیادی از افراد تنها به فکر خویش هستند.
وی، جلب اعتماد جوانان در جامعه را زمینه ساز تقویت سرمایه اجتماعی دانست و گفت: آموزش سرمایه های اجتماعی از سال های آغازین زندگی به کودکان بسیار اهمیت دارد و از این رو، باید جدی گرفته شود.
رئیس دانشگاه شیراز در ادامه تعلیم و تربیت را اساس رشد انسان ها دانست و گفت: امروز ملاک پیشرفت در جهان این نیست که هر کشور از چند کارخانه برخوردار است بلکه ملاک پیشرفت در این است که چه مطالبی و با چه شیوه ای آموزش می دهید.
وی اظهار کرد: اگر کشوری اصول تعلیم و تربیت را رعایت کند می توانیم بگوییم که آن کشور،‌کشوری پیشرفته است و اگر زمینه ای فراهم نکنیم که معلمان ما درست آموزش ندهند آن کشور توسعه یافته نیست.
ارشاد لنگرودی با بیان این که کلید پیشرفت ایران در مدارس است، گفت: باید شرایطی ایجاد کنیم که معلمان بتوانند اهداف تعلیم و تربیت را برآورده کنند و زمانی که آنها گرفتاری ها و مشکلات بسیاری در زندگی دارند، نمی توان از آنان چنین انتظاری را داشت.
رئیس دانشگاه شیراز به اهمیت حفظ محیط زیست به عنوان بستر زندگی اجتماعی اشاره کرد و گفت: در جامعه به شکل مطلوب به جنبه های زیست محیطی توجه نکرده ایم به عنوان نمونه سدی ساخته ایم که نباید ساخته می شد، کارخانه ای ایجاد شد که نباید ایجاد می شد و درختان را قطع کردیم، همه اینها بیانگر این است که در مسیر توسعه به مباحث زیست محیطی توجه نکرده ایم.
ارشاد لنگرودی بیان داشت: دانش بدون تزکیه ممکن است صدمه های جدی به جامعه وارد کند، به عنوان نمون اگر بنا باشد سدی در مکانی ساخته شود و پیمانکار بداند که ساخت این سد در این مکان مفید نیست، اگر تزکیه نداشته باشد می گوید من این کار را انجام می دهم و خودم و چند نفر دیگر مشغول می شوند و کارآفرینی صورت می گیرد اما در نهایت، این سد در درازمدت به نفع بشریت نیست.
دبیر علمی این همایش هم گفت: 135چکیده مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از داوری ها 93 مقاله پذیرفته شد.
بابک شمشیری اظهار کرد: از این تعداد 43 مقاله به صورت سخنرانی، 30 مقاله در قالب پوستر و بقیه برای درج در مجموعه مقاله ها انتخاب شد.
به گفته وی، کارگاه های آموزشی با موضوع هایی مانند آشنایی با آموزش تفکر انتقادی در قرن 21 و منابع پژوهشی در فلسفه تعلیم و تربیت از برنامه های جانبی این همایش ملی هستند.
دیوید کُلب (David Kolb) از صاحب نظران جهان در حوزه تعلیم و تربیت که در دانشگاه های کشور لبنان فعالیت دارد، در این همایش سخنرانی علمی ایراد کرد.
این همایش ملی فردا (پنجشنبه) به کار خود پایان می دهد.
2027 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده