ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انجام اعمال جراحی روبوتیک بر روی انسان در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران با حضور ۷۰ میهمان خارجی و نیز جمعی از متخصصان برجسته داخل کشور روز چهاشنبه در مرکز همایش های شهید لبافی نژاد تهران آغاز بکار کرد.

دکتر ناصر سیم فروش رئیس هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران از بکارگیری روبوت در اعمال جراحی اورولوژی در کشور خبر داد و گفت: با توجه به موفقیت آمیز بودن عمل جراحی روبوتیک از سوی متخصصان کشور روی مدل حیوانی، در آینده نزدیک جراحی روبوتیک روی مدل انسانی نیز انجام می شود که اهمیت این دستاوررد برای کشور به اندازه فرستادن ماهواره به فضا و به کارگیری سلول های بنیادی است.

وی افزود: تکنولوژی تولید روبوت تنها در اختیار امریکا قرار داشته که با توجه به تحریم های موجود، فروش آن به ایران ممنوع است با این وجود، مهندسان جوان ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف اقدام به ساخت روبوت ایرانی کرده اند که صد در صد مراحل ساخت آن در داخل کشور انجام شده است.

سیم فروش با اشاره به اینکه این نوع روبوت ارزانتر از مشابه خارجی خود است، تصریح کرد: روبوت ساخته شده "سینا" سه مرحله آزمایشی خود را با موفقیت طی کرده که اولین آن برداشتن کیسه صفرای گوسفند بود.

رئیس هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران یادآور شد: جراحی روباتیک روی مدل حیوانی تاکنون چندین بار تکرار شده که نتایج همگی با موفقیت روبرو بوده، آماده تجربیات انسانی هستیم.

وی گفت: در این کنگره، فیلم جراحی روبوتیک روی مدل حیوانی به متخصصان خارجی ارایه شد که حیرت آنان را به همراه داشت.

سیم فروش اظهار داشت: هدف نهایی روبوت، جراحی از راه دور است. برای مثال جراح می تواند از تهران، هدایت یک جراحی را به کمک روبوت در شهرستانی دور افتاده یا حتی روی یک کشتی در خلیج فارس انجام دهد. البته لازمه این کار داشتن اینترنت پر سرعت است.

در این کنگره دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفت: روبوت سینا، اولین روبوتی است که در کشور و در اعمال جراحی کم تهاجمی به کار گرفته شده است و از آنجا که این وسیله در شرایط تحریم ساخته شده، نشانگر خلاقیت و توانمندی متخصصان ماست. همچنین نشان می دهد در صورتی که از محققان ایرانی حمایت شود و مورد اعتماد قرار گیرند، شاهد خلاقیت و بروز توانمندی در آنان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه روبوتیک یک روش پیشرفته جراحی است که در تمام دنیا و به ویژه در کشورهای پیشرفته مرسوم است، اظهار داشت:اعمال جراحی روبوتیک به دلیل استفاده از وسایل و تکنیک های خاص، احتمال بروز عوارض و مدت عمل جراحی را بسیار کاهش می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ابراز امیدواری کرد، به کارگیری روبوت در اعمال جراحی اورولوژی نقطه عطفی برای گسترش جراحی روبوتیک در کشور و دیگر رشته ها نیز شود.

وی گفت: خوشبختانه گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به واسطه بیش از پنج هزار عمل لاپاراسکوپی در بیمارستان لبافی نژاد و نیز به کارگیری روش های مدرن در این رشته از سوی استادان برجسته، ایران  را در رشته اورولوژی در منطقه و دنیا به عنوان یک کشور پیشگام معرفی کرده که حضور ۷۰ میهمان خارجی در این کنگره گواهی بر این مدعاست.

پیوندی، برپایی هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی را توسط انجمن مربوط با حمایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دارای دو ویژگی خاص دانست که نخست ارتباطات علمی- پژوهشی شرکت کنندگان داخلی و خارجی از ۱۳ کشور جهان از امریکا، اروپا، آسیا و به ویژه کشورهای منطقه بوده که این امر غنای کنگره را به دنبال داشته است.

وی گفت: همچنین برپایی این کنگره به دلیل توسعه و تبادلات علمی، سبب می شود، بتوانیم، خدمت بهتری را به مردم کشورمان ارایه داده، مشکلی را از مشکلات نظام سلامت حل کنیم.

هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران تا روز جمعه ۳۱ اردیبهشت 95 بکار خود ادامه می دهد.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده