ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیماری لکه طاووسی زیتون

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛در بیشتر نقاط دنیا این بیماری لکه برگی نامیده شده است. این بیماری در تمام نقاط دنیا وجود داشته و حساسیت ارقام در مقابل آن متفاوت است اما تقریباً‌ همگی آنها در معرض آلودگی هستند.

این بیماری فقط به محصول زیتون خسارت زده و در اکثر مناطقی که دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشند گسترش دارد.

مطلوب ترین دوره برای بیماری، ‌پاییز و زمستان (در مناطقی با تابستان خشک و زمستان ملایم) یا بهار و اوایل تابستان(در مناطق با زمستانهای سرد) می باشد.

بیماری در پایان تابستان و طول پاییز روی برگهای کم و بیش مسن درخت زیتون و در شاخ و برگهای پایینی و میانی درختان در جاهایی که تابش آفتاب و گردش هوا کمتر است بیشتر گسترش می یابد.

این بیماری با افزایش رطوبت هوا و بارندگی گسترش یافته و شدت ریزش برگ و میوه به حداکثر می رسد. تابستانهای داغ و دوره های طولانی خشکی، ‌شرایط محدود کننده ای برای این قارچ می باشد.

بیماری لکه طاووسی زیتون در تعدادی از باغات دارای مدیریت به باغی نامناسب،باغات قدیمی و با فواصل کم و همچنین باغات احداث شده در خاکهای سنگین، وجود داشته و خسارت می زند.

مدیر جهاد کشاورزی زنجان در باره این بیماری گفت: با توجه به خصوصی بودن بیماری لکه طاووسی زیتون در تقسیم بندی آفات و بیماریهای سازمان حفظ نباتات کشور کلیه هزینه های کنترل آفت بر عهده باغداران است و مجموعه جهاد کشاورزی به عنوان مشاور و پشتیبان فنی باغداران عمل می نماید.

عماری افزود:با توجه به وابستگی شدید اقتصاد شهرستان طارم به محصول زیتون همه ساله برنامه های مختلفی در جهت کنترل این بیماری انجام می شود.

وی به کارگیری تعداد 22 نفر کارشناس شبکه های مراقبت و پیش آگاهی و اصلاح باغات جهت حضور مستقیم در مزرعه، ارائه توصیه های فنی و برگزاری کلاسهای آموزشی ترویجی و آموزشهای انفرادی به صورت کاملا رایگان؛اجرای طرح اصلاح و احیاء باغات زیتون در سطح یکهزارو280 هکتار؛ توزیع سم بردوفیکس به میزان 2000 لیتر به صورت رایگان در باغات آلوده تحت پوشش طرح اصلاح و احیاء باغات زیتون را از جمله این اقدامات عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی زنجان توزیع کود فولینوکس به میزان 1000 کیلوگرم به صورت رایگان در باغات تحت پوشش طرح اصلاح و احیاء باغات زیتون؛اجرای طرح بازجوان سازی باغات به منظور باردهی مناسب درختان قدیمی و مدیریت بیماری لکه طاووسی زیتون به تعداد 6 هزار اصله در سال جاری و 11هزار اصله در سال قبل با تخصیص یارانه به باغداران،برگزاری کلاسهای آموزشی ترویجی کنترل بیماری لکه طاووسی زیتون به تعداد 3200 نفر روز در سطح روستاهای شهرستان ازدیگر اقدامات در همین زمینه می باشد .

وی با اشاره به توزیع نشریه ترویجی بیماری لکه طاووسی زیتون به تعداد 6 هزار برگ؛هرس الگویی باغات زیتون در قالب طرح اصلاح و احیاء باغات به میزان 1280 هکتار؛تغذیه الگویی باغات زیتون در قالب طرح اصلاح و احیاء باغات به میزان هزارو280 هکتار؛ مدیریت الگویی کف باغ در قالب طرح اصلاح و احیاء باغات به میزان 1280 هکتاررا دیگر اقدامات انجام شده در زمینه مبارزه با بیماری لکه طاووسی عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی زنجان در مورد روشهای مدیریت بیماری لکه طاووسی می گوید:بهبود شرایط تهویه در داخل تاج درخت از طریق انجام هرس به موقع و تنک کردن شاخه های انبوه درخت،

تغذیه صحیح و مصرف متعادل کود در درختان مصرف کودهای پتاسه سبب افزایش مقاومت درخت می گردد.

عماری دفع علفهای هرز پای درختان و مدیریت کف باغ؛هرس بازجوان سازی و تنظیم فواصل درختان در باغات قدیمی،استفاده از سموم مسی را در کنترل این بیماری مهم عنوان کرد.

وی همچنین اضافه می کند: در مناطق دارای آلودگی شدید و خسارت زا انجام 3 بار سمپاشی در سال ( یک بار در پاییز و دو بار در بهار) و در صورت کمتر بودن آلودگی انجام یک نوبت سمپاشی در پاییز و یک بار در بهار (سمپاشی پاییزه قبل از شروع بارندگیها باید صورت گیرد) از جمله اقدامات در مدیریت این بیماری است.

مدیر جهاد کشاورزی زنجان افزود :عدم احداث باغات زیتون در اراضی دارای خاک سنگین و اصلاح خاک پای درختان در باغات احداث شده در زمینهای سنگین با مصرف کودهای آلی نیز می تواند در کنترل این بیماری تاثیر گذار باشد.


انتهای پیام/ن

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت باشگاه خبرنگاران-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده