ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آن‌چه در مجمع انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گذشت


در دومین دور مجمع عمومی ادواری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره مسائل مختلف مربوط به این انجمن و فعالیت‌های آن صحبت و تبادل نظر شد.
به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، در ابتدای این جلسه که 28 اردیبهشت در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شد محمود برآبادی نایب رئیس انجمن انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: این جلسات به منظور استفاده از نظرات کسانی است که به نوعی در دوره‌های پیشین درگیر مسائل انجمن بودند و پیشنهادات هر کدام از آنها می‌تواند به عنوان راهکاری مغتنم برای خروج از مسائلی که انجمن درگیر آن‌ها بوده و هست باشد. البته انجمن از بیرون نمای خوبی دارد ولی در درون انجمن این هویت کمرنگ است و اغلب اعضا با توجیه این که نویسنده‌اند از پرداختن به مسئولیت‌های اجتماعی خود اجتناب می‌کنند. در حالی که به شخصه فکر می‌کنم این تعهدی اجتماعی است که باید تک تک ما نسبت به آن وفادار باشیم. یعنی هنوز انجمن نیازمند فداکاری‌، ایثار و کار بدون مزد است..
نایب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تاکید کرد: در انجمن نیروهای اجرایی بسیار کمی وجود دارند اگرچه همگی اهل نظر هستند ولی برای تحقق پیشنهادات خوب بایستی افرادی وارد عمل شوند تا این پیشنهادات را عملیاتی و اجرایی کنند. در چنین حالتی درآمد خوبی هم عاید انجمن خواهد شد ولی متاسفانه چنین افرادی در انجمن بسیار کم و نادر هستند. انجمن امروز نیازمند نیروهای اجرایی است. اگرچه همه وظیفه‌شناسیم اما به نظر من اجرا مرحله بالاتی از وظیفه‌شناسی است که باید به آن توجه کرد.
معصومه انصاریان دبیر این تشکل مردم‌نهاد نیز تاکید کرد: بهتر است بین کارهای اجرایی و کارهای فکری انجمن تعادلی ایجاد شود. به نظر من هیات مدیره نمی‌تواند و نباید کارهای اجرایی را برعهده داشته باشد. خوب است که ما شورایی در زمینه سیاست‌گذاری یا مشورت داشته باشیم و اعضای آن به مشورت‌دهی به اعضای هیات مدیره بپردازند. این شورای سیاست‌گذاری باید مرکب از کسانی باشد که پیشتر در قامت اعضای هیات مدیره با مشکلات آنها دست به گریبان بوده و هر کدام تجارب ذی‌قیمتی هستند.
دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تاکید کرد: بسیاری از کارها زمین مانده است. ما نمی‌توانیم هم کار سیاست‌گذاری را برعهده داشته باشیم و هم کارهای اجرایی را برعهده بگیریم. انجمن امروز نیازمند چشم سوم است تا خیلی از مسائل انجمن را بتواند از دور رصد کند. البته من هم می‌پذیرم که ارتباط نزدیک‌تر اعضای هیات مدیره انجمن با دیگر اعضای این تشکل کاری لذت‌بخش است که در اذهان خواهد ماند ولی فراموش نکنیم که انجمن و هیات مدیره آن نمی‌تواند درگیر مسائل مختلف در دو بعد سیاست‌گذاری و اجرایی به صورت توامان باشد.


انجمن نویسندگاناما مصطفی خرامان نویسنده ضمن رد ضرورت تشکیل اتاق فکر تاکید کرد: من فکر می‌کنم از ایجاد اتاق فکر یا هیات مشورتی باید گذشت. این موضوع می‌تواند برای انجمن مساله‌آفرین باشد چرا که بعد از تایید هر نظری در هیات مدیره در این حالت برای تصویب نهایی موضوع باید به اطلاع اتاق فکر یا هیات مشورتی برسد و این مساله کار را دشوارتر می‌کند.
او گفت: ما در هیات مدیره پیوسته به صورت محافظه‌کارانه عمل کرده و می‌کنیم البته چاره‌ای جز این نداریم ولی اگر قرار باشد کارها به صورت پروژه‌ای باشد و انجمن به سمت کارهای اجرایی برود نمی‌توان برای متولیان بخش‌های اجرایی درآمدی را در نظر نگرفت. انجمن می‌تواند به این مساله فکر کند که آیا قادر است درصدی از درآمد اجرایی پروژه‌ها را در اختیار اعضایش قرار دهد؟
منیژه اسلامی از دیگر مدعوین حاضر در این جلسه گفت: برخلاف نظر آقای خرامان من با تشکیل اتاق فکر موافقم و فکر می‌کنم این موضوع می‌تواند به نفع انجمن باشد اگرچه ممکن است پیچ و تاب‌های آن را بیشتر کند. از سوی دیگر فکر می‌کنم همچنان که ایشان گفتند برای کارهای اجرایی تشویق مجریان حائز اهمیت است و باید به گونه‌ای از آنها قدردانی شود. در مورد هیات مدیره‌ جدید ما می‌توانیم پیش از انتخابات اطلاع‌رسانی کنیم تا افراد بدانند چه کسانی با چه ویژگی‌هایی می‌خواهند در این انتخابات کاندیدا شوند.
فرمهر منجزی نیز با تاکید بر اینکه جلسات ادواری انجمن هیچ وقت منظم نبوده است‌، تصریح کرد: انجمن به منظور بهتر کردن فعالیت‌های خود می‌تواند فعالیت‌هایش را در قالب گروه‌های کوچک‌تر سامان دهد و از دیگران برای تحقق اهداف خود کمک بگیرد. در مورد انتخابات پیش رو هم باید بگویم با توجه به توسعه وسایل ارتباطی و حضور فضاهای مجازی انجمن می‌تواند از این امکانات نهایت استفاده را کرده و افرادی را که برای این کار مستعد هستند معرفی کند یا اینکه افراد علاقه‌مند خودشان در چنین فضاهایی به معرفی اهداف و برنامه‌هایشان بپردازند.
همچنین عباس جهانگیریان گفت: سال‌هاست که انجمن دامنه اعضای خود را به نویسندگان کودک و نوجوان محدود کرده است در حالی که ما در عرصه تئاتر کودک و نوجوان نیز چهره‌های قابل تاملی داریم که هر کدام کتاب‌هایی هم نوشته‌اند. شاید بتوان با دعوت از این دوستان بر قدرت اجرایی و تصمیم‌گیری انجمن افزود.
این نویسنده با اشاره به تجربه‌ای که در شورای راهبردی تئاتر شاهد آن بوده‌ است گفت: در شورای راهبردی تئاتر استخوان‌درشت‌هایی حضور داشتند که معاونت ارشاد نمی‌توانست نسبت به نظر آنها بی تفاوت باشد و این موضوع به تصویب قوانین خوبی منتهی شد. این واقعیتی انکارناپذیر است که بسیاری از مسائلی که به نام فرهنگ در جامعه اتفاق می‌افتد فاجعه‌ای بیش نیست. از جمله آنها می‌توان به حضور کتاب‌های کمک آموزشی در دل نمایشگاه کتاب اشاره کرد. انجمن باید با گسترش اعضا و دامنه حضور خود بتواند با مشارکت گرفتن آموزش و پرورش نسبت به حل مسائل جامعه کوشا باشد. مضاف بر اینکه ما در دل انجمن افراد شاخص کمی را نداریم که نظر آنها می‌تواند مورد توجه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی قرار گیرد.
فاطمه زمانی در این جلسه تاکید کرد:همه دغدغه ما این است که کارهای انجمن پیش رود. به نظر من مهم‌ترین موضوعی که در حال حاضر و بعد از قریب به 20 سال حائز اهمیت است موضوع آسیب‌شناسی انجمن است. چرا انجمن در طی این سال‌ها نتوانسته است به اهدافش برسد؟ شاید بهتر آن باشد که ما یک چشم‌انداز 10 ساله برای خود ترسیم کنیم و با نظرسنجی از دیگران بدانیم که ضعف کارمان در کجاها بوده است.او افزود: انجمن اگر به مرحله‌ای برسد که بتواند درآمدزا باشد قطعا می‌تواند گام‌های بلندتر و محکم‌تری بردارد. من فکر می‌کنم در این راستا گرفتن اسپانسر از شرکت‌های بخش خصوصی می‌تواند به عنوان یک راهکار مدنظر قرار گیرد.
حدیث لزرغلامی از دیگر حاضران در این جلسه گفت: زمان برای برگزاری مجمع عمومی بسیار تنگ است. شاید مهمترین موضوعی که در حال حاضر باید مورد توجه قرار گیرد همین انتخابات انجمن است. هر کدام از ما می‌توانیم به عنوان سرشاخه‌هایی وارد عمل شویم تا این مجمع عمومی با رسیدن به حداکثر حضور آرا بتواند واقعه‌ای ماندنی شود؛ چون این مشارکت‌ها هستند که می‌توانند سرنوشت آینده انجمن را مشخص کنند.
او با تاکید بر لزوم حضور چهره‌های جدید در کنار قدیمی‌ترها در قامت اعضای هیات مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: این به هم پیوستگی باعث خواهد شد تا جوان‌ترها بتوانند از زمان خود بهترین بهره را برده و لزومی به تکرار تجارب گذشتگان نباشد. باید مشارکت اعضا را تا آنجا که ممکن است گسترش داد البته نه صرفا به منظور انتخابات. انجمن با برپایی جلسات قصه‌نویسی، دیدارهای نوروزی ‌، مراسم سالگرد، افطاری و... پیوسته تلاش کرده است تا مشارکت همگان را بطلبد. باید در این زمینه فرهنگ‌سازی بیشتری انجام شود.
حسین شیخ‌الاسلام نیز تاکید کرد: در زمانی تنها تلاش انجمن و عمده محور فعالیت‌هایش این بود که چراغش روشن بماند اما الحمدلله هیات مدیره فعال زمانی کار را تحویل می‌دهد که انجمن به لحاظ ساختاری شاکله‌اش به تصویب رسیده و از نظر مادی وضیعت بهتری را دارا است. اگرچه در مدتی قریب به 8‌ - 9 سال با انقباض شدید مواجه بود. در این شرایط مبسوط به لحاظ فرهنگی می‌توان و باید گام‌های محکمتری را با همفکری دوستان برداشت.انجمن نویسندگانمحسن هجری نیز تاکید کرد: چرخش مسئولیت‌ها در انجمن نقطه قوت این تشکل است و عنصر حیاتی انجمن به شمار می‌آید و روح دموکراتیک آن را سامان داده است. منافع صنفی نویسندگان نقطه اشتراک همه ما است‌. باید از دوستان دعوت کرد تا در انتخابات مجمع عمومی بار دیگر شرکت کنند و در این راستا لازم است تا قدیمی‌ترها هم حضور داشته باشند. زمانی بحث تخلیه انجمن مطرح شد. ما فراخوانی دادیم. ریش‌سفیدان انجمن آمدند و هر کس راهکاری را پیشنهاد کرد. وقتی همه رفتند تلفن‌هایی به شهرداری شد که ماحصل آن عقب‌نشینی شهرداری از خواست خود مبنی بر تخلیه این ساختمان بود. بنابراین به شخصه فکر می‌کنم این مشورت‌ها بود که توانست مشکل انجمن را در آن برهه زمانی حل کند.
وی افزود: اگر هیات مدیره بداند که می‌تواند در صورت بروز مشکلاتی حاد از قوای شورای مشورایت بهره گیرد و به آن رجوع کند این موضوع باعث خواهد شد تا شورای راهبردی‌، سیاست‌گذاری‌، مشورتی و یا هر عنوان دیگری از حالت فرمالیته بیرون بیاید. انجمن چیزی جز همین اعضای آن نیست. ما سی مرغ هستیم که هر کدام به نوعی مرجع تقلید این حوزه است. ما نباید به ارتش یا نظام ایدئولوژیک بدل شویم. آنچه امروز ذهن مرا بیش از هرچیز دیگری درگیر کرده است افزایش میانگین سنی اعضای هیات مدیره این تشکل است که باید با ورود اعضای جدید و آشنا کردن آنها با فعالیت‌های انجمن و به نوعی آموزش آنها برای آن راهکاری ارائه کرد .
هجری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر پاره‌وقت بودن نیروهای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، با مقایسه این تشکل مردم‌نهاد با شورای کتاب کودک گفت: شورای کتاب کودک مجموعه‌ای است که جوانانی که داخل آن می‌شوند می‌آموزند نویسندگی چیست و چگونه محقق می‌شود و این برای آنان افتخار است در حالی که نویسندگان انجمن کودک مجموعه‌ای است که 4700 نویسنده را در دل خود دارد. طبیعتا نوع نگاه به این دو مجموعه از درون متفاوت است .
همچنین علی کاشفی با تاکید بر لزوم پرهیز از نگاه‌های افراطی و تفریطی به این تشکل مدنی گفت: شاید برای کسانی که انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند سخت باشد که بعد از سال‌ها دوری از این تشکل مجددا درباره مسائل آن اظهار نظر کنند. این دعوت از اعضای هیات مدیره‌های پیشین موضوعی است مبارک که می‌تواند مقدمه حرکت‌های خوبی باشد. من فکر می‌کنم موضوعی که امروز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد پروژه‌ای عمل کردن است. ساختار یک تشکیلات اداری به گونه‌ای است که برای به مفاهمه رسیدن باید در اعضای خود اطمینان ایجاد کند و خودش صرفا نظارتی بر آنها داشته باشد. اینکه همه مسائل در انجمن مورد تایید و تصویب قرار بگیرد کار را سخت می‌کند. انجمن باید به اعضای خود در کمیته‌ها استقلال عمل بیشتری دهد.
وی گفت: یکی از مهمترین مسائلی که امروز باید مورد توجه انجمن قرار بگیرد موضوع نهادسازی آن است. انجمن در پی طی کردن 18 سال از عمر خود می‌تواند حامی تشکیل گروه‌های مردم‌نهاد دیگری همچون انجمن مترجمان کودک و نوجوان، انجمن روزنامه‌نگاران کودک و نوجوان و ... باشد. این موضوع به توان مالی انجمن هم کمک خواهد کرد چون دستگاه‌های دولتی اغلب در پرداخت‌های خود به این موضوع فکر می‌کنند که مثلا با انجمن نویسندگان طی سال دو قرارداد بسته شده است ولی این تعدد در نهادسازی‌ها باعث می‌شود که ما بتوانیم قراردادهای بیشتری با دولت و سایر دستگاه‌ها داشته باشیم.
جمال‌الدین اکرمی هم تاکید کرد: تجربه نشان داده است که انجمن نیازمند دبیرانی توانمند برای تامین اهداف هیات مدیره است. انجمن علاوه بر این افراد نیازمند کسانی است که بتوانند به انتهای لیست نیز توجهی داشته باشند به عبارتی انجمن نیازمند کسانی است که حتی ته انجمن را ببینند. برنامه‌هایی مثل «به سوی انجمن» اقدام خوبی بود که می‌تواند مجددا تکرار شود
این نویسنده افزود: انجمن باید تلاش کند خود را به جایی برساند که بتواند ناکارآمدی‌ها و مشکلات آموزش و پرورش را به آن متذکر شود. آرزوی من این است که روزی انجمن بتواند در مقابل بسیاری از سیاست‌های غلط آموزش و پرورش بایستد. گذاشتن کارگاه‌هایی برای توجیه اعضای جدید انجمن و تشکیل گروه‌های کوچکتر در دل این نهاد مدنی می‌تواند به عنوان راهکاری برای حل بخشی از مشکلات قلمداد شود.
نلی محجوب نیز گفت: من فکر می‌کنم انجمن می‌تواند با رفتن به سراغ افراد غیرانجمنی ضمن افزایش توان اطلاعاتی خود برای خود نوعی درآمدزایی ایجاد کند. مثلا می‌توان از دکتر نجومیان دعوت کرد تا در انجمن به سخنرانی بپردازد و افراد غیرانجمنی برای استفاده از سخنان و یا کارگاه‌های او مجبور به پرداخت هزینه‌هایی باشند یا از جامعه‌شناسان برای برپایی کارگاه‌های نویسندگی دعوت کرد چرا که نویسندگان ما امروز نسبت به کودک امروزی بی‌تفاوت و یا ناآگاه هستند. حداقل این موضوع این است که آگاهی نویسندگان را به مسائل روز جامعه بالاتر برده و فضایی برای ایجاد مشارکت‌های بیشتر ایجاد می‌کند.
این جلسه در غیاب فریدون عموزاده خلیلی رییس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به دلیل آن‌چه سفر وی عنوان شد، برگزار شد.
انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده