ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طراحی و ساخت سیستم صنعتی تصفیه آب با روش پلاسمایی در تبریز

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز روز چهارشنبه گفت: این سیستم صنعتی برای نخستین بار در جهان ارائه شده و قابلیت حذف کامل فلزات سنگین و نیترات از آب آشامیدنی، آب و پساب صنعتی با صرف کمترین انرژی را دارد.
اصغر عسگری افزود: این سیستم بر پایه تخریب پلاسمایی عمل می کند و در زمان کمتر از دو دقیقه فرآیند حذف آلاینده ها را انجام می دهد.
وی ادامه داد: زمان کوتاه تصفیه، مصرف انرژی پایین و عدم استفاده از فیلتر یا مواد شیمیایی مرسوم و همچنین فضای کوچک مورد نیاز جهت نصب سیستم باعث کاهش هزینه فرایند تصفیه ای در این سیستم می شود.
عسگری گفت: این طرح صنعتی توسط سیروس خرم، عضو هیات علمی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز ویک تیم تحقیقاتی انجام گرفت.
وی ادامه داد: این سیستم در تصفیه خانه های مختلف از جمله تصفیه پساب صنایع چرم، تصفیه خانه شهرک های صنعتی، تصفیه خانه پتروشیمی و تصفیه خانه صنایع کشمش به صورت آزمایشی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز افزود: در تمامی بررسی های میدانی، این سیستم توانسته است کدورت و فلزات سنگین را از پساب با راندمان 98 حذف کند.
وی اظهار کرد: این سیستم هم اکنون در واحد تصفیه خانه بازیافت پتروشیمی تبریز در اندازه صنعتی راه اندازی شده است.
عسگری افزود: در این طرح صنعتی علاوه بر کاهش نیاز اکسیژن شیمیایی پساب، ترکیبات فرار آلی را نیز از پساب حذف کرده و باعث کاهش بیش از 90 درصد عناصر شیمیایی کربنی منتشر شده در هوا میشود.
وی خاطرنشان کرد: بکار گیری این سیستم در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها باعث کاهش آلاینده های مختلف محیطی شده و تحول بزرگی را به بار خواهد آورد.
6120/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده