ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرکز رشد علوم دامی کشور راه اندازی می شود

به گزارش ایرنا،غلامحسین طهماسبی روز چهارشنبه درپنجمین همایش ملی هلشتاین ایران که در موسسه علوم دامی کشور در کرج برگزار شد، افزود: امروزه کشور در شرایط دشواری است که تولید کنندگان، محققین و اعضای هیات علمی و مسئولین اجرایی در تلاش هستند که امنیت غذائی کشور را که لازمه استقلال کشورمان است، تامین کنند.
وی اظهار داشت: با افزایش جمعیت در دنیا و به تبع آن در ایران و همینطور ارتقاء نیاز کیفی غذای انسان مجموعه فعال در عرصه کشاورزی با شرایط ویژه ای مواجه هستند تا با تولید محصولات سالم تامین امنیت جمعیت کشور را ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه با محدودیت های زیادی در این حوزه مواجه هستیم، گفت: این محدودیت ها در سال های آتی بیشتر می شود و همه ی بخش کشاورزی و دامپروری کشور در شرایط پیچیده ای قرار دارد که می طلبد همکاران هیات علمی، موسسات تحقیقاتی و بخش اجرا در کنار هم قرار گیرند تا معضلاتی را که در شرایط فعلی با آن مواجه هستیم برطرف و مدیریت شود.
طهماسبی این مشکلات را از بخش طیور تا شیر دانست و بیان داشت: باید به رفع مشکلات به صورت ریشه ای به خصوص در تولید شیر پرداخت.
وی گفت: در بخش های دیگر به غیر از بخش کشاورزی همچون صنعت تمام فعالیت های دانشگاهی از طریق دانشگاه ها حل و فصل می شود ولی در تحقیقات کشاورزی از گذشته ی دور تا کنون سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی و موسسات تابعه آن با 2100 عضو هیات علمی برای حل مشکلات بخش تلاش می کند.
رئیس تات کشاورزی کشور افزود: وضعیت ویژه در بخش کشاورزی و به خصوص علوم دامی می طلبد که مورد توجه ویژه اساتید قرار گیرد تا شرایط بهتری را در بخش دامپروری شاهد باشیم.
وی بیان داشت: برای بهره گیری از بخش خصوصی، دانشگاه ها و سازمان های بین المللی را با توجه به شرایط موجود، لزوم هم افزائی مجموعه ی نیروها در کشور را می طلبد که شاهد شروع حرکت هائی در بخش خصوصی هستیم که بایستی شتاب گیرد تا شاهد پایداری بیشتر در صنعت دام کشور باشیم.
طهماسبی با اشاره مجدد به راه اندازی مرکز رشد در موسسه علوم دامی گفت: این مرکز رشد تا پایان سال جاری در موسسه علوم دامی راه اندازی می شود که گنجایش فعالیت 15 شرکت دانش بنیان در آن پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: هیات علمی و محققین این امکان را دارند که در یک مرکز رشد تحقیقاتی مستقر شوند و مورد حمایت قرار گیرند تا فعالیت های تحقیقاتی و توسعه ای خود را گسترش دهند.
وی نمونه ی این فعالیت ها در بخش خصوصی را تولید وتوزیع اسپرم های گاو دومنظوره و گاو اصیل دانست و گفت: این فعالیت ها خوب ولی کافی نیست و باید توسعه یابد.
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی به تفاهم نامه هائی که با دانشگاه ها و بخش های تحقیقاتی منعقد شده اشاره کرد و افزود: در دانشگاه ها 6 هزار نفر هیات علمی فعال هستند که بایستی این افراد در کنار اعضای هیات علمی سازمان برای رفع معضلات با پتانسیل بیشتری قرار گیرند.
وی به استفاده از ظرفیت های بین المللی در بخش کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: بعضی از بخش ها از این ظرفیت بسیار خوب استفاده کرده اند ولی در بخش علوم دامی تلاش است تا این روابط توسعه یابد.
طهماسبی با اشاره به تغییر اقلیم و ایجاد شرایط بحرانی در کشاورزی در آینده ای نه چندان دور، گفت: با استفاده از ظرفیت های بین المللی در بخش زراعت و باغبانی حرکت های خوبی همچون تولید ارقام مقاوم به خشکی، گرما و کم آبی شروع شده که بایستی این فعالیت ها در بخش دام به خصوص هلشتاین که گونه ای بسیار حساس است نیز انجام شود.
وی اظهار داشت: در بخش آینده پژوهی با توجه به شرایط کشور بحث تغییر اقلیم تا سال 2050 در یک سناریوی بد چهار درجه میانگین دمای کشور افزایش می یابد که در جنوب و جنوب شرقی کشور این پدیده شدیدتر است و می تواند ما را با محدودیت های بسیار جدی روبرو کند.
در این همایش دو روزه پنل های علمی با حضور اعضای هیات علمی و محققین برگزار شد.
6156/1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X