ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فروش مواد مخدر با وانت!

آنها را در اصطلاح «کاسب» می نامند، افرادی که در پوشش های مختلف اقدام به توزیع و فروش موادمخدر می کنند، این بار در قالب رانندگان وانت! فراوری: ه -هدایتی-بخش اجتماعی تبیان میوه ، مواد مخدر

مصرف برخی مخدرها در میان جوانان را نمی توان کتمان کرد، همچنین مصرف تریاک در تمام سنین کشور سالانه حدود 450 کیلوگرم است. زنگ خطری که سالها است به واسطه وجود بزرگترین کشور تولید کننده تریاک در جهان در همسایگی ایران به صدا در آمده است. آمار دقیقی از معتادان در کشور وجود ندارد اما بررسی ها از آمار بیش از 3 میلیون نفر خبر می دهند. سالانه حدود 500 تن مواد مخدر توسط نهادهای مربوطه کشف می شود. در دهه اخیر هزینه های بالای تهیه مواد مخدر برخی معتادان را به خوردن قرص هایی با کارایی مخدر سوق داده است جایی که به گفته برخی مقامات «عطاری» ها دست به تهیه و فروش این قرص ها می زنند. قرص هایی که نشئه می کند و کار مورفین را انجام می دهد، برخی از این داروها و قرص ها نیز به عنوان «داروی ترک اعتیاد» به فروش می رسد. در دسترس بودن این قرص ها برخی جوانان را نیز به مصرف این قرص ها کشانده است. سودآوری مناسب این قرص ها برای عطاری ها و فروش غیر قانونی آن در سال های اخیر یکی از مهمترین دلایل در افزایش مصرف آن ها شده است.

فروش داروهای ترک اعتیاد در عطاری ها

فروش برخی داروها با عنوان «داروی ترک اعتیاد» در عطاری ها در سالهای اخیر موجب واکنش های زیادی شده است. گزارش هایی وجود دارد که تعدادی از عطاری ها اقدام به فروش مواد و گیاهان دارویی غیرمجاز می کنند، که در قالب کپسول هایی برای ترک اعتیاد است.
پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر  در خصوص تخلفاتی که در صنف عطاری ها صورت می پذیرد، اظهار داشت: در هر کار و صنفی تخلف صورت می پذیرد. بخش عمده ای  از صنف عطاران کارشان را به نحو احسنت انجام می دهند اما یکسری تخلفات و کارهایی که خلاف دستورالعمل است، رویت شده است.

سالانه حدود 500 تن مواد مخدر توسط نهادهای مربوطه کشف می شود. در دهه اخیر هزینه های بالای تهیه مواد مخدر برخی معتادان را به خوردن قرص هایی با کارایی مخدر سوق داده است جایی که به گفته برخی مقامات «عطاری» ها دست به تهیه و فروش این قرص ها می زنند

وی اظهار داشت: بر اساس گزارشاتی که از عطاری ها داریم، حکایت از این دارد که تعدادی از این عطاری ها اقدام به فروش مواد و گیاهان دارویی غیر مجاز می کنند. در واقع آنان اقدام به فروش پاره ای از کپسول ها برای درمان اعتیاد می کنند. تعدادی از اینها که مورد بررسی قرار گرفته است مشخص شده است، این داروها شیمیایی است و ترکیبات روان گردان دارند که بعضاً از مواد مخدری تشکیل شده است که دارای آلودگی است. اما فروش مواد مخدر تنها به عطاری ها محدود نمی شود بلکه این روزها پای کاسبان جدید به فروش مواد مخدر باز شده است" دستفروشی وانتی مواد مخدر!"
بعد از آنکه علیرضا جزینی، قائم مقام دبیرکل ستادمبارزه با موادمخدر از توزیع مواد مخدر در پوشش پیک های موتوری خبر داد و گفت که عده ای از خرده فروش ها در پوشش پیک موتوری و به صورت تلفنی مواد را به دست مصرف کننده ها می رسانند.
در ماجرایی دیگر وی از کشف گسترده مواد مخدری خبر داد که از طریق بسته های پستی جابجا می شده است و در این راه از اداره پست برای کمک به کشف این محموله ها کمک بسیاری کرد، تشکر هم کرد.
وی همچنین به گزارش هایی از کشف مواد مخدر از دستفروشان مترو و اتوبوس های تهران نیز اشاره کرد و گفت که عده ای در قالب دستفروش در متروی تهران پرسه می زنند و موادمخدر را به دست مشتریان خود می رسانند.
ماجرای پیتزاهای گرانبهایی هم که به درِ برخی منازل تهران می رسید در زمان خود کلی سروصدا به پا کرد. پیتزاهایی که وقتی خریدار آنها می خرید، محصول داخل جعبه را نمی خورد، بلکه استعمال می کرد!
اما حالا مرتضی طلایی، عضو شورای شهر تهران که ریاست پلیس تهران بزرگ را نیز در سابقه خود دارد، پرده از واقعیت دیگری بر می دارد و می گوید که خرده فروشان در پوشش وانت های میوه فروشی اقدام به توزیع موادمخدر می کنند.
حالا آنهایی که در اصطلاح «کاسب» می نامند و کارشان توزیع موادمخدر است، پوشش های متفاوتی برای خود برگزیده اند، از پیک موتوری و پیتزایی گرفته تا دستفروشی و میوه فروشی با وانت! آنها هر روز یک شغل را که کمترین توجه را جلب کند و بتوانند با مردم بیشتری به واسطه آن در ارتباط باشند، انتخاب می کنند تا مورد شناسایی قرار نگیرندلذا لازم است که  که خود مردم در شناسایی و معرفی این افراد به دستگاه های مسئول همکاری کنند.


منابع : روزنامه ابتکار / فارس


 

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده