ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آزادسازی قیمت بهره‌وری صنعت خودرو را افزایش نمی‌دهد

زاگرس خودرو2 نایب رئیس انجمن ملی مدیریت بهره وری راهکار اصلی برای افزایش بهره‌وری صنعت خودرو را کاهش تدریجی تعرفه واردات خودرو دانست و گفت:آزادسازی قیمت خودرو باعث کاهش بهره‌وری خودروسازان خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرشید شکرخدایی امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه طی 40 سال گذشته بهره‌وری کل عوامل در کشور تغییری نداشته است، اظهارداشت: براساس محاسبات بانک مرکزی طی 40 سال گذشته شاخص بهره‌وری در کشور تنها 0.04 درصد رشد داشته است. به عبارتی در 40 سال اخیر اقدامی برای افزایش سرانه ارزش افزوده به جمعیت کشور صورت نگرفته و از منابع مالی به درستی استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده هر زمان که درآمد نفتی افزایش یافته اقدام مهمی برای ارتقای بهره وری انجام نشده است، افزود: در تمام برنامه ها رشد اقتصادی چند درصدی پیش بینی شده است اما تا به امروز چون نتوانسته ایم در بخش سرمایه گذاری مناسب و نیروی انسانی اقدام مهمی را انجام دهیم ایت اهداف محقق نشده است.

نایب رئیس انجمن ملی مدیریت بهره وری بر لزوم استفاده از سرمایه های فعلی کشور پرداخت و گفت: به جای سرمایه گذاری های جدید باید وابستگی کشور را به درآمدنفتی کاهش و به توسعه سایر بخش‌ها توجه کنیم. براساس مطالعات انجام شده بهره‌وری 1200 شرکت صنعتی و معدنی در سال 93 نسبت به 92 کاهش داشته است و در شرایطی که رشد اقتصادی 8 درصدی محقق نشده، بهره‌وری نیز نتوانسته رشد مناسبی داشته باشد.

شکرخدایی با بیان اینکه طی 10 سال اخیر کنترل قیمت‌ها باعث شد تا شرکت‌های خودروساز مجبور به افزایش بهره‌وری تولید شوند، افزود: این امر باعث شده تا بهره‌وری در صنعت خودرو 50 تا 60 درصد رشد داشته باشد امامتأسفانه هنوز به متوسط‌ بهره‌وری خودروسازان جهانی نرسیده‌ایم. 

وی با اشاره به اینکه بهره‌وری در صنعت قطعه‌سازی بیشتر از صنعت خودروسازی بوده است،گفت: قطعه‌سازان در 10 سال گذشته بیشتر از خودروسازان تحت فشار بودند و قیمت تولیداتشان را کنترل کردند، به همین دلیل افزایش بهره‌وری در صنعت قطعه‌سازی بیشتر بوده است.

نایب رئیس انجمن ملی مدیریت بهره وری راهکار اصلی برای افزایش بهره‌وری صنعت خودرو، کاهش تدریجی تعرفه واردات خودرو دانست و اظهارداشت: در حال حاضر که بازار خودرو انحصاری است و رقابتی در این بازار وجود ندارد، آزادسازی قیمت خودرو باعث کاهش بهره‌وری خودروسازان خواهد شد.

وی افزود: در صورت آزادسازی قیمت خودرو، تولیدکننده تمرکز زیادی بر قیمت تمام شده و بهره‌وری عوامل تولید نخواهد داشت، در حالی که اگر قیمت کنترل شود توجه تولیدکننده بر موضوع ورودی و قیمت تمام شده بیشتر خواهد شد تا فروش کارخانه افزایش یابد.

 انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده