داعش و سناریوی آمریکائی «مرزهای خونین»

به گزارش ایرنا ، روزنامه تونسی « الشروق» در سرمقاله خود افزود: تاریخ از نوع تراژدی آن در حال تکرار و تنها بازیگران و نام های آن تغییر کرده است ، دیروز « سایکس – پیکو» بود و امروز « داعش – بوکو حرام» است.
«سرمایک سایکس» وزیر خارجه وقت انگیس و« فرانسوا ژرژ پیکو» فرانسوی بعداز مذاکراتی مخفی سرانجام در 19 ماه مه سال 1916 موافقتنامه معروف به سایکس - پیکو را امضا و بر اساس آن فرانسه و انگلیس، سرزمین های عربی تحت سیطره امپراتوری بیمارعثمانی را بر روی نقشه به دو حوزه نفوذ بین خود تقسیم کردند.
الشروق نوشت: در یکصدمین سالروز موافقتنامه سایکس – پیکو، یک بار دیگر شاهد تحول و تغییر در اوضاع و احوال کشورهای عربی هستیم.
« تاریخ عادت دارد به دو صورت « تراژدی » و یا « کمدی» تکرار شود اما در جهان عرب همواره شاهد تکرار تراژدی گونه و مصیبت بار تاریخ هستیم که از وخیم بودن حال و روزعرب ها حکایت دارد و آنها را به سوی شکست ها ، تقسیم ، پراکندگی و فروپاشی ها پیش می برد قبل از اینکه سر آنها را در جنگ های با سلاح های کشنده، ببرد و به کشورهای کوچک طائفه ای تبدیل کند».
« صد سال بعد از تاسیس کشورهای ملی عرب بر اساس مرزبندی های سایکس – پیکو، امروز این کشورها با خطر فروپاشی و بلعیده شدن مواجه هستند و عده ای با صراحت از تشکیل کشورهای کوچک طائفه ای ، خودمختار و فدرالی سخن می گویند تا پروژه تقسیم و تجزیه که از زمان حمله آمریکا به عراق و بحران های در سوریه و لیبی مطرح شد، به واقعیت بپیوندد».
این روزنامه تونسی خاطرنشان کرد: امروز بر مبنای آنچه روزی « خاورمیانه جدید» خوانده می شد و« داعش و بوکوحرام و امثال آنها» مامور تحقق آن هستند، پیکر همه جهان عرب روی تخت تشریح و تقسیم قرار گرفته است تا جغرافیای تازه ای برای آن ترسیم شود.
الشروق تصریح کرد: حقیقت آن است که تاثیرجنایت های گروه های تروریستی داعش و بوکوحرام، بسیار فراتر از موافقتنامه سایکس – پیکو در منطقه است و علاوه بر انسان ها ، پیامدهای این جنایت ها، شعله های آتش فتنه مذهی و طائفه ای و نژاد را برافروخته است و هدف آن تغییر نقشه ژئوسیاسی همه منطقه و ایجاد کیان های طائفه ای و مذهبی ضعیف است و اکنون شاهد از میان رفتن مرزهای سرزمین شام و شکل گیری مرزهای خونین تازه در منطقه هستیم.
« برنارد لوئیس» شرق شناس صهیونیست، انگلیسی الاصل و تبعه آمریکا، سال 2005 میلادی در مصاحبه با یک خبرگزاری رسمی آمریکا گفت: راه مسالمت آمیز تعامل با عرب ها آن است که بار دیگر کشورهای عربی اشغال شده و به مستعمره تبدیل شوند.
وی افزود: فرهنگ دینی و جلوه های اجتماعی عرب ها باید نابود شود، اگر آمریکا قصد دارد چنین کاری دارد باید از تجربه انگلیس و فرانسه در استعمار منطقه بهره برداری کند تا مرتکب اشتباه ها و موضع گیری های منفی آنها نشود.
لوئیس اضافه کرد: کشورهای عربی و اسلامی باید بار دیگر تقسیم و به کیان های عشائری و طایفه ای تبدیل شوند و در این خصوص نباید حال آنها را مراعات کرد و یا تحت تاثیر واکنش های آنها قرار گرفت.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داعش و سناریوی آمریکائی «مرزهای خونین»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X