ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

داعش و سناریوی آمریکائی «مرزهای خونین»

به گزارش ایرنا ، روزنامه تونسی « الشروق» در سرمقاله خود افزود: تاریخ از نوع تراژدی آن در حال تکرار و تنها بازیگران و نام های آن تغییر کرده است ، دیروز « سایکس – پیکو» بود و امروز « داعش – بوکو حرام» است.
«سرمایک سایکس» وزیر خارجه وقت انگیس و« فرانسوا ژرژ پیکو» فرانسوی بعداز مذاکراتی مخفی سرانجام در 19 ماه مه سال 1916 موافقتنامه معروف به سایکس - پیکو را امضا و بر اساس آن فرانسه و انگلیس، سرزمین های عربی تحت سیطره امپراتوری بیمارعثمانی را بر روی نقشه به دو حوزه نفوذ بین خود تقسیم کردند.
الشروق نوشت: در یکصدمین سالروز موافقتنامه سایکس – پیکو، یک بار دیگر شاهد تحول و تغییر در اوضاع و احوال کشورهای عربی هستیم.
« تاریخ عادت دارد به دو صورت « تراژدی » و یا « کمدی» تکرار شود اما در جهان عرب همواره شاهد تکرار تراژدی گونه و مصیبت بار تاریخ هستیم که از وخیم بودن حال و روزعرب ها حکایت دارد و آنها را به سوی شکست ها ، تقسیم ، پراکندگی و فروپاشی ها پیش می برد قبل از اینکه سر آنها را در جنگ های با سلاح های کشنده، ببرد و به کشورهای کوچک طائفه ای تبدیل کند».
« صد سال بعد از تاسیس کشورهای ملی عرب بر اساس مرزبندی های سایکس – پیکو، امروز این کشورها با خطر فروپاشی و بلعیده شدن مواجه هستند و عده ای با صراحت از تشکیل کشورهای کوچک طائفه ای ، خودمختار و فدرالی سخن می گویند تا پروژه تقسیم و تجزیه که از زمان حمله آمریکا به عراق و بحران های در سوریه و لیبی مطرح شد، به واقعیت بپیوندد».
این روزنامه تونسی خاطرنشان کرد: امروز بر مبنای آنچه روزی « خاورمیانه جدید» خوانده می شد و« داعش و بوکوحرام و امثال آنها» مامور تحقق آن هستند، پیکر همه جهان عرب روی تخت تشریح و تقسیم قرار گرفته است تا جغرافیای تازه ای برای آن ترسیم شود.
الشروق تصریح کرد: حقیقت آن است که تاثیرجنایت های گروه های تروریستی داعش و بوکوحرام، بسیار فراتر از موافقتنامه سایکس – پیکو در منطقه است و علاوه بر انسان ها ، پیامدهای این جنایت ها، شعله های آتش فتنه مذهی و طائفه ای و نژاد را برافروخته است و هدف آن تغییر نقشه ژئوسیاسی همه منطقه و ایجاد کیان های طائفه ای و مذهبی ضعیف است و اکنون شاهد از میان رفتن مرزهای سرزمین شام و شکل گیری مرزهای خونین تازه در منطقه هستیم.
« برنارد لوئیس» شرق شناس صهیونیست، انگلیسی الاصل و تبعه آمریکا، سال 2005 میلادی در مصاحبه با یک خبرگزاری رسمی آمریکا گفت: راه مسالمت آمیز تعامل با عرب ها آن است که بار دیگر کشورهای عربی اشغال شده و به مستعمره تبدیل شوند.
وی افزود: فرهنگ دینی و جلوه های اجتماعی عرب ها باید نابود شود، اگر آمریکا قصد دارد چنین کاری دارد باید از تجربه انگلیس و فرانسه در استعمار منطقه بهره برداری کند تا مرتکب اشتباه ها و موضع گیری های منفی آنها نشود.
لوئیس اضافه کرد: کشورهای عربی و اسلامی باید بار دیگر تقسیم و به کیان های عشائری و طایفه ای تبدیل شوند و در این خصوص نباید حال آنها را مراعات کرد و یا تحت تاثیر واکنش های آنها قرار گرفت.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X