معاون وزیر بهداشت:ایران در دوران طلایی جمعیت قرار دارد

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، علی اکبر سیاری روز چهارشنبه در دومین کنگره بین المللی تولید مثل و نخستین کنگره علوم سلامت باروری و فرزندآوری درباره پنجره جمعیتی چنین اظهار کرد : پنجره جمعیتی به این معناست که 70 درصد جمعیت ایران در سن 15 تا 64 سال بسر می برند که به این سن ، سن مولد می گویند.
وی تصریح کرد: هر چند ایران در فرصت پنجره طلایی بسر می برد اما با این وجود یک دهه از چهار دهه دوران طلایی جمعیت ایران گذشته است و اگر سه دهه پیش رو را از دست بدهیم ، پیامدهای آن قابل جبران نیست؛ بنابراین برای اموری مانند مسکن، ازدواج ، کارآفرینی و آموزش باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم.
معاون وزیر بهداشت گفت: در سال گذشته یک میلیون و 570 هزار تن در کشور متولد شدند که نسبت به سال 93، 34 هزار تن بیشتر بود؛ پس این فرصت طلایی را هنوز داریم و نباید سوزانده شود؛ چرا که در صورت غفلت ، این مساله به تهدید تبدیل خواهد شد و این یک هشدار جمعیتی است.
سیاری افزود: رشد جمعیت در ایران در دهه 50 ، 9 / 3 درصد بود که در سال 80 به 3 / 1 درصد کاهش یافت ؛ طی 35 سال گذشته جمعیت 23 / 2 درصد رشد پیدا کرد و جمعیت شهرنشینی ما نیز پنج برابر شد که مشکلات شهرنشینی را به دنبال داشت.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد:در این دوره، تعداد فرزند هر زن ایرانی در طول دوران بارداری از هفت فرزند به 1.8 کاهش یافت؛ یعنی به کمتر از حد جایگزینی که همان 1 / 2 فرزند به ازای هر زن ایرانی بود ، رسدی و این دومین هشدار جمعیتی کشور است.
وی ، افزایش سن ازدواج و تاخیر در تولد نخستین فرزند از زمان ازدواج را سومین هشدار جمعیتی کشور دانست و ادامه داد: برای تولد فرزند دوم نیز پنج سال فاصله گذاری می شود؛ افزایش روند طلاق و کاهش تمایل به فرزندآوری نیز از دیگر تهدیدهای جمعیتی به شمار می رود.
به گفته معاون وزیر بهداشت، 70 درصد زنان ایرانی تا پایان باروری ، 2 فرزند و یک سوم آنان کمتر از 2 فرزند می آورند و تک فرزندی در کشور رو به افزایش است که با توجه به آسیب های اجتماعی ، این مساله یک هشدار جمعیتی به شمار می رود.
سیاری تصریح کرد: هشدار چهارم، مساله فساد در کشور است ؛ فساد نقش دینامیت برای فروپاشی نظام اجتماعی را دارد و از درون یک نظام را به نابودی می کشند اما نباید ناامید بود چون اگر ناامید شویم بدترین حالت نابودی است ؛ فرصت های بزرگی برای حل این مشکلات پیش روی ما وجود دارد.

**امیدهای جمعیتی
معاون وزیر بهداشت گفت: سیاست های جمعیتی مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است و همه مسئولان موظف به عملیاتی کردن این سیاست ها هستند؛ چراغ راه روشن شده است و ما موظفیم که آن را تبدیل به عمل کنیم و وزارت بهداشت نیز پیشقراول در حرکت به این سمت است.
سیاری در ادامه با اشاره به مشارکت هوشمندانه و موثر جمعیت کشور در دو انتخابات دولت و نمایندگان مجلس ، گفت: این مشارکت فرصت امیدی است که با همدلی و همراهی قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه باید به عمل تبدیل شود.
وی ، بهبود روابط بین الملل ایران را سومین امید جمعیتی کشور عنوان کرد و افزود: تحریم های ظالمانه علیه ایران برداشته شده است؛ تفاهم نامه برجام با تلاش دولت ، حمایت رهبر و پایداری مردم تحقق پیدا کرد که همه این ها برای جمعیت ، فرصت است.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اجرای طرح تحول سلامت نیز یک امید جمعیتی به شمار می رود؛ تحقیقات میدانی نشان می دهد که رضایتمندی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی افزایش یافته است؛ 10 میلیون تم از جمعیت حاشیه نشین تحت پوشش خدمات بهداشتی نوین قرار گرفته اند و 11 میلیون دفترچه بیمه رایگان در دولت تدبیر و امید صادر شده است .

**بنیان خانواده در ایران در خطر است
معاون وزیر بهداشت گفت: بنیان خانواده در ایران در خطر است ؛ تحکیم خانواده در گرو سه عامل سازگاری زوجین، سلامت و تامین مالی است که وزارت بهداشت برای سازگاری زوجین و سلامت آنان برنامه دارد.
سیاری تاکید کرد: با توجه به سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه جمعیت و باروری تلاش می کنیم میزان باروری به حد جایگزینی یعنی 2.1 فرزند به ازای هر زن برسد.
وی خاطرنشان کرد: مساله فرزندآوری ، موضوعی شخصی است و خانواده ها تصمیم می گیرند که چند فرزند داشته باشند و هیچکس نمی تواند به خانواده ها دیکته کند که چند فرزند - کم یا زیاد - داشته باشند اما می توان خانواده ها را راهنمایی کرد که فرزند نعمتی خدادادی است که در این حوزه، تلاش های چشمگیری صورت گرفته است.
سیاری افزود: یک سوم جمعیت ایران در سن جوانی و نوجوانی بسر می برند و این سرمایه انسانی به شمار می آید که در اختیار نظام جمهوری اسلامی قرار دارد و بطور بالقوه عامل توسعه کشور است.
دومین کنگره بین المللی تولید مثل و نخستین کنگره علوم سلامت باروری و فرزندآوری به مدت 2 روز 30 تا 31 اردیبهشت در سالن همایش های رازی در حال برگزاری است.
اجتمام(3)**9185 **1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر بهداشت:ایران در دوران طلایی جمعیت قرار دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X