ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شش محور، شش الگو، 2800 کیلومتر


هرچند رسیدن طول خطوط ریلی فعال ایران به عدد 11 هزار کیلومتر نسبت به سال های نه چندان دور یک پیشرفت مهم به حساب می آید، اما هنوز برای رسیدن ایران به استانداردهای ریلی جهان راهی طولانی باقی مانده است. استانداردهایی که بیش از نیم قرن از تغییرشان می گذرد اما ایران حرکت به سمت آن‌ها را چند سال قبل کلید زده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، خطوط ریلی سریع السیر که این روزها در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان جزیی جدا نشدنی از سفرهای درون و برون شهری به حساب می آیند پس از سال ها بناست در ایران نیز ریشه کنند. فن‌آوری که بر اساس اظهارات مدیرعامل شرکت راه آهن از سال 1955 در کشورهای اروپایی آغاز شده و در این سال ها پیشرفت های قابل توجهی را رقم زده است.
در کنار کشورهی اروپایی، کشورهایی از شرق آسیا نیز در طول این سال ها توانسته اند پیشرفت های قابل توجهی را تجربه کنند و با توجه به فاصله نسبتا طولانی بین برخی از شهرهای این کشورها، قطارهای سریع السیر حمل و نقل زمینی را زنده کرده اند.
این فرایند باعث شده ایران بتواند در آغاز کار خود، از الگوهایی کلان بهره گیری کند. پورسیدآقایی در صحبت های خود از تجارب شش کشور آلمان ،ایتالیا، انگلستان، فرانسه، چین و ژاپن یاد کرده که در طول این دهه ها توانسته اند پیشرفت هایی قابل توجه را به این صنعت مهم اضافه کنند. برنامه راه آهن کشور چین برای راه اندازی قطاری که بیش از 400 کیلومتر در ساعت سرعت دارد، به خوبی نشان می دهد آسیایی ها نیز در این عرصه موفقیت هایی جدی را پشت سر گذاشته اند.
استفاده از تجارب این شش کشور می تواند در شش مسیر اصلی راه آهن ایران که در صف تبدیل شدن به خطوط سریع السیر ریلی قرار دارند مورد استفاده قرار گیرد.راه آهن تهران – اصفهان ، محور ریلی تهران مشهد، محور قم – اراک ، محور تهران – همدان، محور تهران – تبریز و همچنین محور ریلی اصفهان – شیراز طرح های تعریف شده ایران برای قرار گرفتن در صف برقی سازی هستند. مسیرهایی که جمع کیلومتر آنها به بیش از 2800 کیلومتر می رسد می تواند ارتباط راه آهن پایتخت با بسیاری از مسیرهای ریلی را پر سرعت کند و این امر قطعا تاثیری جدی بر توانایی های راه آهن در رقابت با دیگر عرصه های حمل و نقل خواهد گذاشت.
هرچند جذب سرمایه گذارانی بزرگ برای حضور در این طرح ها می تواند فرایندی زمان بر باشد و قطعا استفاده از الگوی هریک از این طرف ها مطالعات خاص خود را می طلبد اما جدیت ایران در طراحی شش محور اصلی، در نظر گرفتن شش کشور به عنوان الگوهای اصلی و در نظر گرفتن حدود یک سوم از سطح خطوط ریلی کشور برای اتصال سریع السیر نشان افزایش امیدواری ها برای نتیجه بخش شدن این برنامه ها افزایش یافته است.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X