ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رد پای عربستان سعودی در انفجارهای خونین

 به گزارش مشرق، در انفجار انتحاری در بازاری در منطقه الشعب در شمال بغداد و انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه الرشید در جنوب پایتخت عراق، دست‌کم 44 غیرنظامی عراقی جان خود را از دست دادند و بیش از 90 نفر دیگر زخمی شدند. سومین انفجار تروریستی هم شهرک صدر را هدف قرار داد که طی آن بر اثر این انفجار که در یک بازار شلوغ رخ داد، 25 غیرنظامی کشته و 37 نفر دیگر زخمی شدند.

سعد معن سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد در بیانیه‌ای اعلام کرد یک زن با بستن کمربند انفجاری، خود را در منطقه الشعب منفجر کرد که همزمان با آن یک بمب هم منفجر شد.

البته نیروهای امنیتی عراق توانستند یک تروریست انتحاری را که درصدد منفجر کردن خود در بازار الکیاره بغداد بود،پیش از ارتکاب جنایت دستگیر کنند.

در استان ذی قار هم مسئولان محلی در پی دریافت اطلاعاتی مبنی بر احتمال حملات تروریست‌های تکفیری، حالت آماده‌باش اعلام کردند.

یک افسر پلیس ذی قار که خواست نامش فاش نشود، گفت اطلاعات اولیه دستگاه‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که چهار خودروی بمب‌گذاری شده وارد شهر الناصریه شده است و نیروهای امنیتی به شکل گسترده در ورودی‌ها و خروجی‌های شهر مستقر شده و ایست‌های بازرسی فوق العاده ایجاد کرده و به بازرسی دقیق از خودروها پرداخته‌اند.

روز سه‌شنبه همچنین بمبی در نزدیکی مقر گروه مردمی عصائب اهل الحق در شهر الغراف در شمال ذی قار منفجر شد، اما تلفاتی به دنبال نداشت.

منابع عراقی می‌گویند در پی انفجارهای تروریستی اخیر موجی از خشم و انزجار مردم عراق به ویژه پایتخت را فرا گرفته و البته برخی از شهروندان فرماندهی عملیات بغداد را به کوتاهی در انجام مسئولیت‌ها متهم کرده‌اند، تا جایی که این انتقادها سبب شد تا وزیر کشور عراق رسما خواستار انتقال پرونده امنیتی از فرماندهی عملیات بغداد به وزارت کشور شود.

این در حالی است که چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت هم مردم بغداد یک روز کابوس‌واری را سپری کردند که در نتیجه  انفجارهای تروریستی،حدود 200 نفر از همشهریانشان کشته و یا زخمی شدند. تروریست‌های تکفیری در آن روز یک خودروی بمب‌گذاری شده را در یک بازار شلوغ در شهرک صدر، یک خودروی بمب‌گذاری شده را در شهر مقدس کاظمین و سومین خودروی بمب‌گذاری شده را در محله الجامعه بغداد منفجر کردند.

 

گروه تروریستی داعش، گروه تروریستی داعش بلافاصله مسئولیت این انفجارهای خونین را در سایه موج خشم و انزجار مردم عراق از این فرقه جاهلی وهابی برعهده گرفت.

تاکید بر ضرورت بازخواست و محاکمه مقصران

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق خواستار بازخواست کسانی شد که در پرونده امنیتی قصور و کوتاهی داشته‌اند، وی گفته است افراد مقصر باید در بالاترین سطوح بازخواست شوند.

درخواست برای برگزاری نشست فوق العاده پارلمان عراق

حیدرالفوادی از نمایندگان ائتلاف ملی بر ضرورت برگزاری نشست فوق العاده پارلمان عراق برای بررسی انفجارهای تروریستی اخیر در بغداد و تشدید ناامنی و بی ثباتی تاکید کرده و در عین حال خواستار بازخواست حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور شده است.

وی گفت وظیفه و حق پارلمان است که از نخست وزیر درباره انفجارهای اخیر و خلل امنیتی سئوال کند و اگر وی پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای نداشت، باید استعفا کند یا برکنار شود، زیرا خون مردم عراق عزیزتر و ارزشمندتر از هر شخصیتی است.

درخواست برای انتقال پرونده امنیت بغداد به وزارت کشور

این در حالی است که محمد الغبان وزیر کشور عراق از نخست وزیر خواست مسئولیت پرونده امنیتی را از فرماندهی عملیات بغداد به وزارت کشور منتقل کند.

تاکید فواد معصوم بر دستگیری و مجازات عاملان انفجارهای اخیر

فواد معصوم رئیس جمهوری عراق از دستگاه‌های امنیتی خواسته است تمام تلاش‌های خود را برای دستگیری فوری عاملان انفجارهای اخیر بغداد و مجازات آنها به کار گیرند.

انتقاد صریح مقتدی صدر از دولت

مقتدی صدر رهبر جریان صدربا انتقاد شدید از دولت حیدرالعبادی گفت دولت قادر به حمایت از شهروندان و تامین امنیت آنها نیست.

الفرات، اعلام کرد: صدر در عین حال خطاب به مردم عراق گفت بدانید هر قطر خونی که در این ماه بر زمین ریخته می‌شود، درخت آزادی، صلح، ثبات، مبارزه با ظلم، فساد و تروریسم را آبیاری می‌کند، خون‌هایی که ریخته می‌شود هرگز بی‌ ارزش و بیهوده نخواهد بود و من حق پاسخ را برای خود محفوظ می‌دانم.

واکنش حیدرالعبادی به انفجارهای تروریستی

حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور انجام تغییرات در سامانه اطلاعاتی برای حمایت از شهرهای عراق در برابر تروریسم همزمان با پیروزی‌های نظامی نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی در جبهه‌های مختلف را صادر کرده است.

سعدالحدیثی سخنگوی دفتر مطبوعاتی نخست وزیر عراق گفته است نیروهای شجاع ما در جبهه‌های نبرد، پیروزی‌هایی را بر باندهای تروریستی کسب کرده‌اند که آخرین مورد آن در الرطبه بوده که در یک زمان بسیار اندک، ساختار دشمن در برابر نیروهای ما از هم فروپاشید و صدها نفر به هلاکت رسیدند و بقیه پا به فرار گذاشتند و این دشمن تروریست به شیوه‌های کثیفی برای ضربه زدن به غیرنظامیان بیگناه از طریق انفجارهای جنایتکارانه در داخل شهرها روی آورد و از فضاهای اختلافات سیاسی که عراق درگیر آن است، سوء استفاده کرد.

این اقدام بزدلانه و کشتار زنان و کودکان به شکست تروریسم در رویارویی با نیروهای شجاع ما اشاره می‌کند به طوری که باندهای تروریستی داعشی برای کاهش سنگینی شکست‌هایش و کسب پیروزی رسانه‌ای پس از پیروزی‌های بزرگ نیروهای امنیتی و مردمی عراق تلاش می‌کنند.

وی افزود نخست وزیر بر ضرورت پایان یافتن اختلافات میان گروه‌های سیاسی و تلاش برای منظم شدن فعالیت نهادهای دولتی و ساماندهی آن تاکید کرده است که راه را به روی تاثیرات منفی در بعد امنیتی می‌بندد.

ناکامی مستمر اردوگاه تروریسم تکفیری در جبهه‌های جنگ

ستار عبید فرمانده تیپ تکاوران منطقه دوم تاکید کرد مقاومت داعشی‌ها در شهرستان الرطبه ضعیف است و به زودی تمام شهرستان از لوث آنها پاکسازی خواهد شد.

وی افزود باندهای داعشی‌ها در الرطبه در هم شکسته‌اند و مقاومت آنها ضعیف است و نیروهای امنیتی خسارت‌ها و تلفات سنگین به آنها وارد کرده‌اند.

وی تاکید کرد طی 48 ساعت آینده آزادسازی کامل الرطبه از اشغال باندهای داعشی را اعلام خواهیم کرد.

درخواست برای بستن سفارت رژیم سعودی در بغداد:

در پی انفجارهای تروریستی پیاپی در بغداد و مناطق دیگر، بار دیگر نگاه‌ها متوجه نقش منفی و تخریبی رژیم عربستان شد به طوری که محافل مردمی و پارلمانی عراق، رژیم سعودی را به دست داشتن در انفجارهای تروریستی از طریق حمایت از ائتلاف بقایای بعثی و داعشی‌ها متهم کردند و درخواست‌های مردمی برای بستن سفارت عربستان در بغداد و اخراج ثامر السبهان سفیر این رژیم افزایش یافت. السبهان قبلا به عنوان وابسته نظامی سفارت عربستان در لبنان فعالیت می‌کرد.

مردم و سیاستمداران عراقی تاکید می‌کنند آهنگ عملیات تروریستی در کشورشان از زمان بازگشایی سفارت رژیم سعودی در ژانویه گذشته افزایش یافته است، در حالی که تا پیش از افتتاح این سفارت، انفجارها به شکل ملموسی به مدت هشت ماه در بغداد کاهش یافته بود،‌در حالی که این روزها بغداد شاهد  انفجارهای خونینی است که جان ده‌ها غیرنظامی را گرفته و البته بیشتر آنها شیعیان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند که اکثریت جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند.

رد پای عربستان در انفجارهای تروریستی

عبدالعزیز المکی تحلیلگر عرب در پی انفجارهای خونین اخیر در بغداد و مناطق دیگر که ده‌ها کشته به جا گذاشت و گروه تروریستی داعش هم مسئولیت آن را برعهده گرفت به خشم و انزجار مردم عراق از آل سعود اشاره کرد و نوشت شدت خشم مردم عراق از تکفیری‌ها به حدی بود که شهروندان عراقی برای اولین بار و به صورت آشکار، رژیم سعودی را به دست داشتن در این انفجارها متهم کردند، رژیمی که مسئولیت ریخته شدن این خون‌ها را برعهده دارد، هر چند داعشی‌ها بلافاصله مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفتند، ولی جامعه عراق با سر دادن شعارهایی، رژیم سعودی را مسئول وقوع این جنایت یا جنایات دیگری که علیه آنها صورت می‌گیرد، معرفی کردند.

انفجارهای تروریستی بغداد که طی یک هفته اخیر روزهای رعب‌آوری را برای مردم پایتخت و حومه آن به وجود آورده ارتباط مستقیمی با تحولات جبهه‌های جنگ با تروریست‌های تکفیری داشته است به طوری که هر گاه نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی شکست‌های سنگینی را به تکفیر‌ی‌ها وارد می‌کردند، مزدوران بیگانه با منفجر کردن خودروهای مرگ در شهرها، انتقام ناکامی‌های میدانی خود را از مردم بیگناه گرفتند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X