ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آفت ملخ بخش کشاورزی خلخال را تهدید می کند

به گزارش ایرنا ، هادی ذبیحی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه مخاطرات کشاورزی و منابع طبیعی مدیریت بحران خلخال افزود: آفت بومی ملخ هر سال بخشی از محصولات کشاورزی زارعاین منطقه را از بین برده و خسارات مالی سنگینی به کشاورزان و باغداران وارد می کند.
وی گفت: در صورت تامین اعتبار از محل اعتبارات مدیریت بحران خلخال نسبت به خرید یک دستگاه خودرو وانت اگزوست اقدام و
علاوه بر افزایش شدت مقابله با آفت ملخ در مزارع امکان سمپاشی باغات میوه و مقابله با آفات و بیماری های خاکزی از جمله شاربن نیز در این شهرستان فراهم خواهد شد.
رییس کارگروه مخاطرات کشاورزی مدیریت بحران خلخال با اشاره به شیوع بیماری تب برفکی در بین دام های منطقه از دامداران شهرستان خواست تا زمان ریشه کنی کامل این بیماری از کانون های آلوده در مناطق مختلف کشور از خرید دام خودداری و برای مایه کوبی دام های خود با اداره دامپزشکی خلخال همکاری کنند.
او همچنین از ماموران انتظامی خلخال خواست با مدیریت جهاد کشاورزی و دامپزشکی این شهرستان در کنترل دام های ورودی به خلخال از مبادی و استان های مختلف همکاری کنند.
ذبیحی با بیان اینکه تاکنون علایم بیماری تب برفکی در بین دام های عشایر این شهرستان گزارش نشده اظهار کرد: با همکاری اداره دامپزشکی 50 درصد از دام های عشایر خلخال مایه کوبی شده و تا قبل از آغاز کوچ بهاره باقی مانده دام ها نیز مایه کوبی می شود.
دکتر سعیدی ، رییس اداره دامپزشکی خلخال نیز در این جلسه از افزایش کانون های آلوده به بیماری تب برفکی از هفت کانون به 12 کانون خبرداد.
وی گفت: تب برفکی وارد شده از اروپا به کشور از طریق خرید دام توسط دامداران از مناطق شمالی استان وارد این شهرستان شده و به دلیل وارداتی بودن واکسن این بیماری و مشکلات موجود در تهیه واکسن های ساخت ترکیه و فرانسه دوره زمانی کنترل کامل بیماری طولانی خواهد بود.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعیت در 105 کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
7119/6018

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X