ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شخصیتها وکارشناسان عراقی خواستار بازنگری درسیستم امنیت بغداد شدند

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'سید عمار حکیم' رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق در بیانیه ای روز چهارشنبه بر ضرورت بازخواست مسوولان امنیتی طرح امنیت بغداد تاکید کرد و گفت که باید بالاترین مقامات امنیتی به خاطر این کوتاهی مورد بازخواست قرار گیرند.
وی خواستار تجدید نظر در طرح های امنیتی بغداد شد و در همین خصوص، نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده کل قوای مسلح این کشور، دستور اتخاذ تدابیر لازم برای انجام تغییرات در سیستم اطلاعاتی و امنیتی پایتخت را داد.
'حیدر العبادی' در بیانیه ای متعاقب انفجارهای دیروز در اولین تصمیم مسوول امنیت منطقه 'الشعب' را به دلیل کوتاهی در انجام مسوولیت برکنار کرد.
منطقه پرجمعیت و شیعه نشین الشعب در شمال بغداد، دیروز شاهد انفجار دوگانه با بمب و حمله انتحاری با کمربند انفجار بود که بر اثر آن، دستکم 18 شهروند کشته و 43 تن دیگر زخمی شدند.
نخست وزیر عراق همچنین در این دستور خواستار شناسایی هسته های خفته تروریسم در داخل بغداد شد.
رئیس جمهوری عراق نیز در بیانیه جداگانه ای به همین مناسبت بر ضرورت شناسایی ودستگیری عوامل انفجارهای دیروز بغداد، تاکید کرد.
برخی از سیاسیون عراق ازجمله 'موفق الربیعی' مشاور سابق امنیت ملی وعضو پارلمان عراق، بر محاکمه نظامی مسوولان امنیت بغداد تاکید کرد و گفت که انفجارهای دیروز ناتوانی اطلاعاتی مسوولان امنیت بغداد را نشان داد.
همسو با این درخواست، 'رزاق الحیدری' نماینده سازمان بدر در پارلمان ملی عراق از نخست وزیر به عنوان فرمانده کل قوای مسلح عراق خواست که مسوولان امنیت پایتخت را برکنار کرده و افراد کارآمدی جایگزین آنها کند.
انفجارهای دیروز که بعد از سلسله انفجارهای هفته های گذشته اتفاق افتاد، باعث شد تا کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان برای بررسی این خلل های امنیتی، مسوولان و فرماندهان ارشد عملیات امنیت بغداد را به پارلمان فراخواند.
'ماجد الغراوی' عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان در اظهاراتی خبری امروز (چهارشنبه) گفت که این کمیسیون با حضور فرماندهان ارشد امنیتی و اطلاعاتی مسوول امنیت بغداد در هفته آینده علل وقوع حوادث تروریستی اخیر در پایتخت را بحث و بررسی می کند.
این درحالیست که مقتدی صدر در بیانیه ای متعاقب انفجارهای دیروز اعلام کرد که انفجارهای سه شنبه نشان داد که دولت در حمایت و حفاظت از جان شهروندان عاجز و ناتوان است.
در این راستا و بعد از انفجار شهرک صدر در شرق بغداد، که 16 کشته و 51 زخمی برجای گذاشت، گروه 'سرایا السلام' شاخه نظامی جریان صدر برای جلوگیری از انفجارهای بیشتر و کنترل اوضاع، به طور گسترده ای در داخل این شهرک شیعه نشین و پرجمعیت پراکنده شدند.
نیروهای سرایا السلام با تجهیزات نظامی در تمامی مناطقی که محل تجمع بشری یا بازار است و پیش بینی وقوع انفجار درآنها می شد، مستقر شدند.
از طرفی گزارش برخی از سایت های خبری عراق حاکیست که تشکیلات مردمی معروف به 'الحشد الشعبی' همزمان چند عملیات امنیتی را در داخل و اطراف بغداد علیه هسته های خفته تروریستی آغاز کرده است.
'فراس الحمدانی' از کارشناسان سیاسی عراق در یادداشتی در صفحه شخصی خود گفت که تنها راه حل مشکلات امنیتی بغداد، اعطای مسوولیت های بیشتر به تشکیلات مردمی 'الحشد الشعبی' است.
وی با اشاره به ناکامی های مکرر فرماندهی عملیات امنیت بغداد در پیشگیری از حملات تروریستی افزود که تشکیلات مردمی الحشد الشعبی با توجه به گرایش های عقیدتی که دارد می تواند تحت یک فرماندهی واحد، با ایجاد سیستم امنیتی در مناطق مختلف پایتخت، بر اوضاع مسلط شود.
در خصوص چگونگی پیشگیری از حملات تروریستی در پایتخت عراق، پیشنهادهای مختلفی شده اما شاید طرح خارج کردن بغداد از یک حلقه امنیتی که به طور انحصاری در اختیار تشکیلات موسوم به 'فرماندهی مشترک عملیات امنیت بغداد' است، تاکنون بیشترین طرفدار را پیدا کرده باشد.
براساس این طرح که انتظار می رود در جلسه هفته آینده کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان با مسوولان امنیتی واطلاعاتی پایتخت بحث و بررسی شود، بغداد از یک حلقه امنیتی واحد به سه حلقه امنیتی شامل بخش 'کرخ'، 'الرصافه' و 'کمربندی امنیتی بغداد' تقسیم شود.
این در حالیست که وزیر کشور عراق پیشتر خواستار تحویل کل پرونده امنیت پایتخت از فرماندهی مشترک عملیات امنیت بغداد به این وزارتخانه شده بود اما برخی از جریان های سیاسی با آن مخالفت کرده اند.
فرماندهی مشترک عملیات امنیت بغداد طرحی است که امریکایی ها در اواخر سال 2006 برای تامین امنیت پایتخت مطرح کردند و هنوز این طرح به رغم انتقادات زیاد به آن، ساری و جاری در این کشور است.
فرماندهی مشترک عملیات امنیت بغداد به عنوان یک تشکیلات مستقل باوجود این که از یگان های نظامی و انتظامی در وزارت های کشور و دفاع شکل گرفته اما هیچ یک از این دو وزارتخانه بر آن نظارتی مستقیم ندارند.
خاورم *4*353*1770*1859

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X