ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معضلات محیط زیست کمتر در دایره اطلاع رسانی رسانه قرار می گیرد تعامل مسئولان و اصحاب رسانه نیازمند بازنگری

به گزارش ایرنا، یکی از مهم ترین راهبردها درامر حفاظت از محیط زیست، نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از منابع زیست محیطی است؛ با توجه به اینکه نقش رسانه ها در جامعه اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی است، لذا رسانه ها به عنوان چشمان بیدار، آگاه و حساس افکار عمومی، باید واقعیت ها را تیزبینانه رصد کرده و درحل مشکلات زیست محیطی کشور و بهبود وضعیت موجود نقش آفرین باشند.
در این راستا خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) همزمان با برگزاری جشنواره فیلم سبز در چارچوب میزگردی با حضور حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، مرتضی داستانی مدیر مسئول روزنامه 19 دی قم و رحمان دانیالی مدیرکل حفاظت محیط زیست وظیفه رسانه ها در حوزه محیط زیست، ظرفیت ها و معضلات را بررسی کرد.

** رسانه ها به سمت حرفه ای شدن حرکت کنند/درجا زدن و راضی شدن به حداقل ها آفت رسانه هاست
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در این میزگرد گفت: به هر اندازه که صنایع و دستگاه های آلاینده رشد و توسعه می یابد، محیط های زندگی نیز به انواع آلودگی ها مبتلا می شود که برون رفت از اثرات منفی این مساله نیازمند حرکت جمعی و بزرگی از سوی رسانه ها و مسئولان است.
حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی ادامه داد: مردم باید به تهدیدات محیط زیست اشراف کامل داشته باشند که این مهم با فعالیت متعهدانه رسانه ها در پرداختن به معضلات این حوزه محقق می شود.
وی افزود: خوشبختانه توجهات آحاد جامعه از جمله رسانه ها به محیط زیست برانگیخته شده و مردم در این زمینه مطالبه گر هستند و سازمان های متولی این امر نیز باید فعالیت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
وی با اشاره به لزوم پرداختن جدی تر به مباحث زیست محیطی، گفت: رسانه ها نقش مهمی در جریان سازی و فرهنگ سازی موضوعات بسیار مهم، گسترده و فراگیر دارند و باید درآگاه سازی جامعه از ظرفیت ها و معضلات زیست محیطی تلاش کنند.
دانشی اضافه کرد: اصحاب رسانه می توانند حساسیت ها و آگاهی های لازم را در جامعه ایجاد نمایند تا پیامد آن که پرداخت شایسته به محیط زیست خواهد بود، حاصل شود.
وی تاکید کرد: مطبوعات باید در سطح حرفه ای کارشان را دنبال کنند، مدیران مسئول و سردبیران باید در این حوزه دانش و مهارت لازم را داشته باشند و نیروهای مناسبی را جذب نمایند.
وی افزود: اگر رسانه ها به وظیفه ذاتی و حرفه ای خود بپردازند، به طور طبیعی نقش نظارتی و حمایتی رسانه ها در کنار وظیفه اطلاع رسانی آن ها پررنگ می شود.
دانشی در عین حال با بیان اینکه متاسفانه تبیین درست و پیگیری مشکلات جامعه توسط رسانه ها انجام نمی شود، افزود: اگر کار به صورت حرفه ای دنبال شود و رسانه ها به سمت حرفه ای شدن حرکت کنند، می توان انتظار نظارت و حمایت را در کنار اطلاع رسانی داشت.
وی گفت: جراید در آغاز راه با حداقل آورده و امکانات شروع می کنند، اما انتظار می رود سیر کمال و تعالی را طی کنند و درجا نزنند.
وی افزود: درجا زدن و راضی شدن به حداقل ها، آفت رسانه ها به ویژه مطبوعات محلی است و باعث کاهش میزان تاثیرگذاری و نفوذ آن ها در ابعاد مختلف جامعه می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اضافه کرد: رسانه ملی نیز باید توجه بیشتری در این زمینه داشته باشد و نظارت ها و حمایت ها در کنار اطلاع رسانی را با جدیت دنبال کند.
وی همچنین گفت: مطبوعاتی که سمت و سوی حرفه ای و کارآمدی حرکت کرده اند به درستی به محیط زیست توجه داشته اند، ولی در مقابل رسانه هایی که در این عرصه متخصص نیستند و نمایندگی برخی جراید در اختیار افراد غیرمتخصص قرار گرفته نمی توانند نقش موثر و تاثیرگذار رسانه ای داشته باشد.
وی تصریح کرد: تا زمانی که رسانه ها در ارتباط با معضلات زیست محیطی جامعه حرکت کلیشه ای را دنبال می کنند، به هیچ رشد و تعالی در این بخش نمی رسیم.
دانشی با بیان اینکه نبود سیاست ها و راهکارها در سال های اخیر باعث عدم موفقیت در برنامه های حفظ محیط زیست شده است، گفت: به عنوان مثال هزینه کرد بودجه های اختصاص یافته سالانه برای مهار ریزگردها در جنوب و شرق کشور بر اساس برنامه صحیح و منطقی انجام نمی شود و همین امر باعث عدم نتیجه گیری در این زمینه شده است، به طوری که امروز همه استان ها حتی سرزمین های سبز و آباد کشور نیز با بحران ریزگردها مواجه شده اند.
وی با بیان اینکه گاهی مساله محیط زیست را آنقدر سیاسی می کنند که اصل ماجرا فراموش می شود، گفت: فارغ از صحت و سقم و یا درستی و نادرستی منبعی که شهرزابل را به عنوان آلوده ترین شهر دنیا در رسانه ها مطرح کرد، اما به گونه ای به این موضوع سیاسی شد که گویا این معضل در دو سال اخیر رخ داده است.
وی تصریح کرد: کسانی که این خبر را منعکس کرده اند به طور حتم می دانند که این آلودگی نتیجه چندین دهه مشکلات، قحطی، کاهش نزولات آسمانی و سیاست های کشورهای منطقه بوده که امروز به این مرحله رسیده است.
دانشی اضافه کرد: اما اگر بخواهیم سیاسی رفتار کنیم، این مشکلات را به مسئولان فعلی مرتبط می کنیم و همین نوع نگاه ها باعث می شود کار به نتیجه نرسد.
وی همچنین مثال دیگری اشاره کرد و گفت: دراستان قم تصمیم برای کاهش وسایل نقلیه سبک و افزایش استفاده از حمل و نقل جمعی باعث آغاز عملیات احداث منوریل شد که تصمیم غلط و ناکارآمدی بود.
وی تاکید کرد: با مسائل محیط زیستی نباید برخورد سیاسی صورت گیرد و نباید برنامه ریزی منسجم و مشخص را در این زمینه نادیده گرفت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به ابلاغ سیاست های محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب، ابراز امیدواری کرد: با پیش رو قرار دادن سیاست های ابلاغی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب اهداف مدنظر در این زمینه محقق شود.
وی افزود: سیاست های رهبر معظم انقلاب بسیار حکیمانه و بر اساس آرا و نظرات کارشناسان برجسته شکل گرفته که باید تحقق یابد.
وی افزود: دستگاه های اجرایی و قانون گذاری بر اساس این سیاست ها باید برنامه ریزی عملیاتی داشته باشند تا در افق 1400 و در برنامه های پنج ساله توسعه نتیجه مطلوب حاصل شود.
دانشی با اشاره به توجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به محیط زیست به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات جامعه، گفت: اداره کل محیط زیست قم با همکاری این اداره کل و ستاد بین المللی برگزاری جشنواره فیلم سبز توانست پس از 10 سال وقفه بستر اجرای این جشنواره را در قم کلید بزند.
وی افزود: استقبال نهادهای مختلف علمی و فرهنگی در این زمینه بسیار قابل توجه بود و حوزه علمیه نیز ورود مناسبی در این زمینه داشت.
وی همچنین اضافه کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دارد نشست های تخصصی برای بالابردن ظرفیت مطبوعات استان در بخش های محیط زیست برگزار و اجرای طرح های کارآمد را در این زمینه پیگیری کند.

* عملکرد رسانه ها در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/ارتباط رسانه ها و کارشناسان محیط زیست مغفول مانده است
مدیر مسئول روزنامه 19 دی قم نیز در این میزگرد گفت: با توجه به حجم مشکلات محیط زیست نقش رسانه های قم در انعکاس و پیگیری مسائل این حوزه واقعا ضعیف و غیرقابل دفاع است.
مرتضی داستانی با بیان اینکه علت این مساله را باید در عملکرد رسانه ها یافت، افزود: درحال حاضر رسانه های استان به دنبال خبرهای معمولی هستند و کمتر به معضلات زیست محیطی به ویژه آلودگی های جدیدی که ایجاد می شود، می پردازند.
وی با بیان اینکه پرداختن به مشکلات حلقه مغفول مانده در رسانه هاست، ادامه داد: به طور طبیعی آلودگی های نو که به خاطر زندگی ماشینی و تغییر محیط زیست به وجود آمده نیازمند کار و اطلاع رسانی و تبیین بیشتر است.
وی افزود: به طور قطع آموزش خبرنگاران و جلب توجه آن ها به مختصات و ویژگی های این نوع آلودگی ها، در اینکه خبرنگاران بتوانند مشکلات را رصد کنند تاثیرگذار است.
داستانی تاکید کرد: اصحاب رسانه باید انعکاس دهنده دغدغه های مردم و مسئولان و آنچه که اتفاق می افتد باشند؛ حل معضلات زیست محیطی نیازمند ایجاد موج رسانه ای گسترده است.
وی با انتقاد از عدم ارتباط صحیح بین دغدغه مندان محیط زیست، گفت: نبود ارتباط منطقی بین اصحاب رسانه و کارشناسان و دوستداران محیط زیست سال هاست مغفول مانده و نتوانسته اند توجه عمومی را به سمت معضلات محیط زیست جلب کند.
وی به آلاینده های سرب و تاثیر زیست محیطی آن در قم اشاره و بیان کرد: معضل سرب و تاثیر آن ، در محدوده زمانی مشخص ، رسانه ای و مطالبی در روزنامه کار شد و تا مدت ها عزم و توجه جدی بین آحاد جامعه به وجود آورد.
داستانی افزود: نتیجه کار تخریب بخشی از کوره های ذوب سرب بود که البته نحوه برخورد بازدارنده نبود ، چرا که متولیان کوره ها در زمان کوتاهی در جایی دیگر فعالیت خود را آغاز کردند.
وی گفت: اگر مردم مطلع شوند که این کوره ها چه میزان به سلامتی آن ها آسیب می زند به طور قطع نوع نگاه و مطالبه شان به سمت مسئولان تغییر می کند.
وی با بیان اینکه حساسیت و واکنش رسانه با نسبت مخاطرات ولطماتی که معضلات زیست محیطی به جامعه می زند، نیست، گفت: اگر همه رسانه ها پیگیر این معضلات باشند و افکار و دغدغه مسئولان و کارشناسان را به سمت این معضلات معطوف کنند قطعا اتفاقات خوبی در استان و حتی کشور می افتد.
مدیر مسئول روزنامه 19 دی گفت: با وضعیت کنونی رسانه ها نمی توان به نقش نظارتی و حمایتی آن ها از محیط زیست امیدوار بود و نیازمند تحول در نوع رسانه های استان هستیم.
وی افزود: رسانه ها به خیابان یک طرفه انتقال مطالب از مسئولان به مردم تبدیل شده اند و طرف دیگر این خیابان را بسته اند.
وی اضافه کرد: اصحاب رسانه شجاعت و اهتمام لازم را برای پرداختن به این مسائل ندارند و خبرنگاران فعال و شجاعی که بخواهند به این مسائل بپردازند بسیار کم است.
داستانی همچنین به کم کاری و نپرداختن جدی از سوی اداره کل محیط زیست به مسائل زیست محیطی نیز اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی محیط زیست حلقه گمشده ای است که شاید نقش مهمی در بی تفاوتی یا کم تفاوتی رسانه ها دارد.
وی افزود: پرداختن کارشناسانه به مسائل محیط زیستی وظیفه کارشناسان این حوزه است که این امر نقش مهمی در آگاه سازی و تحریک جامعه دارد.
وی افزود: اگر اطلاع رسانی از سوی محیط زیست به موقع انجام شود، رسانه ها می توانند از بروز معضلات زیست محیطی در جامعه جلوگیری کند.
داستانی در ادامه به نیروگاه های حرارتی موجود در قم اشاره و بیان کرد: متاسفانه زمانی رسانه ها از اخذ مجوز و راه اندازی طرح های زیانبار به محیط زیست مطلع می شوند که کار از کار گذشته و اطلاع رسانی فایده ای ندارد.
وی افزود: برخی مسئولان رسانه ها را با انتشار مطلب کوچکی به سیاه نمایی متهم می کنند، در حالیکه هدف رسانه ها سیاه نمایی نیست بلکه واقع نمایی است.
وی با تاکید بر اطلاع رسانی صحیح، اضافه کرد: اگر این اقدامات انجام نشود جامعه تحریک نمی شود و احساس مسئولیت نمی کند.
مدیرمسئول روزنامه 19 دی قم با بیان اینکه جامعه، رسانه ای نقش آفرین می خواهد، گفت: وضعیت رسانه های کشور نیازمند بازنگری است، نوع نگاه، مدیریت رسانه ها و صاحبان آن باید بررسی شود.
وی همچنین به نابودی فضای سبز درون شهری اشاره کرد و گفت: فضای سبز داخل شهر با سکوت و مماشات ارگان های مسئول و رسانه ها هر روز از بین می رود و هیچ دستگاهی پیگیر این مساله نیست.
وی افزود: متاسفانه رسانه ها گرفتار مسائل سیاسی و اجتماعی شده اند و از پرداختن به مشکلات جامعه غافل هستند.
وی تصریح کرد: رسانه ها مسئول حل مشکلات نیستند بلکه وظیفه رسانه ها جلب توجه مردم و مسئولان به سمت معضلات است.
داستانی تاکید کرد: وظیفه رسانه رصد کردن و انتقال مختصات آن به کارشناسان است و جامعه نباید انتظار حل مشکلات از سوی اصحاب رسانه را داشته باشد.

** ما از اطلاع رسانی شفاف رسانه ها دفاع می کنیم/ حل مشکلات محیط زیست درگرو تعامل گسترده با رسانه است
مدیرکل حفاظت محیط زیست قم نیز در این میزگرد گفت: نقشی که رسانه ها می توانند در زمینه مسائل زیست محیطی ایفا کنند بسیار مهم و برجسته است و امیدواریم اطلاع رسانی های زیست محیطی تداوم داشته باشد و شعاری و نمادین نباشد.
رحمان دانیالی نقش رسانه ها در عرصه اطلاع رسانی را بسیار مهم ارزیابی و اضافه کرد: اطلاع رسانی شفاف رسانه ها باعث شد شورای برنامه ریزی استان بر اساس مصوبه ای از صدور پروانه های بهره برداری بازیافت سرب از باتری فرسوده که در قم حدود دو برابر باتری های موجود کشور است، جلوگیری شود.
وی ادامه داد: متاسفانه در استان قم باتری های فرسوده آلوده از کشورهای دیگر خریداری و اسید آن خالی می شود که بزرگترین خیانت به شهروندان است.
وی افزود: خوشبختانه دستگاه های استان در این زمینه متحد شدند و برخورد کردند به طوریکه سال گذشته برای نخستین بار از واردات سرب به شهرک صنعتی شکوهیه جلوگیری شد.
دانیالی به بهره برداری از ضایعات پالایشگاهی اشاره کرد و گفت: انتقال این فرآورده ها به استان های دیگر ضرر زیادی به محیط زیست وارد می کند که رسانه ها باید چنین مساله ای را پیگیری کنند و محیط زیست نیز در حد توان در این عرصه کمک می کند.
وی افزود: کار ما از اطلاع رسانی گذشته، ما وظیفه افشاگری داریم و اگر نگوییم مدیون مردم هستیم.
وی اضافه کرد: سد راه توسعه استان نشدیم و نمی شویم و واحدهای آلاینده موجود می توانند با اتخاذ راهکارهای موثر به سمت رفع یا کاهش آلاینده ها قدم بردارند.
دانیالی ادامه داد: ما وظیفه خودمان را در راستای اطلاع رسانی شفاف به مردم و مسئولان انجام می دهیم و به واسطه رسالتی که بر عهده داریم نسبت به معضلات بی تفاوت نخواهیم بود.
وی اضافه کرد: زمانی که غلظت ریزگرد در برخی روزها به بیش از 40 برابر حد مجاز می رسد وظیفه دینی و شرعی حکم می کند اطلاع رسانی کنیم تا مردم با مشکل مواجه نشوند.
وی گفت: امروز همه دستگاه های اجرایی به این نتیجه رسیده اند که منشا 70 تا 90 درصد ریزگردهای قم داخلی است و ارتباطی با کشورهای همسایه ندارد.
دانیالی افزود: متاسفانه استان قم در پایین دست دریاچه نمک قرار گرفته که نه تنها حداقل حق آبه هم به این استان نمی رسد، بلکه عایدات این دریاچه نیز به استان های دیگر می رسد.
وی با تاکید بر پیگیری بحران دریاچه نمک، اضافه کرد: اگر روند به همین صورت ادامه یابد و اقدامی نشود، ریزگرد دریاچه نمک دامن استان تهران را هم می گیرد.

*جلوگیری از عملیات اجرایی نیروگاه حرارتی طایقان
وی به جلوگیری از عملیات اجرایی نیروگاه حرارتی طایقان در قم اشاره کرد و گفت: علی رغم مخالفت کارشناسان محیط زیست با آغاز به کار نیروگاه حرارتی، این نیروگاه مجوز فعالیت گرفت، ولی در نهایت فعالیت این واحد به دلیل عدم انجام فعالیت های زیست محیطی، با درایت مسئولان و رسانه های استان منتفی شد.

*طرح حمایت از لکه های سبز در داخل شهر
مدیرکل محیط زیست قم همچنین به طرح توسعه فضای سبز قم اشاره و بیان کرد: این مساله در کارگروه مربوطه استانداری پیگیری و مصوب شد لکه های سبزی درون شهری موجود از محدوده های شهر خارج شود و به حریم برود.
وی اضافه کرد: مزیت این مصوبه این بود که این لکه های سبز به دلیل انتقال به حریم، حداقل قیمت را پیدا کرد و همچنین تغییر کاربری آن نیز باید با موافقت سازمان جهاد کشاورزی و محیط زیست صورت گیرد.
وی گفت: استان قم طبیعتی ارزنده با پتانسیل قوی دارد که در راستای اطلاع رسانی از جاذبه های طبیعی قم تفاهم نامه ای بین اداره کل محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری استان منعقد شده است.
دانیالی به برگزاری جشنواره فیلم سبز در قم اشاره کرد و گفت: این استان از پتانسیل بالایی نسبت به حضور صاحبنظران و حوزویان برخوردار است و حضور ارزشمندانه این قشر در جشنواره فیلم سبز چشمگیر بود.
وی همچنین با بیان اینکه سیاست های کلی محیط زیست که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد فوق العاده ارزنده و کلیدی است، بیان کرد: متاسفانه نه تنها محیط زیست بلکه رسانه ها نیز تاکنون در پیگیری این سیاست ها حضوری کمرنگ داشته اند.
وی اضافه کرد: بندهای 15 گانه سیاست های محیط زیست بزرگترین کار ممکن برای محیط زیست این کشور است که با درایت کامل از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و در همه محورها از جمله مسائل طبیعی، صنعتی، آلودگی و جرم انگاری محیط زیست ورود پیدا کرده است.
دانیالی همچنین به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: اقتصاد مقاومتی کاری فوق العاده ارزنده است و در راستای توسعه پایدار، کمک به حفظ محیط زیست و ایجاد اشتغال صورت می گیرد و جلوی توطئه دشمنان گرفته می شود.
وی بیان کرد: این اداره کل آمادگی دارد جهت اطلاع رسانی شفاف از جاذبه های طبیعی قم، خبرنگاران را به مناطق طبیعی و گردشگری استان ببرد تا اصحاب رسانه ضمن آشنایی با نقاط ضعف و آلودگی های زیست محیطی، جهت کمک به بهبود وضعیت فعلی شفاف سازی کنند.
وی گفت: اداره کل محیط زیست همچنین آمادگی دارد تا نشست های زیست محیطی با رسانه ها برگزار کند تا اصحاب رسانه از ظرفیت ها و مشکلات موجود استان قم آگاه شوند.
گزارش از: سمیه حیدری
2085/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X