ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارشناس دانشگاه پزشکی بوشهر: کاهش ضریب هوشی جامعه پیامد تک فرزندی است

به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روز چهارشنبه به نقل از حکیمه وحدتیان افزود: در صورت ادامه تک ‌فرزندی که بیشتر در میان زوجهای نخبه و برجسته جامعه رواج دارد باعث می شود تا سهم مادران تحصیل ‌کرده از جمعیت آینده در مقایسه با مادران کم تحصیلات بسیار کمتر شود که همین امر سبب کاهش ضریب هوشی جامعه می شود.
وی ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ' یکی از مشکلات جامعه ما این است که برجسته‌ترین زوجها که نخبگان هستند کمترین فرزند رادارند که این‌یک ضرر بزرگ است چون کشور را از ژن انسانهای برتر محروم می‌کند ' این درواقع یکی از پیامدهای مخرب کاهش باروری است.
وحدتیان، افسردگی، انزوا و ضعف در برقراری ارتباط با همسالان را از معایب تک‌فرزندی برای فرزند دانست وادامه داد: تک ‌فرزندی می‌تواند باعث کاهش قدرت تحمل ناملایمات، مخالفت‌ها، ارتباطات کلامی و حاکمیت رسانه‌های تصویری شود.
این کارشناس بهداشتی ضمن هشدار به اینکه تک ‌فرزندی سبب آسیب به والدین نیز می‌شود ادامه داد: احساس نیاز و وابستگی شدید به تنها فرزند، اضطراب، دلواپسی ناخواسته و مداوم نسبت به وضعیت فرزند، اشتغال ذهنی نسبت به جزئی‌ترین مشکل فرزند، تنهایی و محرومیت زودهنگام از کمک و همراهی فرزند در صورت غیبت او ازجمله آسیب‌های تک‌ فرزندی برای والدین است.
وی افزود: فرزند آوری می‌تواند عاملی در کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، سرطان، کاهش فشارخون وعملکرد بهتر مغز و بهبود حافظه مادران باشد.
وحدتیان بیان کرد: مطالعات انجام‌شده و اطلاعات حاصل از سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 نشان‌دهنده کاهش میزان باروری کلی در کشور است که در صورت تداوم روند کنونی باروری، رشد جمعیت کشور در حدود سال 1415-1420 صفر خواهد شد.
این کارشناس بهداشتی درباره وضعیت استان بوشهر در زمینه باروی گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام‌شده و اطلاعات حاصل از سرشماری عمومی نفوس و مسکن، میزان باروری کلی در استان بوشهر 2 و 6 صدم فرزند به ازای هر زن است که نزدیک به حد جایگزینی است که ارتقا این شاخص و کم کردن فاصله آن در بین مناطق مختلف استان از اهداف دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است.
وی اظهار داشت: انجام مشاوره در مراکز بهداشتی درمانی برای فرزند آوری، رایگان شدن زایمان طبیعی، برگزاری کلاسهای آمادگی زایمان در زمینه رواج زایمان طبیعی و افزایش فرزند آوری، توزیع کتاب ازدواج و روابط عاطفی و دیگر مواد آموزشی ازجمله برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای افزایش جمعیت است.
باروری کلی تعداد فرزندانی است که یک زن در طی دوران باروری خود به دنیا می‌آورد.
30 اردیبهشت‌ماه مصادف با سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری است که به مدت یک هفته بانام هفته جمعیت آغاز خواهد شد.
6043

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X