ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش موالید در آینده خواهیم داشتازدواج 5 درصد کم شد

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علیرضا آوایی روز چهارشنبه در همایش ملی روز جمعیت (30 اردیبهشت) افزود: رشد نسبی موالید در سال‌های اخیر به دلیل رسیدن موج متولدین دهه‌های 50 و 60 است که به سنین ازدواج و فرزندآوری رسیده‌اند.
وی ادامه داد: با عبور این موج از هرم سنی جمعیت در سن ازدواج و فرزندآوری دوباره کاهش تعداد موالید در سال‌های آینده محتمل است؛ به طوری که کاهش رشد موالید از 4.2 درصد در سال 93 به 2.3 درصد در سال 94 شاهدی بر این مدعاست.
آوایی تصریح کرد: در راستای بند اول سیاست‌های کلی جمعیت، یعنی افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی در جهت جبران شدید باروری در سال‌های اخیر ضرورت رفع گره‌های ذهنی و اجتماعی موجود در این زمینه بیش از پیش نمایان می‌شود.
وی بیان کرد: یکی از آمارهای مهمی که در این سازمان تولید و منتشر می‌شود، آمارهای مربوط به ازدواج است. در سال گذشته حدود 685 هزار ازدواج به ثبت رسید که در بین مردان 86.3 درصد مربوط به آقایان 19 تا 34 ساله و در بین زنان 88.3 درصد آن مربوط به خانم‌های 13 تا 31 ساله است.
آوایی ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود، میانگین سن ازدواج برای آقایان 28.5 سال و برای خانم‌ها 23.8 سال رسیده است که در سال‌های اخیر همواره روند افزایشی داشته است.

** تفاوت قابل ملاحظه افزایش سن ازدواج در کلانشهرها با میانگین کشوری
آوایی خاطرنشان کرد: میزان افزایش سن ازدواج در کلانشهرها تفاوت قابل ملاحظه‌ای با میانگین کشوری دارد؛ به طوری که در کلانشهری مثل تهران میانگین ازدواج برای آقایان 31.1 سال و برای خانم‌ها 27.2 سال است و حتی در نقاط مختلف تهران نیز تفاوت‌های چشمگیری ملاحظه می‌شود.
وی اضافه کرد: به‌عنوان مثال در شمال شهر تهران میانگین سن ازدواج برای آقایان 32.4 سال و برای خانم‌ها 29 سال است و این می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله تفاوت در سبک زندگی در شهرهای مختلف و مناطق گوناگون باشد.

** کاهش 5.4 درصدی آمار ازدواج نسبت به سال 93
آوایی گفت: ازدواج در سال 94 ، 5.4 درصد نستب به مدت سال قبل (سال 93) کاهش داشت و در کنار آن جمعیت بیش از 11 میلیون نفری جوانان هرگز ازدواج نکرده در سن ازدواج حاکی از این واقعیت است که برای تحقق دومین بند از سیاست‌های کلی جمعیت یعنی رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده باید اقدامات اساسی انجام شود و ریشه بخشی از این اقدامات را باید در خانواده‌ها فراهم و زمینه ازدواج آسان برای جوانان را مهیا کرد.
رئیس سازمان ثبت احوال در زمینه تحکیم بنیان و پایداری خانواده نیز گفت: این امر از دیگر بندهای سیاست کلی جمعیت است که علاوه بر اقدامات مربوط به توانمندسازی جوانان با تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزندپروری و همچنین آموزش مهارت‌های زندگی باید از فروپاشی خانواده در اثر پدیده طلاق تا حد امکان پیشگیری کرد.
وی گفت: آمارهای موجود در این زمینه پیام‌های مثبتی را ارائه نمی‌دهند، در این خصوص به همین میزان بسنده می‌کنم، بنابراین می‌بایست به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مرتبط با این موضوع گام‌های جدی برداشت.
وی تاکید کرد: ترویج سبک زندگی اصیل اسلامی - ایرانی در این خصوص راهگشا خواهد بود، چرا که آمارهای ما نشان می‌دهد در مناطقی از کشور که سبک‌های زندگی و آداب و رسوم اصلی حفظ و صیانت شده آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق نیز کمتر از سایر مناطق روی داده است.
خبر در حال تکمیل است ...
اجتمام ** 2181 ** 3053**1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X