ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جوانان آینده سازان ایران اسلامی نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها

فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی؛ موضوع هایی چون مشکلات و دغدغه های جوانان پرداخت و مشکلات این قشر سرنوشت ساز جامعه را مورد بررسی و تحلیل قرار داد. روز ملی موزه ها و اهمیت توجه به آن و همچنین طلاق توافقی و آسیب های اجتماعی جدی که این موضوع به تحکیم کانون خانواده وارد می کند، از مهم ترین مطالبی است که روزنامه ها به آن پرداخته اند.
گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح چهارشنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

*** روز جوان و مسائل پیش روی این نسل
سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) روز جوان نامگذاری شده است تا بتوان با مرور و پرداختن به دغدغه های جوانان به عنوان آینده سازان کشور، زمینه لازم برای رشد و تعالی آنها را فراهم ساخت. روزنامه های امروز نیز موضوع جوانان و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار دادند.
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با انتخاب عنوان «نشاط را به ما برگردانید» به مناسبت روز جوان نوشت: روز جوان شاید یک بار دیگر نیازها و مشکلات سیل انبوه جوانان این مملکت را یاد مسئولان بیاورد و اینکه فرصت‌ها به سرعت از دست می‌روند و به تهدید تبدیل می‌شوند.
نگارنده در ادامه آورده است: پنجره جمعیتی که در اثر افزایش زاد و ولد در خلال سال‌های دهه 60 شمسی رخ داده بود به سرعت در حال بسته شدن است.
این پنجره یعنی فرصتی که کشور داشت و می‌توانست با استفاده از ظرفیت عظیم جوانان به سرعت به توسعه‌یافتگی برسد، اما با گذر سال‌های جوانی این افراد و رسیدن آنها به سنین میانسالی و بعد هم پیری این فرصت به مرور حتی می‌تواند به تهدید برای جمعیت کشور بدل شود.
این روزنامه همچنین در گزارش دیگری با عنوان «بیکاری جوانان بیشتر از میانگین» نوشت: همواره مشکل بیکاری، دغدغه خاطر بسیاری از خانواده ها بوده است و در این میان جوان، فارغ التحصیلان و زنان در این بیکاری سهم عمده دارند.
در ادامه این گزارش می خوانیم: این در حالی است که کارشناسان معتقدند پذیرش بیش از حد دانشجو بدون توجه به بازار کار رشته‌های تحصیلی و متناسب نبودن آموزش‌ها با نیاز بازار کار نیز دلیل دیگری برای گسترش بیکاری جوانان است. حال سوالی که پیش می آید این است که چرا با گذشت دو دهه هنوز مشکل بیکاری مرتفع نشده است؟
روزنامه «آرمان» همچنین یادداشتی را با عنوان «به جوانان اعتماد کنیم» به قلم سهیلا جلودارزاده منتشر کرد و نوشت: ما اکنون در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم. بعد از انقلاب اسلامی به دلیل اینکه وسایل ارتباطی جمعی رشد مضاعف و فوق‌العاده پیدا کردند و ارتباطات در جامعه جهانی بسیار سریع اتفاق افتاد، تبادل اطلاعات با این شرایط در حدی بود که به نوعی انفجار اطلاعات را دربر داشت.
نویسنده در ادامه این یادداشت می نویسد: باید اندیشه‌مندان و صاحب‌نظران در مورد این پدیده کاملا نوظهور مطالعه کنند و با مدیریت راهبردی، روش‌های مناسب با دنیای ارتباطات را پیدا کنند که جوانان جامعه ما در یک مسیر سالم جلو بروند تا هم بتوانند از آثار مثبت عصر ارتباطات و دسترسی فرهنگ‌های مختلف سود ببرند و هم از نقایص و معایب آن مصون بمانند. جوانان با انتخابگری شناخته می‌شوند.
با این وجود و با توجه به سرنوشت طرح‌های آموزش و پرورش که به نحوی با بخش خصوصی و فعالیت‌های تجاری در ارتباط بوده‌اند می‌توان انتظار داشت که صدای مخالفان این طرحی که هنوز جزییات آن هم مشخص نشده خیلی زود به گوش برسد.
این روزنامه همچنین درباره جوانان و مطالبات آنها گفت و گویی را با سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاری ایران با عنوان «بی‌برنامگی جوانان فسادآور است» انجام داد و از قول او نوشت: در حوزه جوانان آن‌طور که باید و شاید جایگاه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شناخته نشده است.
در ادامه این گفت و گو می خوانیم: در کشور شورای عالی جوانان نیز فعال است، اما عملا فعالیت این نهاد تاثیر چندانی در رسیدگی به نیاز جوانان در کشور ندارد. در این زمینه آن‌طور که باید نتوانستیم به رسالت خود در حوزه جوانان عمل کنیم.
روزنامه «فرهیختگان» هم در یادداشتی با عنوان «پنجره طلایی جمعیت فرصتی بی‌تکرار» نوشت: هر زمان که بخواهیم به پیشرفت و آبادانی فکر کنیم، هرگاه که چشم‌انداز توسعه و تعالی را در سر می‌پرورانیم، باید روز جوان باشد.
در ادامه این یادداشت آمده است: لحظات بی‌تکراری که شور زندگی در آن موج می‌زند. شوری که باید همراه امیدواری به آینده‌ای بهتر باشد و این شور و امید است که‌ انگیزه آغاز مبارزه علمی و عملی را برای رسیدن به اهداف والا آنطور که امام عزیز توصیه کرده است، تامین می‌کند.
روزنامه «آفرینش» نیز با انعکاس یادداشتی با عنوان «بیکاری معضلی که جوانان همیشه با آن درگیر هستند» به قلم الهام فراهانی، به موضوع بیکاری این قشر از جامعه پرداخت و نوشت: معضل اشتغال مهمترین معضلی است که همیشه جوانان با آن درگیر هستند و متاسفانه روز به روز بر تعداد بیکاران جامعه ما افزوده می شود و راه حل قطعی برای آن وجود ندارد .
نگارنده در ادامه آورده است: وقتی پای صحبت جوانانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند می‌نشینیم می بینیم که پر بیراه هم نمی گویند، بیشتر شرکت ها و سازمان‌ها برای استخدام، سابقه ی کار می خواهند و هیچ کارفرمایی راضی نمی شود بدون سابقه ی کار به فردی کار بدهد و اینطور می شود که ما در حال حاضر با سیل عظیمی از جوانان روبه رو هستیم که از دانشگاه فارغ التحصیل شده و بیکار هستند و در سطح شهر می گردند و در نیازمندی ها دنبال کار می گردند.
روزنامه «همشهری» نیز در گزارشی با عنوان «ثروتی بهتر از جوانی نیست» به اهمیت روز جوان پرداخت و نوشت: روز جوان مثل همه بهانه های تقویم، فرصت خوبی است تا از کنار اتفاق های مهم ولی عادی زندگی، مثل دوران طلایی جوانی ساده نگذریم.
در ادامه این گزارش آمده است: اینکه چطور می شود روزگار جوانی را به گونه ای گذراند که در آینده موجب حسرت نشود و اینکه چطور می شود دوران جوانی را به دوران افتخار تبدیل کرد و ثروت جوانی را به بهترین شکل خرج کرد مهارتی است آموختنی.

*** موزه؛ میراثی ملی و فرهنگی
برگزاری مراسم روز جهانی موزه، اهمیت حفظ میراث فرهنگی و آشنایی با میراث گذشتگان از جمله موضوع های مهمی هستند که در تحلیل ها و یادداشت های اجتماعی و فرهنگی شماری از روزنامه های امروز به آن پرداخته شده است.
روزنامه «ایران» در مطلبی با عنوان «مرمت و احیای 150 بنای تاریخی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی» به مراسم روز جهانی موزه اشاره کرد و نوشت: واگذاری 150 بنای تاریخی و افتتاح 6 موزه از جمله مهم ترین اخباری بود که در روز جهانی موزه‌ها به رسانه‌ها رسید.
این روزنامه در ادامه به سخنان «مسعود سلطانی‌فر» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم پرداخت و آورد: «حفظ میراث فرهنگی علاوه بر اصل بودن، به یک ارزش مهم در دولت یازدهم تبدیل شده است.»
همچنین روزنامه ایران در یادداشتی با عنوان «فرزندان را با میراث گذشته آشنا کنیم»، نوشت: توجه به میراث فرهنگی و تاریخ گذشتگان آینه‌ای است که می‌تواند زندگی را در مسیر کمال و رشد قرار دهد.
این روزنامه در ادامه آورده است: تحقیقات و بررسی‌های علمی نشان داده است جوامعی که مردم آن بخوبی با فرهنگ و آداب و رسوم گذشته خود آشنا بوده و آن را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنند بخوبی می‌توانند پلی بین گذشته و آینده ایجاد کرده و زندگی موفقی را برای فرزندانشان ترسیم کنند.
روزنامه «اطلاعات» نیز در گزارشی با انتشار عنوان «روز جهانی موزه و میراث فرهنگی»، نوشت: یکی از مهمترین راه ها برای عبرت‌آموزی از تاریخ، آشنایی با آثار تاریخی است و این خود مستلزم حفظ و نگاهبانی از آنهاست. «روز جهانی موزه و میراث فرهنگی» یاری‌رسان این امر مهم است.
در ادامه این مطلب می خوانیم: شاخصه‌های فرهنگی دربرگیرنده میراث فرهنگی ملموس هستند مانند بناها و مکان‌های تاریخی، آثار باستانی، مجسمه‌ها، کتابها، اسناد، آثار هنری، ماشین‌ها و دیگر ساخته‌هایی که گمان می‌رود برای آیندگان ارزشمند باشند.
روزنامه «شرق» در یادداشتی با اشاره به عنوان «موزه‌ها؛ مأمن دیپلماسی فرهنگی»، آورد: امروز «روز جهانی موزه» است. درج چنین عنوانی در تقویم جهانی، حکایت از اهمیت موزه‌ ها دارد. طبعا چنین اهمیتی فقط در بخش فرهنگ و هنر خلاصه نمی‌شود.
این روزنامه در ادامه نوشت: بنای ساخت هر موزه‌ای برای ارتقای سطح فرهنگی هر کشوری چیده شده است. به همین دلیل شاهدیم کشورهای پیشرفته مملو از موزه‌های متعدد و متنوع هستند.
همچنین روزنامه «اعتماد» در مطلبی با عنوان «نمایشگاه مهرهای استرداد شده از امریکا افتتاح شد»، به سخنان محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی پرداخت و نوشت: رویکردی که در جامعه نسبت به میراث فرهنگی ایجاد شده بسیار مثبت بوده است چنانچه هم‌اکنون نزدیک به ٨٠ پرونده وجود دارد که مردم تقاضا کرده‌اند بناهای تاریخی شهرشان را در فهرست آثار ملی ثبت کنیم.
این روزنامه نیز در ادامه آورد: برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی از جمله برگزاری نشست‌های تخصصی و نمایشگاه‌هایی با موضوعات مختلف در سطح کشور تا پایان هفته میراث فرهنگی ادامه دارد.

** طلاق توافقی؛ آسیب اجتماعی مهم در تحکیم خانواده
افزایش نرخ طلاق توافقی در کشور از جمله آسیب های اجتماعی جدی در برابر تحکیم و استحکام کانون خانواده به شمار می رود که شماری از روزنامه های امروز در تحلیل ها و یادداشت های خود به آن اشاره کرده اند.
روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «افزایش تمایل زنان به طلاق توافقی» نوشت: اظهار نظرهای تازه ای که روز گذشته همزمان با برگزاری همایش «پیشگیری از طلاق و افتتاح ۷۵ مرکز مداخله و پیشگیری از طلاق» انجام شد، از این واقعیت حکایت دارد که نه تنها میزان طلاق‌های توافقی در ایران کاهش نیافته که زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری به طلاق توافقی پیدا کرده‌اند.
این گزارش در ادامه آورد: طلاق در حالی یکی از آسیب‌های اجتماعی حال حاضر کشور به حساب می‌آید که کارشناسان در سال‌های اخیر نسبت به افزایش میزان طلاق‌های توافقی هشدار داده اند.
روزنامه «جام جم» در گزارشی با عنوان «ترمز طلاق توافقی را بکشید»، نوشت: آخرین آمار در کل کشور هم مربوط به سال 93 است که معاونت آمار و فناوری قوه قضاییه اعلام کرد بیش از 163 هزار زوج درخواست طلاق توافقی دادند.
این روزنامه در ادامه آورد: این آمار رشدی تقریبا 10 درصدی نسبت به سال 92 داشت و ثابت می‌کند وخامت اوضاع مربوط به تهران نیست و در سایر استان‌ها هم این پدیده در حال گسترش است.
همچنین روزنامه «قانون» با اشاره به عنوان «تورم طلاق فراعاطفی در ایران»، نوشت: هر ساعت، ۱۹ طلاق در ایران رخ می‌دهد که یکی از مهم ترین دلایل آن افزایش مشکلات ر روابط زناشویی است. موضوعی که شاید زیر سایه دلایلی چون اعتیاد، بیکاری و مشکلات اقتصادی طلاق پنهان شده اما هر روز فراگیر‌تر می شود.
در ادامه این گزارش آمده است: فقدان آموزش ‌های لازم در خانواده و دوران پیش از ازدواج برای داشتن رابطه زناشویی سالم و رضایتمند از دلایلی است که اکنون، با افزایش شکاف میان زوجین، طلاق‌های عاطفی و در ‌‌نهایت طلاق‌های حقیقی را رقم زده است.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9128**2059**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده