ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

این یک داستان واقعی است -حمیدرضا کاظمی پور*

فیلمی پیچیده که اتفاقا اثری جذاب از آب در آمده است. قبرستانی متروک در جزیره قشم که بنا بر افسانه ای محلی اگر جسدی در آن خاک شود زلزله می شود!! اتفاقی که البته دو بار هم در فیلم رخ می دهد و همین امر سبب می شود تا یک سرگرد نفوذی در ساواک به همراه دو جوان دیگر ایرانی یکی هنرمند و دیگری زمین شناس در جستجوی کشف رازهای این گورستان متروک برآیند.
قصه ای که با نوشتن «این یک داستان واقعی است» در تیتراژ و در ادامه با حضور شواهد عینی در فیلم رنگ و بویی کاملا مرموز و پیچیده تر از قبل به خود می گیرد.
«اژدها وارد می شود» فیلم کاملا پیچیده ای به نظر می رسد چه به لحاظ مضمون و محتوا و چه به لحاظ فرم و نوع روایتی که مانی حقیقی در خلق اثر خود به کار گرفته است.
از نمادها و نشانه ها در فیلم گرفته تا رسیدن به فضایی سورئالیستی در لحظاتی از فیلم و در کنار آنها فکت های کاملا مستندی که با حضور افرادی در فیلم در نقش خودشان، فضای فیلم را کاملا شکسته و به اثری مستند گونه نزدیک می سازد.
«اژدها وارد می شود» با تمام پیچیدگی هایی که در روایت خود مخاطب را با آن مواجه می سازد، باید گفت فیلم کاملا جذابی از آب درآمده است و اگر چه در لحظاتی ممکن است تماشاگر در به هم ریختگی های زمانی و مکانی که مانی حقیقی در روایت اثر خود ایجاد کرده است، جا بماند اما در ادامه با شخصیت های واقعی و روایت های مستندی در فیلم روبرو می شود که به سرعت می تواند خود را جمع و جور کرده و در مسیر روایت فیلم قرار گیرد و این نکته بیشتر از هر چیزی هوشمندی کارگردان در غافلگیر کردن مخاطب خود و همراه کردن آن با داستان فیلم را نشان می دهد.
اژدها وارد می شود در عین روایت مستند گونه ای که سعی کرده است از داستان واقعی که در سال 1343 رخ داده است، پرده بردارد! فیلمی سرشار از نمادها و نشانه هاست.
این نشانه ها را قبل از هر چیز از اسم فیلم می توان دریافت کرد تا اژدهایی که سمبل قدرت است و در زیر زمین اسیر گشته تا حتی نوار صدایی که در انتهای فیلم از یکی از شخصیت های فیلم باقی مانده است که می گوید؛ این اژدها را امروز بعد از سال ها پیرتر از همیشه در تهران دیدم ...
نشانه هایی که در نور و صداهای فیلم نیز خودنمایی می کند تا کودکی که متولد می شود، حتی شتری که در فیلم پیام های پنهانی دارد یا نشانه های تاریخی، سیاسی و افسانه ای که در فیلم به چشم می خورد.
البته توجه به این نکته ضروری است که این نشانه ها اگر چه در فیلم بکار گرفته شده و مخاطب آگاه می تواند از آنها رمزگشایی نماید اما به درستی فیلم را از مسیر اصلی روایت خود دور نمی سازد.
اژدها وارد می شود ساخته مانی حقیقی فیلمی بی نقص نیست به ویژه در ریتم و ضرباهنگ آن می توانست جای تامل بیشتری برای کارگردان داشته باشد و با کمی وسواس بیشتر در دکوپاژ، اثری خوش ساخت تر برای مخاطب علاقه مند به سینما خلق کند.
در پایان اشاره به این نکته را ضروری ست که اژدها وارد می شود فیلمی متفاوت است که تماشای آن را به دوست داران هنر هفتم پیشنهاد می کنم.
- منتقد سینما و تئاتر

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X