ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موزه ها نگاهبانان ریشه های فرهنگی جامعه هستند

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، سیدرضا صالحی امیری در مراسم روز جهانی موزه و میراث فرهنگی که در محل موزه ملی ایران برگزار شد، اظهار کرد: امسال یکصدمین سال تاسیس موزه ملی است؛ موزه‌ای که مادر تمام موزه‌ها و نماد هویت فرهنگی و تاریخی ماست، خوشحالم که نخستین ساختمان کتابخانه ملی همجوار این موزه است.
وی با اشاره به اهمیت موضوع موزه و موزه‌داری ادامه داد: بر این باوریم که فرهنگ، چهار ساحت را در برمی‌گیرد و اولین و مهمترین کارکرد آن‌، هویت سازی است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر اینکه کارکرد اصلی فرهنگ، حفظ و تداوم ارزش‌های بنیادی در جامعه است، مهمترین عامل بقای فرهنگی و تداوم فرهنگی هر ملتی را هویت آن ملت و کشور دانست.
صالحی امیری اضافه کرد: موزه‌ها نشانگر هویت و در حقیقت شناسنامه هر قوم و ملتی هستند، همان‌طور که شناسنامه یک فرد سند هویتی اوست، موزه هم سند هویت بخش یک ملت است.
به گفته وی،‌ فرهنگ و تمدن هر جامعه و ریشه‌های تاریخی مردمان در موزه‌ها تبلور پیدا می‌کند و به عبارتی موزه ها محل اجتماع و انباشت سرمایه های عظیم فرهنگی ما هستند که طی قرون و سال ها برای ما به یادگار مانده‌اند.
مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه موزه، آیینه تمام نمایی از فرهنگ، هنر،آداب و رسوم، ‌باورها و اعتقادات گذشتگان و نیاکان ماست، توضیح داد: موزه یکی از پل های ارتباطی بین گذشته،‌ حال و آینده است و موزه و میراث فرهنگی ریشه های تاریخی و فرهنگی ما هستند، بدون اتصال به ریشه ها، هیچ درختی زنده و تنومند و ثمربخش نمی ماند.
وی افزود: یکی از مشکلات و آسیب های جدی فرهنگی جامعه ایرانی، بی توجهی به سرمایه‌های فرهنگی است که خود محصول گسست یا گسل فرهنگی در جامعه امروز ماست بنابراین در چشم انداز فرهنگی یک جامعه که دغدغه امروز ماست،‌ اولین و مهمترین گام برای ترسیم چشم انداز روشن فرهنگی، توجه به ریشه های فرهنگی و هویتی و احترام به میراث فرهنگی است.
صالحی امیری یادآور شد: برخی جامعه شناسان در تعاریف و توصیف هایی که از جامعه ایرانی بیان کرده اند، عبارت «جامعه کوتاه مدت» را به کار می برند یعنی در جامعه ایرانی تغییرات و تحولات اغلب عمری کوتاه داشته اند و تداوم دراز مدتی در میان نیست.
وی گفت: به همین علت تاریخ آن به رشته ای از دوره های کوتاه مدت به هم پیوسته تبدیل شده و در همین عمر سی و چند ساله نظام جمهوری اسلامی، شاهد تحولات و تجربه های متنوع مدیریتی بوده ایم که تجارب مختلف این دوره ها متاسفانه به صورت انباشت و فزاینده موفقیت دوره های دیگر مشاهده نمی شود.
صالحی امیری افزود: این مساله ساده اما بسیار مهم یعنی ضرورت انباشت تجارب و سرمایه های یک جامعه به ویژه در عرصه های فرهنگی،‌ موجب ظهور و بروز مشکلات عدیده ای شده که یکی از آنها مسئله گسست فرهنگی میان نسل امروز و دیروز است، در صورتی که به فکر راهکاری برای فائق آمدن بر این مشکل اساسی فرهنگی نباشیم، معلوم نیست آیندگان و نسل های بعد چه میزان ارتباط با نسل های قبل و ریشه های هویتی خود داشته باشند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، تصریح کرد: نقش موزه ها به عنوان نگاهبانان ریشه های فرهنگی یک جامعه، نقشی انکار ناپذیر و بسیار مهم تلقی می‌شود بویژه وقتی باور داشته باشیم که موزه‌ها ابزاری مهم برای تبادل،تعامل،‌ گفت‌وگو و غنی‌سازی فرهنگی و ایجاد بستر لازم برای زندگی مسالمت آمیز فرهنگی در کنار یکدیگر هستند.
صالحی امیری تاکید کرد: موزه ایجاد نمی‌کنیم تا بتوانیم گردشگر جذب کنیم یا حتی موزه نمی سازیم که گذشته خود را نشان دهیم، موزه‌ها ساخته می‌شوند تا سطح فرهنگی و تمدنی جامعه بزرگ ملی را نسبت به موقعیت کنونی ارتقا دهند از این رو وجود این نگاه در توسعه موزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
مشاور رئیس جمهوری عنوان کرد: همانطور که کتاب و کتابخوانی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع به شمار می رود، موزه هم شاخص توسعه یافتگی محسوب می شود. به این معنا که کشوری که دارای یکصد موزه است، با کشوری که دارای یکهزار موزه است، مسلما به لحاظ سرانه مصرف فرهنگی متفاوت هستند.
وی ادامه داد: هر چقدر فاصله بین موزه ها و مردم یک جامعه بیشتر باشد، به همان میزان توسعه یافتگی یا توسعه نیافتگی جامعه نمایان می شود به همین علت باید تلاش کرد تا موزه‌ها به شکل کاربردی‌تر و مفیدتری در این راستا به کار گرفته شوند و طراحی و برنامه‌ریزی برای افزایش حضور مردم در موزه‌ها، به عنوان یک نیاز اولیه در سبد مصرف فرهنگی خانواده‌ها مورد تاکید باشد.
صالحی امیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود،‌ با بیان اینکه در سازمان اسناد و کتابخانه،‌ بخش مهمی از نفایس مکتوب فرهنگ ایران و اسلام به عنوان میراثی ماندگار در فضایی مناسب در دسترس عموم هموطنان قرار گرفته‌ است، گفت: اشاعه و در معرض رویت گذاشتن مجموعه های ارزشمند به عنوان یک ثروت فرهنگی حائز اهمیت است.
وی خاطر نشان کرد: این مهم سال گذشته و در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با افتتاح «موزه کتاب و میراث مستند» محقق شد.
صالحی امیری با اشاره به اینکه انتظار جامعه بزرگ فرهنگی پس از برجام و فراهم شدن بستر مناسب تعامل فرهنگی در سطح بین المللی، توجه بیشتر و بنیادی به حوزه فرهنگ است، بزرگترین سرمایه دولت تدبیر و امید را سرمایه فرهنگی و اجتماعی دانست که به مثابه منابع و ذخایری پایان ناپذیر است.
به گفته وی،‌ ذخایر فرهنگی زوال ناپذیر ذخایر بانک مرکزی نیست؛ بلکه ذخایر و نفایس موزه ملی و موزه های دیگر و میراث فرهنگی ارزشمند ماست که در جای جای این مرز پر گهر می درخشد.
فراهنگ**1880 ** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X