ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الگوی پیشرفت در اختیار مدیران قرار می گیرد

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، صادق واعظ زاده روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت (الگوی پایه پیشرفت) در مرکز همایش های کتابخانه ملی با نگاهی آسیب شناسانه به عملکرد پنج ساله مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت و چالش های پیش رو گفت: پیشنویس های ارتقا یافته از اسناد الگو با اعمال انتقادات و پیشنهادات در اختیار محققان و سیاستگذاران، برنامه ریزان و مدیران میانی کشور قرار خواهد گرفت.
وی افزود: این اسناد پس از تبادل نظر در جلساتی که میان مدیران کشور و برنامه ریزان صورت خواهد گرفت از عمق نظری بیشتر و جنبه عملی نیز برخوردار خواهد بود.
این استاد دانشگاه تهران افزود: نگارش متن اولیه اسناد که بالغ بر 80 فراز است یک کارنامه مدون است و بعد از گسترش کار در سال های اخیر بیش از 40 هزار صفحه از اسناد الگو تدوین شده و به یک جمع بندی اولیه رسیده ایم.
واعظ زاده اضافه کرد: البته باید این اسناد را گسترش داده و با دریافت بازخورد علمی آن سندی ارائه کنیم که به صورت کاربردی قابل استفاده باشد.
وی همچنین گفت: بیشتر آسیب های اسناد الگو مربوط به چالش های پیش راه است و در پنجسال گذشته که مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت فعالیت داشته فرصت و توان کافی برای غلبه بر همه چالش ها نداشته است.
رییس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت یکی از چالش های این الگو را نحوه تهیه این اسناد دانست و گفت: اگر قرار بود یک گروه متخصص در محلی می نشستند و الگوی فاخر تهیه می کردند بسیار ساده تر بود تا مباحث تحقیقاتی در جمع نخبگان آغاز شود و تخصص ها و تفکرات مختلف بخواهند در یک مسیر هماهنگ به نتایجی برسند.
واعظ زاده همچنین گفت: در چنین فرآیند گسترده ای نمی توان انتظار داشت که از نظر علمی به اسناد واحدی دست پیدا کنیم ولی معتقدیم گسترده کردن کار در بین صاحب نظران باقی است و انسجام متون نیز باید بیشتر شود.
وی سطح الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت را یکی دیگر از چالش های این مرکز دانست و گفت: این الگو از یک طرف ریشه در نظریات پیشرفت دارد و از طرف دیگر سند فرادستی کشور است ولی ظاهرا الگو در یک سطح میانی قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: این موضوع که سند چقدر به اسناد فرادستی نزدیک شده وظیفه برنامه ریزان است تا بتوانند از اسناد الگو برنامه هایی را تهیه کنند و معتقدیم این یک چالش بزرگ است. البته با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تا حدود زیادی بر این چالش غلبه شده ولی به شکل کامل رفع نشده است.
واعظ زاده تدوین مباحثات اسناد الگو را از دیگر چالش ها دانست و گفت: گزارشی که در زمینه تهیه اسناد الگوی پیشرفت ارائه شده بخشی از کار است و یکی از کارهای برزمین مانده تدوین تمام مباحث گسترده ای است که طی دو هزار جلسه و با حضور صدها کارشناس مطرح شده است.
به گفته واعظ زاده چالش های نظری یکی دیگر از چالش های پیش روی مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت است که این مشکل مربوط به نسل جدیدی است که می خواهد اسلام را به صحنه اجتماع بیاورد.
وی افزود: این چالش متوجه تدوین الگو شده و این دوگانه های نظریه در فضای جامعه هنوز مشخص نیست و راه درازی تا تدوین متون متقن باقی است.
وی از اسلامی بودن و ایرانی بودن سند الگو بعنوان یکی از این دوگانه ها یاد کرد و از ضرورت توجه به واقعیت ها و تهیه الگویی که با توجه به مشکلات کشور تهیه شود، سخن گفت.
وی اضافه کرد: آسیب شناسی پیشرفت، آینده پژوهی ایران، بررسی اسناد و تحقیق قابلیت های ماندگار ایران از دیگر مشکلاتی است که در این زمینه از سوی واعظ زاده مطرح شد.
رییس مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت در ادامه گفت: در جنبه اسلامی مسائلی همچون مبانی، آرمان ها و سنت ها تدوین شده ولی هنوز انسجام بخشی آن ها ادامه دارد.
وی اضافه کرد: نه فعالیت های ارزشمند دانشگاهی و نه مطالعات حوزی در این زمینه به تنهای کفایت می کند و معتقدیم الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت باید بر هر دو جنبه مطالعات مبتنی باشد و بخش های مبانی و آرمان ها بیشتر به مطالعات حوزی متکی است و دانشگاهیان و حوزیان در این بخش ها مشارکت خوبی داشته اند.
وی از موضوع معنویت و دنیا بعنوان یکی دیگر از چالش های نظری یاد کرد و گفت: الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت همچنان نیازمند نظریه پردازی های شفاف است که باید از مراحل علمی آغاز شده و تا مراحل عملی ادامه پیدا کند.
واعظ زاده چالش پیشرفت و عدالت را یکی دیگر از مشکلات الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت دانست و در ادامه از چالش نظر و عمل سخن گفت که آثار آن در سطح الگو دیده می شود.
وی در ادامه گفت: متفکران در حوزه نظری ید طولایی داشته اند ولی متون ما کمتر وارد حوزه های عملی و اجتماعی شدند.
وی با اشاره به خلاصه و فشرده بودن اسناد الگو گفت: وقتی متون کوتاه به آرمان ها و افق های الگو اختصاص می یابد نیازمند صدها صفحه اسناد با منابع دینی هستیم که از این متون کوتاه پشتیبانی کند و فشرده کردن این متون چالشی است که هنوز موفق به حل آن نشدیم ولی غرب در این زمینه با طرح اصول و مبانی نظری راهکارهای خود را می گنجاند.
پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت از امروز در کتابخانه ملی آغاز به کار کرد و این همایش تا فردا با برگزاری نشست های تخصصی ادامه خواهد داشت.
در این مراسم حجت الاسلام سید حسین میرمعزی رییس اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت و هادی اکبرزاده دبیر کنفرانس گزارشی از عملکرد کنفرانس الگوی پایه پیشرفت ارائه کرد.
فراهنگ ** 1003 ** 9314 ** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X