ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرف مقابل تعهدات خود را عملی نکند ما رویه قبل را ادامه می دهیم

به گزارش خبرگزاری مهر، یک تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت وگو با برنامه رویداد رادیو گفت وگو بر لزوم هرچه توانمندتر شدن در زمینه دفاعی تاکید کرد و گفت: حریف نشان داده تنها با زبان قدرت مباحث را دنبال می کند و اگر سیاستی ملایم را اتخاذ کنیم، نه تنها امتیازات بیشتری به ما نمی دهند، بلکه وقیحانه تر عمل می کنند.

رضا سیمبر ماهیت مذاکرات فعلی را ناظر بر شروع از نقطه صفر توصیف کرد و گفت: «ما تعهدات را تا مرحله برجام و اسناد امضا شده و توافقات با ۱+۵ بصورت شفاف انجام داده ایم و امروز از نقطه صفر در این موارد مذاکرات را انجام می دهیم.»

وی با اشاره به عدم اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل اظهار کرد: فعلا روی این مسئله بحث می کنیم که چهار ماه از آغاز اجرای برجام گذشته ولی چرا تعهدات را انجام نمی دهید... این نشان می دهد تعهداتی که از سوی طرف مقابل امضا شده بود، [اجرایی نشده است].

سیمبر این روند را نشان دهنده نقض عهد طرف مقابل در اجرای اسناد حقوقی برجام خواند و افزود: خود سند نیز [از سوی طرف مقابل] نقض شده است و مسئله ناظر بر پارادوکس رفتاری است که در سیاست خارجی امریکا وجود دارد؛ یعنی آن ها بر زبان می آورند که تعهدات مندرج در سند را اعمال می کنند ولی در عمل بانک های اروپایی تحت عنوان اجماع واشنگتن تحت نفوذ امریکا هستند!

این استاد روابط بین الملل ادامه داد: علایم بسیار روشنی وجود دارد که امریکا بانک های اروپایی را ترسانده و مسائل را به موضوعات دیگر از جمله بحث سوریه، حقوق بشر و تروریسم ربط داده اند.

سیمبر مشکل اصلی امریکا را ناظر بر تفاوت پارادایم با جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: تا زمانیکه گفتمان انقلاب اسلامی و ایده های علیه سلطه گری امریکا در دیدگاه ایرانی وجود دارد، آن ها نمی توانند ذاتا با انقلاب اسلامی کنار آیند و تمام تلاش خود را تحت عنوان دیپلماسی محرمانه به انجام می رسانند.

وی بر لزوم توجه هرچه بیشتر بر اقتدار جمهوری اسلامی تاکید کرد و افزود: با توجه به امتیازات بزرگی که دادیم و میلیاردها دلار [که] از جیب مردم [هزینه شده را تعطیل کردیم]، [باید پرسید] چرا آن ها تعهدات خود را انجام نمی دهند و به نظر می رسد مماشات با طرف مقابل فایده ای ندارد.

سیمبر در عین حال به رفتار دیپلماتیک و غیر خشونت آمیز صحه گذاشت و گفت: در یک جایی باید این روند را کات کنیم و به این ها نشان دهیم سیاست چماق و هویج جواب نمی دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ما کشوری مقتدر هستیم و توانایی های بالایی داریم و اگر آن ها درباره تعهدات خود اقدامات عملی انجام ندهند، ما راه گذشته را دنبال خواهیم کرد و احتمالا در مذاکرات و از طریق دستگاه دیپلماسی باید این پیام به آن ها داده شود که روند قبلی را ادامه خواهیم داد.

سیمبر بر لزوم هرچه توانمندتر شدن در زمینه دفاعی و مقاومت در منطقه تاکید کرد و گفت: حریف نشان داده تنها با زبان قدرت مباحث را دنبال می کند و اگر سیاستی ملایم را اتخاذ کنیم، نه تنها امتیازات بیشتری به ما نمی دهند، بلکه وقیحانه تر عمل می کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده