ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خدا مدیران تئاتر را به راه راست هدایت کند

علیرضا مهران هنرمند فعال تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: مدیریت در تئاتر بیشتر ژست است و اگر این مسیر ادامه پیدا کند تا چند سال دیگر جشنواره تئاتر مقاومت، فتح خرمشهر و... تعطیل می شوند.

علیرضا مهران، از هنرمندان فعال تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: نمایش «سبز، سپید و سرخ» اثری است که سال گذشته در دو جشنواره تئاتر مقاومت و خمسه برگزیده بخش های مختلفی شد. همچنین اجراهای عمومی خوبی را در سالن سوره داشت. این اثر به دعوت حسین مسافر آستانه به جشنواره تئاتر مقاومت فتح خرمشهر دعوت شد و در بخش ویژه روی صحنه رفته است.

وی تصریح کرد: واقعیت امر این است که نمایش ما جواب خودش را پس داده و جز معدود کارهای چند سال اخیر دو حوزه تئاتر مقاومت است که توانسته موفق باشد. تله تئاتر این اثر نیز سال گذشته آماده شد و قرار بود در روز شهادت حضرت زینب(س) پخش شود، اما گویا تلویزیون ما اینقدر برنامه دارد که هیچ شبکه کنداکتور خالی برای پخش نداشت. این هم از عجایب رسانه ملی است.

علیرضا مهران در رابطه با جشنواره مقاومت فتح خرمشهر اظهار داشت: بنده تقریبا سه دوره به عنوان کارگردان و بازیگر و... حضور داشتم و آخرین بار سال 89 بود و دیگر شرکت نکردم، اینکه می گویند امسال دریغ از پارسال واقعا مصداق آّبادان و خرمشهر است، ما فکر کردیم پس از 5 تا 6 سال وضعیت تئاتر در اینجا خیلی بهتر شده است، اما همه چیز برعکس است.

وی افزود: با اینکه حسین مسافرآستانه خودش از افراد حرفه ای تئاتر و مدیران برجسته است، ما می بینیم که برنامه ریزی ها در جشنواره درست نیست، به ویژه در بخش تبلیغات که متاسفانه در روز اول جشنواره ما با 15 مخاطب روی صحنه رفتیم. نمایش ما در سالن سینما اجرا شد و همین معدود تماشاگران هم برای دیدن فیلم به سینما آمده بودند نه اجرای تئاتر؛ متاسفانه در سطح شهر شما هیچ تبلیغاتی را نمی بینید.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه مدیران برگزار کننده جشنواره تئاتر مقاومت فتح خرمشهر دغدغه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس ندارند اظهار داشت: نگاه این مدیران تنها انجام یک کار و اعلام گزارش کار آن است، یک پولی را تنها می خواهند هزینه کنند و برایشان اصلا مهم نیست کیفیت جشنواره چه باید باشد.  به نام اینکه جشنواره ای در آبادان و خرمشهر، ویترین تئاتر دفاع مقدس برگزار می کنیم اتفاقات دیگری در حال رخ دادن است، شما اصلا مردم را در دل این جشنواره نمی بینید، گویا اصلا مردم آبادان و خرمشهر خبر ندارند چنین جشنواره ای در حال برگزاری است. متاسفانه اسکان و امکانات نیز جز ضعیف ترین نوع خدمات رسانی در میان تمام جشنواره دیگر بوده است.

دیگر کار ارزشی نمی کنم

مهران تصریح کرد: همه ما حسین مسافرآستانه و دغدغه هایش را می شناسیم، او اگر هم بخواهد از تئاتری ها و مردم هنر دوست حمایت کند گویا برخی افراد هستند در سیاست گذاری کلان جشنواره هستند که جلویش را می گیرند. دبیر جشنواره نباید از گروه ها معذرت بخواهد، چون او مسئول نابسمانی موجود نیست، مشکل در بحث اجرایی در آبادان و خرمشهر است.

وی در رابطه با بنیاد فرهنگی روایت و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس نیز اظهار داشت: بنده در سال جدید با خودم عهد بستم که دیگر به عنوان کارگردان کار ارزشی روی صحنه نمی برم، بنده در چند سال اخیر در تئاتر انقلاب و دفاع مقدس فعالیت های زیادی کردم اما متاسفانه هر بار از طرف همین نهادهای به اصطلاح متولی ضربه های سنگینی هم خودم و هم گروه خوردیم. متاسفانه علی رغم علاقه و اعتقادم بر اجرای تئاتر دفاع مقدس با دلیل شرایط بدی که به ویژه بنیاد فرهنگی روایت برای این عرصه درست کرده است نمی توانم فعالیت کنم. متاسفانه برخی از این نهاد به شکل های مختلف حق هنرمند را می خورند، از بنیاد روایت گرفته تا دیگر نهادهایی که تنها شعار حمایت از تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را می دهند.

مهران با اشاره به آفت متولیان بسیار در تئاتر ایران گفت: بنده و بسیاری دیگر از هنرمندان فعال تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در چند سال اخیر بیشتر با بنیاد روایت و حوزه هنری کار کرده ایم و بیشترین ضرر فکری و مالی را از این دو نهاد پردر عرصه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس دیده ایم. اکنون دغدغه تغییر مدیر نیست، بلکه مسئله باید در سطح کلان حل شود. برخی مدیران تنها هستند که بگویند صرفا یک مدیری هست. مدیر جدید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری هم جناب آقای کوروش زارعی نگاهشان مشخص است و می دانیم که او دغدغه تئاتر دارد اما تا چه حد به او اجازه فعالیت می دهند مهم است.

این هنرمند برگزیده تئاتر مقاومت در نقد اقدامات انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: این انجمن صرفا هر دو سال یک جشنواره برگزار می کند و هیچ بازدهی ندارد، چنین روندی اصلا عقلانی هم نیست. واقعیت این است که باید مشکلات به صورت ریشه ای حل شود. اکنون برخی مدیران هستند که چندین سال است که مدیر یک بخش هستند اما هیچ اتفاقی رخ نمی دهد. مدیریت در تئاتر بیشتر ژست است و اگر این مسیر ادامه پیدا کند تا چند سال دیگر جشنواره تئاتر مقاومت، فتح خرمشهر و... تعطیل می شوند و اگر تعطیل هم نشود به هیچ عنوان نمی توان رویشان حساب باز کرد.

علیرضا مهران در پایان اظهار داشت: امیدوارم خداوند همه را به راه راست هدایت کند، به اعتقاد بنده خداوند ما تئاتری ها را به راه راست هدایت کرده است، اما امیدوارم مدیران هم به راه راست هدایت شوند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X