ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نابرابری در دسترسی به خون سالم در منطقه مدیترانه شرقی

مسئول سلامت خون منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به نابرابری در دسترسی به خون سالم و کافی در منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و گفت: این منطقه با داشتن سهم ١٣درصدی از جمعیت جهان، تنها به چهار درصد اهدای خون جهان دسترسی دارد.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر همایون اصغر در نشست مدیران انتقال خون منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با اشاره به نابرابری در دسترسی به خون سالم و کافی در منطقه، گفت: این در حالیست که ٩ درصد جمعیت جهان در این منطقه زندگی می‌کنند و سهمی معادل شش درصد از اهدای خون جهان به آنها اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی از نظر نابرابری در دسترسی به خون سالم، بعد از آفریقا قرار دارد، افزود: یعنی با داشتن سهم ١٣درصدی از جمعیت جهان، به چهار درصد اهدای خون جهان دسترسی دارند. در حالیکه منطقه اروپا که ١٢درصد جمعیت جهان را شامل می‌شود، سهم ٣١درصدی از اهدای خون را به خود اختصاص داده‌اند.

اصغر ادامه داد: هنوز در منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی شاخص هشت کشور، اهدای خون کمتر از ١٠واحد به ازای هر ١٠٠٠نفر جمعیت است و در این کشورها 40.8 درصد اهدای خون به صورت غیرداوطلبانه و به روش جانشین یا خانوادگی تامین می‌شود. همچنین سهم منطقه از پلاسمای بازیافتی در جهان از 28.7 میلیون لیتر پلاسما، معادل نیم درصد است که از این نیم درصد معادل144هزار و 722 لیتر درسال ٢٠١٤متعلق به ایران بوده است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون،‌ مسئول سلامت خون منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در عین حال اظهار کرد: درکشورهای این منطقه دسترسی به داروهای مشتق از پلاسما برای بیماران نقص ایمنی و هموفیلی برای تنظیم ایمنی، چندان وضعیت خوبی نداشته است. البته به جز ایران که با ١٨٠میلیون لیتر فاکتور هشت انعقادی سهم 2.5 واحد بین‌المللی را به ازای هر نفر جمعیت دارد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده