ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیش‌نویس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان‌ آماده نظرخواهی از کارشناسان است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد شکرچی‌زاده روز چهارشنبه در کنفرانس ملی محفاظت ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل و نقل در برابر آتش افزود: بروزرسانی مبحث سوم مقررات ملی ساختمان‌ها که به محفاظت ساختمان‌ها در برابر آتش‌سوزی اختصاص دارد، از اهمیت زیادی برای جامعه مهندسی کشور برخوردار است زیرا مباحث و الزامات مرتبط با ایمنی در برابر آتش تنوع بسیار زیادی دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مقررات ملی ساختمان‌ مجموعه ای از اصول و قواعد فنی ساختمانی است که رعایت آنها شامل طراحی، محاسبه، اجرا، بهره‌برداری و نگهداری ساختمان‌ها سبب اطمینان ساکنین می‌شود و باید در حوزه ساخت و ساز به عنوان یک مبنای حداقلی به دقت رعایت شود.
شکرچی‌زاده افزود: این ضوابط در هرگونه عملیات ساختمانی نظیر تخریب، نوسازی، تغییر کاربری، توسعه بنا و نظایر آن نظارت دارد و دارای اصول مشترک متحدالشکل در سطح کشور است.
وی گفت: برای ارتقای کیفیت ساختمان‌ها رعایت مقررات ملی ساختمان برای ما بسیار ضروری است و در این راستا کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درصددند با استفاده از تجربیات بین‌المللی ساختمان‌ها در برابر آتش مقاوم شوند.
وی اظهار داشت: در این همایش برای حفاظت ساختمان‌ها در برابر آتش چندین کارشناس بین‌المللی از کشورهای مختلف از جمله فرانسه، هلند، ترکیه، سوئیس و انگلستان حضور دارند و باید از تجربیات بین‌المللی در این زمینه در حوزه‌های مختلف حمل و نقل و ساختمان‌ها استفاده کنیم.
وی از راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش‌سوزی در مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این آزمایشگاه صدور گواهینامه‌های فنی ساختمان‌ها بیش از پیش تسهیل خواهد شد.
وی گفت: گواهینامه فنی، تهیه گزارش و اطلاعات فنی لازم برای تطبیق آن با الزامات مقررات و آیین‌نامه‌های ساختمانی است تا با بررسی‌های مورد نیاز و کیفیت مصالح ساختمانی برای ساختمان‌ها صادر شود.
شکرچی زاده گفت: در سال‌های اخیر با گسترش ساخت و سازها و افت کیفیت مصالح ساختمانی نگرانی‌های زیادی را در جامعه ما به‌وجود آورده است، لذا صدور گواهینامه فنی در این زمینه تضمین‌کننده کنترل کیفیت مصالح ساختمانی در این بخش است.
وی گفت: برای صدور این گواهینامه کسب تمام اطلاعات فرآیندهای ساخت و ساز برای ما ضروری است تا بتوانیم ساختمان‌ها را در برابر هرگونه آتش‌سوزی محافظت کنیم.
وی تاکید کرد: در یک سیستم کامل نظارت بر ساختمان‌ها و صدور گواهینامه‌های فنی با ارزیابی‌های انجام‌شده برای همه طرف‌های تولیدی و نهادهای قانونی ضروری است تا با تطبیق آن با مقررات اطمینان بیشتری حاصل شود.
به گزارش ایرنا، کنفرانس ملی محفاظت ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل و نقل در برابر آتش با حضور متخصصان داخلی و خارجی روزهای 29 و 30 اردیبهشت‌ماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود.
ارائه دستاوردها و نتایج پژوهش‌های علمی و کاربردی در زمینه محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش، محافظت انواع سازه‌های ساختمانی در برابر آتش‌سوزی و ایمنی در برابر آتش سوزی ساختمان‌های بلندمرتبه از مهم‌ترین محورهای برگزاری این کنفرانس است.
تحلیل مسایل زیست محیطی آتش‌سوزی در ساختمان‌ها، نقش و جایگاه ایمن در کاهش خسارت آتش‌سوزی و استفاده از فناوری‌های نوین در محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش از دیگر محورهایی است که در کنفرانس بررسی می شود.
ارتقای سطح دانش فنی در زمینه ایمنی و محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش، ارائه دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران داخلی و خارجی و نقد و بررسی وضعیت موجود استانداردها، آیین‌نامه‌ها و مقررات ملی ساختمان در زمینه محفاظت در برابر آتش از اهداف برگزاری این کنفرانس است.
در این کنفرانس نشست‌های تخصصی مبحث سوم مقررات ملی ساختمان نیز برگزار می شود تا زمینه‌های ارتقای مصالح ساختمانی و عمر ساختمان‌ها در کشور فراهم شود.
اقتصام ** 1108 ** 3053 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده