ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نتایج یک تحقیق: پناهجویان نقش مثبتی در اقتصاد اروپا دارند

روزنامه گاردین امروز (چهارشنبه) در گزارشی به قلم «پاتریک کینگ اسلو» نوشت: تحقیقات جامع در مورد تاثیر پناهجویان بر کشورهای میزبان حاکی از آن است پناهجویانی که سال گذشته وارد اروپا شدند، تقرییا دو برابر هزینه های صرف شده برای آنها را در پنج سال آتی پرداخت خواهند کرد.
بر اساس این گزارش، افزایش بدهی های عمومی کشورهای میزبان با افزایش تولید ناخالص داخلی ناشی از اشتغال زایی و افزایش تولید و تقاضای خدمات عمومی جبران خواهد شد.
«فیلیپ لگارین» مشاور اقتصادی سابق رئیس کمیسیون اروپا در این زمینه گفت: پناهجویان فرصت های شغلی بیشتری را ایجاد خواهند کرد، تقاضای خدمات و تولید را افزایش خواهند داد و خلا ناشی از کمبود نیروی کار را پر خواهند کرد و دستمزدهای آنها به تامین صندوق های بازنشستگی و منابع مالی دولتی کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به مطالعات قبلی اقتصاددانان بازار کار افزود: بعید است که پناهجویان دستمزدها را کاهش داده و بیکاری را برای نیروی کار بومی افزایش دهند.
این مشاور اقتصادی خاطرنشان کرد که هر چند حضور تعداد انبوه پناهجویان، بدهی های عمومی را به میزان تقریبا 69 میلیارد یورو در فاصله سالهای 2015 تا 2020 افزایش خواهد داد، اما پناهجویان در همان دوره زمانی به رشد 126.6 میلیارد یورویی تولید ناخالص داخلی کمک خواهند کرد.
لگارین که همچنین از کارشناسان مدرسه عالی اقتصاد و علوم سیاسی لندن (دانشگاه ال اس ای) است، با اشاره به گزارش «بنیاد تنت» در همین زمینه گفت که امیدوار است این گزارش نگرانی ها درباره مشکلات اقتصادی ناشی از پناهجویان در غرب را رفع کند.
بنیاد «تنت»، سازمانی غیر دولتی است که کمک به آوارگان را هدف قرار می دهد، در گزارش جدید خود اعلام کرد که هزینه کردن یک یورو برای هر پناهجوی تازه وارد می تواند تقریبا دو یورو منافع اقتصادی در پنج سال آتی داشته باشد.
لگارین گفت: مهمترین تصور غلطی که وجود دارد این است که پناهجویان باری بر دوش کشورهای میزبان هستند و چنین سوء تفاهمی حتی در میان کسانی رواج دارد که علاقه مند به دادن جازه ورود به پناهجویان هستند و معتقدند که با وجود هزینه بر بودن حضور پناهجویان در کشورشان، راهکار درست، میزبانی از آنها است.
لگارین گفت: پذیرش پناهجویان در کوتاه مدت بار مالی بر منابع دولتی وارد می کند اما در عین حال تقاضای اقتصادی را افزایش می دهد که محرک مالی مطلوبی برای کشورهایی است که تقاضا در آنها پایین است. در بلندمدت پناهجویان به درآمدهای مالیاتی و ایجاد فرصت های شغلی کمک خواهند کرد. پناهجویانی که فرصت های شغلی را می گیرند، فرصت شغلی جدیدی ایجاد می کنند. وقتی آنها دستمزدهای خود را خرج می کنند تقاضا را برای افراد دیگری که تولید کننده کالا و ارائه دهنده خدمات هستند، افزایش می دهند.
وی بعلاوه بر نقش پناهجویان در مقابله با چالش قریب الوقوع جمعیت در اروپا تاکید کرد و گفت: تا سال 2030 جمعیت در سن اشتغال به یک ششم (8.7 میلیون نفر) کاهش می یابد، در حالی که جمعیت مسن بیش از یک چهارم (4.7 میلیون نفر) افزایش می یابد. هجوم پناهجویان جوان تر می تواند به پرداخت دستمزدهای جمعیت فزاینده مستمری بگیران کمک کند.
این کارشناس در عین حال هشدار داد تاثیر مثبت اقتصادی پناهجویان درصورتی که اروپا فورا اقدامی در استفاده از آنها به عنوان نیروی کار نکند، تضعیف خواهد شد.
به گفته این کارشناس، باید همزمان با رسیدگی به تقاضای پناهندگی مهاجران به آنها اجازه داده شود وارد بازار کار شوند تا فشار اقتصادی بر کشور کاهش یابد. آنها باید فورا آموزش زبان ببینند و در مناطقی که فرصت های شغلی بیشتری وجود دارد اسکان یابند و میزبانی از آنها فقط به مناطقی که پایین ترین قیمت مسکن را دارند، محدود نشود.
اظهارات این کارشناس اقتصادی در گزارش بنیاد تنت تایید می شود. این گزارش نتیجه می گیرد که «دسترسی فوری به بازار کار، اتکای پناهجویان به صندوق های دولتی را کاهش می دهد و تضمین می کند که آنها به بازار کار و مالیات ها در کشور میزبان کمک می کنند. این امر بعلاوه به آنها کمک می کند سریع تر با جامعه جدید سازگاری یابند و احتمال منزوی شدن آنها در بازار کار و اجتماع در بلند مدت کاهش می یابد.»
اروپام**9158**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده