ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش پرونده ها و حبس زدایی دستاورد شوراهای حل اختلاف است

سید علی نوربخش روز چهارشنبه در کلاس توجیهی و آموزشی اعضای شوراهای حل اختلاف شهرستان چرداول گفت: مهم ترین مزایای این نهاد کاهش مراجعه مردم به دادگستری ها،صلح و سازش محلی و رفع اختلاف ها، جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به پرونده ها و تکریم ارباب رجوع می باشد.
وی گفت: شوراهای حل اختلاف به عنوان نهاد مردمی با الگو گیری از آموزه های دینی نماد و ترویج دهنده فرهنگ صلح و سازش در جامعه هستند.
وی با ذکر این نکته که تشکیل شوراهای حل اختلاف از ابتکارات قوه محترم قضایی و باعث حبس زدایی و کاهش زندانیان می گردد بیان داشت: درسیر رسیدگی به پرونده های قضایی دو مرحله صلح و قضاوت وجود دارد و با تشکیل این نهاد مردمی نقش و جایگاه صلح و سازش که در قرآن و آموزه های دینی بر آن تاکیر فراوانی شده است بیشتر نمایان می شود.
وی خاطر نشان کرد: 17 شعبه شورای حل اختلاف با تعداد 57نفر عضو اصلی و دبیر خانه و همچنین 34 عضو علی البدل در مجمع شوراهای حل اختلاف شهرستان چرداول فعالیت دارند.
نوربخش همچنین آموزش اعضای شورای حل اختلاف را موجب پیشرفت در مسیر تحقق برنامه ها و اهداف دستگاه قضایی می شود.
رئیس دادگستری شهرستان چرداول اظهار داشت:شوراهای حل اختلاف باید نظم و دقت در عمل را سرلوحه کارهای خود قراردهند و با بالا بردن سطح علمی و آموزشی خود و آشنایی با قوانین قضایی رسیدگی به پرونده های قضائی را در کمترین زمان و با رعایت حق و عدالت به سرانجام برسانند.
نوربخش تاکید کرد که رئیس دادگستری و شوراهای حل اختلاف شهرستان چرداول استفاده از ظرفیت معتمدین و بزرگان را در صلح و سازش موثر دانست.
آموزش نحوه کار در دبیرخانه شورا، رسیدگی مدنی، آشنایی با دعاوی جاری در شوراها، مهارت ایجاد صلح و سازش،، آشنایی با شرایط شهود و مطلعین و نحوه احضار و تحقیق از مطلعین، سازش و نحوه تنظیم گزارش و دادخواست اعسار در شوراهای حل اختلاف به تمام اعضای شوراها و دبیرخانه از برنامه های این دوره یک روزه آموزشی است.
شهرستان 67 هزار نفری چرداول به مرکزیت شهر سرابله در 35 کیلومتری ایلام قراردارد.
7176/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده