ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رونمایی از شیشه های دوره اشکانی در کاخ نیاوران

به مناسبت روز جهانی موزه از شیشه های تاریخی موجود در مخزن کاخ اختصاصی نیاوران و متعلق به دوره اشکانی رونمایی می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران شیشه های به نمایش در آمده در این نمایشگاه از قرون اول تا سوم میلادی (همزمان با دوره اشکانی) تا شیشه هایی از سده های نخستین اسلامی (قرون 3 تا 4 ه.ق) را در برمی گیرد.

بررسی آلبومهای دوران پهلوی دوم (به عنوان تنها سند از گذشته این آثار)  نشانگر ورود این اشیاء به کاخ نیاوران به شکل خرید از عتیقه فروشان در تهران یا به صورت اهدایی از سوی کشورهای دیگر در دوران پهلوی بوده است.

بر اساس این گزارش بسیاری از نمونه های دوره اشکانی  به صورت وارداتی بوده و محل ساخت آنها کشورهای غرب ایران (سوریه، بین النهرین) و یا کشورهای سواحل شرقی دریای مدیترانه می باشد. در این میان احتمال محل ساخت برخی از نمونه های ساسانی-اسلامی و نمونه هایی که مربوط به سده های نخستین اسلامی بودند، در داخل ایران و احتمالا شهرهای نیشابور و یا گرگان می باشد.

جهت دستیابی به اطلاعات تاریخی و فن شناختی از این مجموعه ارزشمند و تدوین شناسنامه های مستند برای آثار، مطالعات تاریخی و تطبیقی و همچنین بررسیهای ریخت شناسی انجام شد که منجر به اطلاعات دقیقی از تکنیک ساخت، نوع تزیینات، ابعاد، رنگ، دوره و محل ساخت آثار گردید.

براساس این بررسی ها ظروف به نمایش درآمده از لحاظ روش ساخت در دو گروه دمیده آزاد و دمیده در قالب قرار می گیرند؛ و همچنین از لحاظ کاربردی به سه گروه ظروف مخصوص مواد دارویی و آرایشی، تنگ ها و کاسه ها تقسیم بندی می شوند.

نوع تزیینات برخی ظروف نمایانگر این موضوع است که آثار شیشه ای نه تنها به عنوان یک دست ساخت مصرفی مورد توجه بوده اند  بلکه خواسته های ذوقی و تفننی مردم باستان را نیز برآورده می ساخته است.

علاقه مندان جهت دیدن آثار یاد شده و استفاده از برنامه های جشنواره میراث فرهنگی و صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می توانند در هفته میراث فرهنگی همه روزه از ساعت 9 تا 17 به این مجموعه واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده