ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

« صلح داغ» و« پاسخ گرم»خیانتی دیگربه فلسطین با حمایت سعودی

به گزارش ایرنا، نتانیاهو افزود: اسرائیل آماده مشارکت با مصر و کشورهای عربی برای ایجاد تحرک در روند صلح و ثبات در منطقه است و اقدامات شجاعانه السیسی به ویژه درخصوص این پرونده مهم را ارزشمند می دانم.
سخنان رئیس جمهوری مصر با اهتمام ویژه رسانه های صهیونیستی مواجه شده به ویژه اینکه او از آنها خواسته بود، سخنانش را پخش کنند و اکنون سخنان السیسی در صدر اخبار این رسانه ها قرار دارد.
« اسحاق هرتزوگ» رئیس حزب صهیونیستی « المعسکر الصهیونی» هم که مخالف نتانیاهو است، از سخنان السیسی استقبال و آن را مهم توصیف کرده است.
اکنون و در شصت و هشتمین سالروز نکبت، عبدالفتاح السیسی در جست وجوی « صلحی بسیار داغ» با دشمن صهیونیستی است.
او که در سخنان قبلی خود هم خواستار توسعه توافقنامه « کمپ دیوید» شده بود این بار حمایت سعودی و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را با خود دارد مشروط به اینکه رد پای آنها در این پرونده پنهان بماند.
تحقق این صلح بسیار داغ نیازمند یک بهانه است و هیچ بهانه ای هم از « زنده کردن ابتکار صلح عربی» که از دو پادشاه مرحوم سعودی یعنی ملک فهد و ملک عبدالله به ارث مانده است، بهتر نیست.
در این زمینه روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: سخنان دیروز السیسی و صحبت از « صلح داغ» با اسرائیل و از سرگیری روند مذاکرات بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها برای خیلی ها غافلگیر کننده نبود.
معنای این صلح داغ، احیای ابتکار عمل صلح عربی است که ملک عبدالله پادشاه وقت سعودی در نشست سال 2002 سران کشورهای عربی در بیروت برای تصویب آن تحت عنوان « توافق صلح همه جانبه کشورهای عربی و اسرائیل» رونمائی کرد و البته با هوشیاری میزبان لبنانی ناکام ماند.
الاخبار خاطرنشان کرد: « باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در ضیافت شامی که بتازگی برای خبرنگاران کاخ سفید ترتیب داد، گفت که « در زمان حاضر از سرگیری مذاکرات اسرائیلی و فلسطینی و تشکیل دو کشور سخت است» اما گویا السیسی نظری دیگر دارد به ویژه اینکه به سعودی با بخشیدن دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر اجازه داده است با اسرائیل هم مرز شود تا زمینه گسترش طرف های حاضر در توافقنامه کمپ دیوید فراهم گردد.
السیسی معتقد است که اکنون و در این شرایط « فرصت بزرگی برای آینده و زندگی بهتر ، ثبات بیشتر و همکاری واقعی» فراهم شده و در سخنان خود در شهر اسیوط مصر که تلویزیون های اسرائیلی به درخواست او، آن را پخش کردند، از « صلح داغ با اسرائیل» سخن گفت.
رئیس جمهوری مصر اعتقاد دارد که اکنون بهترین زمان برای سفر « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به قاهره است و بی دلیل نیست که هر روز گلوگاه غزه را بیشتر می فشارد و اجاز نمی دهد در هر سه ماه بیش از دو روز تنها گذرگاه غزه به جهان در رفح باز شود.
السیسی همچنین از سرکردگان احزاب صهیونیست خواست تا با ایده « تشکیل دو کشور که برای نسل های آینده خیر دارد و زمینه را برای ورود به مرحله جدید فراهم می کند»، موافقت کنند و گفت: نیروهای نظامی مصر برای مبارزه با تروریسم که نتیجه آن اطمینان و اعتماد بین دو طرف است، در مناطقی که در توافقنامه کمپ دیوید آمده است، مستقر می شوند.

** ملاقات وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهوری مصر
عبدالفتاح السیسی که اکنون با بذل و بخشش اموال ملت مصر احساس می کند از پشتیبانی برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی برخوردار است، تاکید کرد که « قاهره آماده است تا نقش میانجی را بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها به ویژه اینکه معاهده صلح بین مصر و اسرائیل زمینه ساز یک صلح واقعی و مستمر است، بازی کند».
وی افزود: روابط بین ما بسیار داغ و گرم خواهد بود اگر فلسطینی ها بتوانند آرزوی تشکیل کشور مستقل را محقق سازند و فلسطینی ها و اسرائیلی ها در امنیت و ثبات زندگی کنند.
روزنامه لبنانی الاخبار خاطرنشان کرد: السیسی تلاش کرد تا سخنان اخیر صهیونیست ها را در باره اینکه جولان سوریه برای همیشه متعلق به آنها است و حتی کابینه صهیونیستی در داخل خاک اشغالی سوریه تشکیل جلسه داد، نادیده بگیرد.
این سخنان ژنرال مصری با تحرکات سعودی – آمریکائی به منظور هماهنگی برای از سرگیری مذاکرات سازش برمبنای توافق مصری – سعودی در سطوح امنیتی و وزارت خارجه همزمان شده است.
روند مذاکرات سازش در نشست فوق العاده وزیران خارجه عرب که قرار است هجدهم ماه جاری میلادی در مقر اتحادیه عرب در قاهره به ریاست بحرین و با حضور « محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان برگزارشود، مطرح و بررسی گردد.
اما پیش از آن و امروز قرار است عبدالفتاح السیسی و« جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در قاهره دیدار و در باره مذاکرات سازش و همچنین پرونده سوریه گفت وگو کنند.
الاخبار خاطرنشان کرد: با وجود اینکه ریاض تاکنون تلاش کرده تا به طور علنی در صحنه ظاهر نشود اما منابع بلند مرتبه سیاسی گفته اند که این اقدامات السیسی از حمایت گسترده سعودی برخوردار است.
این روزنامه لبنانی تصریح کرد:سعودی ها ترجیح می دهند تا همه موضوعات و مباحث مربوط به مسائل داخلی فلسطین و فلسطینی – اسرائیلی در قاهره محدود شود.
این روزنامه لبنانی نوشت: تحرکات جدید السیسی با افزایش سطح هماهنگی های امنیتی و سیاسی بین مقامات مصری و اسرائیلی در ماه های گذشته همزمان شده و انتظار می رود مذاکرات جدید دو جانبه تل آویو و قاهره بزودی آغاز تا زمینه برای توسعه روابط دو جانبه حتی بیش از دوره حسنی مبارک فراهم شود.
الاخبار تاکید کرد: به نظر می رسد که ژنرال السیسی دارای دیدگاه خاصی است و یا سعودی ها به او در ایجاد این دیدگاه مشورت داده اند و آن برقراری روابط اسرائیلی – عربی است و سخنان او در ماه سپتامبر گذشته در اجلاس سازمان ملل متحد در باره ضرورت توسعه توافقنامه کمپ دیوید ناظر بر آن است.
این روزنامه لنبانی خاطرنشان کرد: اما آیا السیسی موفق می شود با نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی به ویژه دست راستی ها که آماده هرگونه جنایتی هستند و هیچ چیزی حتی توافقنامه صلح را مانع خود نمی دانند، به تفاهم دست یابد؟
السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت که درشصت وهشتمین سالروز نکبت و تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی و درحالی که این رژیم هر جنایتی را علیه ملت مظلوم فلسطین مرتکب می شود، السیسی درجست وجوی صلح داغ با این رژیم است و برخی کشورهای عربی به طور مشخص کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هم درصدد عادی سازی روابط با آن هستند.
السفیر افزود: السیسی از مقامات اسرائیلی خواست تا این سخنانش را بارها و بارها گوش دهند زیرا اکنون با توجه به شرایط منطقه یک فرصت واقعی برای صلحی داغ فراهم شده است.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X