ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیریت جدید صداوسیما به پژوهش در برنامه سازی توجه کند*محمدرضا ثابتی

اکنون این کهکشان عالم گیر به عنوان پرمخاطب ترین و تاثیرگذارترین رسانه قلمداد می شود. در کشور عزیزمان ایران که چه بخواهیم و چه نخواهیم از جمله کشورهای در حال توسعه است؛ همواره نحوه استفاده و برخورداری از رسانه ها با تأخیری حداقل به مدت یک دهه از زمان ورود آن فناوری به اصل و ماهیتش نزدیک شده است.
این همان نکته ای است که در نحوه استفاده از ویدئو و اینترنت و ماهواره نیز به چشم می خورد؛ لکن نحوه استفاده از رسانه تلویزیون در این میان قطعا دهه های زیادی را پشت سرگذارده و بد و خوب خود را تجربه کرده است و این توجیه که هنوز نمی دانیم ارزش و نحوه استفاده از این رسانه فراگیر چگونه است قابل قبول نیست.
تلویزیون اکنون عضوی لاینفک از خانواده ایرانی است و شاید یک خانواده به اندازه ای که برای بودن با فرزندان خود وقت می گذارد؛ وقت خود را صرف بهره بردن از این رسانه کند و این همان اهمیت والای لزوم برنامه ریزی و برنامه سازی صحیح و تاثیر گذار دراین مجموعه بزرگ است.
از استاد و فیلسوف شهید مطهری که اخیرا سالروز شهادتشان را پشت سر نهادیم نقل است وقتی از قبول مسئولیت های اجرایی در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی به نوعی استنکاف نمودند با اصرار بر این نکته که اگر بخواهند مسئولیتی را به عنوان تکلیف به شما بدهند چه سمتی را می پذیرید؟ فرموده بودند: مسئولیت صدا وسیما به جهت عمق تاثیرگذاری آن.
برکسی پوشیده نیست بسیاری از عادات و آداب و هنجارهای اجتماعی امروزه از طریق مسائل تربیتی یا خدای ناکرده غیر تربیتی فیلم ها یا سریال های تلویزیونی در جامعه به راحتی منتشر می شود و این نشان می دهد برنامه ریزان و برنامه سازان تلویزیون هنوز به عمق این تاثیرگذاری پی نبرده اند. با حسابی سرانگشتی می بینید نویسنده و محقق مشهور برای انتشار تحقیقات و مطالعات خود در یک کتاب که مخاطبی حداکثر تا 20 هزار نسخه خواهد داشت حداقل دو سال کار تحقیقاتی انجام می دهد؛ ولی آیا یک برنامه ساز یا یک کارگردان سریال های شماره بندی شده صدا وسیما هم با مخاطب میلیونی خود واقعا حداقل 6 ماه کار تحقیقاتی با اهل فن برای فیلم یا سریالش انجام می دهد؟...این همان نکته مهمی است که مدیریت جدید صدا وسیما باید به آن توجه کند...
* کارشناس علوم اجتماعی دانشگاه تهران، فوق لیسانس مدیریت رسانه، دانشجوی دکترای رسانه، مدیرمسئول و سردبیر مجله خانواده مثبت با بیش از 50 مقاله تالیفی.

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده