ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نکوداشتی برای پدر شعر انقلاب اسلامی

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این آیین با بیان اینکه استاد حمید سبزواری شاعر روزهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است، افزود: سبزواری شاعری ولایت شناس و امام شناسی است و همه صحنه های انقلاب اسلامی را در اشعار استاد سبزواری متجلی شده است.
وی با اشاره به شناخته نبودن ویژگی های شخصیتی حمید سبزواری گفت: به عقیده من منزلت استاد سبزواری مانند حافظ و سعدی صدها سال دیگر شناخته می شود.
صلاحی افزود: تک تک اشعار سبزواری قابل تدریس در دانشگاه است و امیدواریم که رشته های دانشگاهی به اشعار استاد سبزواری بیشتر توجه کنند و حتی مردم نیز قدر او را بیشتر بدانند.

*سبزواری، تاریخ شفاهی ملت است
حسین اسرافیلی شاعر پیشکسوت انقلاب اسلامی نیز در این آیین با بیان اینکه استاد حمید سبزواری کتاب تاریخ شفاهی این ملت است، افزود: تمام وقایع انقلاب اسلامی را در آثار او و تصنیف هایی که خوانندگان با الهام از اشعار او اجرا کردند می توان دریافت.
وی سپس شعری را درباره حمید سبزواری خواند.
حمید شاهنگیان آهنگساز و نوازنده نیز در این آیین گفت: گروه عظیمی از مردم به خصوص نسل امروز شناختی که از استاد سبزواری دارند مربوط به سال های 57 و 58 است و او را به عنوان شاعر انقلابی می شناسند اما بی انصافی است که سبزواری را از سال 57 به بعد بشناسیم.
وی با بیان اینکه باید شناختی از فعالیت های او در سال های 20 و 30 داشته باشیم افزود: سبزواری وجدان بیدار همه تاریخ بشر است و این بیداری را از لحاظ جغرافیایی نمی توان به ایران محدود کرد.
شاهنگیان گفت: بنا به سخنان سبزواری اشعار او «تیغ خام تاثیر شمشیر دو دم دارد» و اشعار انقلابی او همچون شمشیر به میدان مبارزه با ظلم و ستم آمده و خوب است که جوانان ما با این ویژگی های شخصیتی و اشعار او آشنایی داشته باشند.
این آهنگساز و نوازنده افزود: سبزواری در این سال ها با درد عشق و آزادی شعر سرود و متاسفانه عظمت ایشان را درک نمی کنیم و آنچه می گوییم در حد ایشان نیست.
حسین شمسایی شاعر و مداح نیز در این آیین با اشاره به جهان بینی و دورنگری حمید سبزواری در جریان انقلاب اسلامی گفت: وی در تمامی مناسبت های مربوط به انقلاب اسلامی از جمله چهلم شهدای قم و تبریز اشعاری می سرود که اینها را در جلساتی می خواندند و عموم مردم را با جریان های انقلاب اسلامی آشنا می کردند.
وی افزود: اشعار سبزواری پیامی به نسل امروز ما است که آگاه شوند پیشکسوتان این عرصه با بیان منظوم و منثور خود آینده را می بینند.
سهیل محمودی شاعر و نویسنده با بیان خاطراتی از استاد حمید سبزواری گفت: باید با شرف زندگی کردن را از نسل حمید سبزواری بیاموزیم که این ویژگی از همه اشعار و هنرها جاودانه است و امیداورم این ویژگی در عصر ما هم باشد.

*اشعار سبزواری بیانیه انقلاب اسلامی است
فاضل نظری شاعر مجموعه «ضد» نیز در این آیین با اشاره به مقام والای استاد سبزواری گفت: هر چقدر که آیین نکوداشت برای سبزواری برگزار شود، حق موضوع نسبت به او ادا نمی شود.
وی افزود: اشعار حمید سبزواری از جمله شعر «این بانگ آزادی» و هر بیت از اشعار انقلابی او بیانیه محکم درباره انقلاب اسلامی است و امیدواریم قدمی که سبزواری در این حوزه گذاشته و چراغی که روشن کرده توسط نسل های بعدی ادامه پیدا کند.
نظری گفت: همه شاعران انقلاب اسلامی به حمید سبزواری مدیون هستند و امیدوارم به شاعران جوان فرصت قدم گذاشتن در این عرصه داده شود.
در پایان این مراسم که به همت انجمن شاعران ایران و معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد، با حضور محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمد سالاری عضو شورای اسلامی شهر تهران، مجتبی مطهری و جمعی دیگر از هنرمندان و شاعران از استاد حمید سبزواری تجلیل شد.
حسین آقاممتحنی متخلص به حمید سبزواری و ملقب به پدر شعر انقلاب اسلامی متولد 1304 در سبزوار است که قبل از مدرسه قرآن را در خانه و نزد مادرش آموخته بود.
وی سرودن شعر را از 14 ‌سالگی آغاز کرد، سبزواری از جمله شاعرانی‌ است که نام او با سرودها و سروده‌های موفق و ماندگار انقلابی عجین شده است.
وی در نتیجه مبارزات انقلابی، سال‌ها تلاش صادقانه شغلی و ذوق و قریحه بالای شاعری تاکنون افتخارات متعددی را کسب کرده که اعطای نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر از جمله این افتخارات است.
سبزواری همچنین سال82 به عنوان چهره ماندگار شعر و ادبیات انتخاب شد.
وی به مناسبت‌های گوناگون از جمله گرامیداشت مقام امام خمینی (ره)، شهادت شهید مطهری (ره)، آزادسازی خرمشهر، تسخیر لانه جاسوسی و ... ترانه‌های ماندگار بسیاری سروده است.
از آثار او می‌توان به کتاب‌های «سرود درد»، «سرود سپیده»، «سرودی دیگر»، «تو عاشقانه سفر کن»، «بانگ جرس» و ... اشاره کرد.
سبزواری این روزها به دلیل کهولت سن دوران بیماری را سپری می‌کند.
تهرام/7245//1348

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X