ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اسلوونی را شریکی قابل اعتماد برای ایران می‌دانیم

به گزرش خبرگزاری مهر، غلامعلی کرمی نیا مشاور معاونت برق و انرژی وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران در یک کنفرانس خبری در حاشیه برگزاری نخستین نشست کمیته مشترک همکاریهای ایران و اسلوونی در حوزه انرژی، به خبرنگاران گفت: ایران و اسلوونی برنامه های طولانی مدتی در حوزه انرژی تعریف کرده اند و جلسه مزبور می تواند سرآغاز خوبی برای همکاری دو کشور در این زمینه باشد.

وی که در یک کنفرانس خبری مشترک با آلش کانتاروتی معاون وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی و کلمان پوتیسِک معاون وزیر زیرساخت این کشور در حضور خبرنگاران در لوبلیانا سخن می گفت: یادآور شد ایران و اسلوونی در زمینه انتقال و فروش فناوری و انرژی تجربه های مشترک خوبی دارند و این کشور در نظر ایران، یک شریک قابل اعتماد است که می تواند به تهران در ورود به بازار منطقه غرب بالکان کمک نماید.

رئیس ایرانی کمیته مشترک انرژی تصریح کرد: هر دو کشور برنامه‌های بلند مدت انرژی خود را تعریف کرده‌اند و طرح‌های مستحکم احتمالی در ابتدا شامل سیستم سنجش میزان مصرف الکتریسیته، نوسازی ایستگاه‌های توزیع برق، ساخت نیروگاه‌های برق و آبی، ارتقای شبکه توزیع و انتقال انرژی می‌شوند.

کرمی‌نیا در پایان با اشاره به اینکه ایران تجربیات خوبی از همکاری با اسلوونی در انتقال دانش و فناوری داشته، خاطر نشان کرد: ما اسلوونی را شریکی قابل اعتماد می‌بینیم.

آلش کانتاروتی معاون وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی، تشکیل کمیته مشترک همکاریهای ایران با کشورش در حوزه انرژی را گام مهمی در جهت تحکیم روابط اقتصادی دو کشور دانست و تاکید کرد: اسلوونی می تواند دروازه ورود ایران به بازارهای اروپا و غرب بالکان باشد.

وی افزود: ظرفیت های متعددی برای همکاری تجاری بین ایران و اسلوونی وجود دارد و تشکیل این کمیسیون، گام مهمی در جهت تحکیم روابط اقتصادی با ایران و حمایت از شرکت های هر دو کشور برای ایجاد مشارکت و خلق فرصت های جدید است.

رئیس اسلوونیایی  کمیته مشترک دولتی همکاری های ایران و اسلوونی در حوزه انرژی تصریح کرد: دولت ما قصد دارد در این زمینه از شرکت های خود به لحاظ سیاسی و مالی حمایت نماید.

بر اساس این گزارش کلمان پوتیسِک معاون وزیر زیرساخت اسلوونی نیز در سخنانی در این نشست، از آمادگی آن وزارتخانه به منظور توسعه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران در سایر حوزه ها خبر داد.

نخستین کمیته مشترک دولتی همکاری های ایران و اسلوونی در حوزه انرژی، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ با حضور مرتضی درزی رامندی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا، غلامعلی کرمی نیا مشاور معاونت امور برق و انرژی وزارت نیرو کشورمان، آلش کانتاروتی معاون وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی، کلمان پوتیسِک معاون وزیر زیرساخت اسلوونی و همچنین اعضاء و نمایندگان دولتی و بخش خصوصی کمیته مزبور، در مرکز همایش های بردو واقع در شهر کران اسلوونی، گشایش یافت.

نمایندگان هر دو کشور، چارچوب‌های اصلی خود در حوزه های انرژی تجدیدپذیر، بهره‌وری انرژی و شبکه هوشمند ارائه دهنده فرصت‌های همکاری در علوم را ارائه دادند.

امضای یک بیانیه همکاری که تا پایان سالجاری، فعالیت های مشترک دو کشور را در بر گیرد، در دستور کار کمیته مزبور قرار دارد.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده