ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توجه به پدافند زیستی یک ضرورت و اولویت برای حفظ منابع ملی است

کیوان خاصی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص ضرورت توجه به بحث پدافند زیستی اظهار داشت: پدافند زیستی در واقع هرگونه اقدام و تدبیری است که بدون بکارگیری از سلاح نظامی برای دفاع در مقابل تهدیدات مختلف استفاده می‌شود.

وی افزود: امروزه با تحولات علمی و فنی چهره تهدیدات بسیار متنوع‌تر از گذشته شده در گذشته اگر تهدید با تسلیحات نظامی و تهاجم و لشکر کشی علیه کشورها برای کشور گشایی و توسعه سرزمین بود امروزه با توسعه علوم و فناوری های مختلف تنوع تهدیدات چنان گسترش یافته است که وقتی صحبت از تهدیدات زیستی می‌شود، منظور تهدیدات طبیعی از جمله زلزله و سیل نیست، بلکه منظور تهدیدات انسان ساز است.

کارشناس مسئول مراقبت بهداشتی مرزی استان کرمانشاه با ادامه توضیحات بیان کرد: آلوده‌سازی پنهان مواد غذايی، دارويی، آرایشی، آب شرب و... جهت ایجاد سرطان‌ها، عقیم سازی انسان‌ها و بیماری های ژنتیکی، بيماری‌های نوظهور از جمله آنفولانزای پرندگان، آنفولانزای خوكی، ايدز و سارس از جمله این تهدیدات است.

خاصی افزود: ويروس‌های جديد و ناشناس با علائمی مشابه بيماری‌های بي خطر نظير سرماخوردگی، بيماری‌های غيربومی از جمله آفات گياهی و بيماری‌های دامی غير بومی، بيماری‌های انسانی غير بومی از دیگر تهدیدات می‌باشد.

وی ايجاد ابهام در تشخيص و طولانی شدن درمان را عوامل زيستی مهندسی شده به منظور ايجاد مقاومت در برابر آنتی بيوتيک‌ها دانست و گفت: متخصصان علوم راهبردی قدرت هوشمند را قدرت برتر عصر حاضر و آینده می‌دانند و قدرت هوشمند در واقع ترکیب قدرت سخت و قدرت نرم است.

خاصی ادامه داد:  قدرت هوشمند تمام مولفه‌های قدرت از قدرت نظامی، اقتصادی، قدرت علمی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی، رسانه‌ای، ارتباطی، هنری و فنی و مهندسی تا ادبیات و هنر و خلاصه مجموعه توانمندی‌هایی که بتواند در چالش های جهانی کشوری را به برتری برساند.

وی پدافند زیستی را یک ضرورت و اولویت برای حفظ منابع ملی بخصوص جان انسان‌ها دانست و گفت: هرگونه آلودگی از نوع ویروسی یا میکروبی توسط دشمنان تهدید زیستی به شمار می‌رود و مجموعه اقداماتی که در جهت کاهش آسیب پذیری  در حوزه‌های انسانی، گیاهی و جانوری انجام  شود، پدافند زیستی است.

خاصی عنوان کرد: دامنه تعریف پدافند زیستی بسیار وسیع می‌باشد و در حوزه‌های زراعت، شیلات، دامپروری و... بایستی اساتید فن تعاریف ویژه را از منظر  پدافند غیر عامل زیستی برای عموم مردم داشته باشند .

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده