ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نیمه خرداد ماه زمان انتشار برنامه هدف‌گذاری شده اقتصاد مقاومتی زنجان265 واحد تولیدی استان غیرفعال استحادثه‌ روستای قره‌محمد آن چ

استاندار زنجان استاندار زنجان گفت: ما از حدود ۲۶۵ واحدی که غیرفعال شناسایی شدند، تعدادی از آنها را می‌توانیم با تامین منابع مالی یا حل مشکلات اجرایی آنها به تحرک واداشته و فعال کنیم به شرط اینکه صاحبان و سرمایه‌گذاران این واحدها نیز علاقه‌مند به فعالیت باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، جمشید انصاری در دومین نشست خبری با اصحاب رسانه استان با تبریک اعیاد شعبانیه و گرامیداشت فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر به نرخ تورم کشور و استان زنجان اشاره کرد و اظهار داشت: در پایان سال 94 نرخ تورم 12 ماهه کشور 11.3 درصد بود که این نرخ در استان زنجان 8.9 درصد گزارش شد.

وی با اشاره به نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین ماه سال 95 افزود: نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به فروردین ماه کاهش پیدا کرده به طوری که در کشور به 10.8 درصد رسیده است.

استاندار زنجان با بیان اینکه نرخ تورم استان زنجان در 12 ماهه منتهی به فروردین ماه سال 95 به 8.2 رسیده است، گفت: در استان زنجان شاهد کاهش 0.7 درصدی در نرخ تورم بودیم.

وی عنوان کرد: به نظر می‌رسد برنامه دولت برای یک رقمی کردن نرخ تورم بر اساس سیاستهای اتخاذ شده پیش می‌رود که امید است در تابستان امسال نرخ تورم کشور تک رقمی شود هر چند که در استان زنجان این اتفاق افتاده است.

جزئیات مرحله دوم انتخابات

انصاری با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان زنجان ابراز کرد: مرحله دوم انتخابات در سه حوزه انتخابیه زنجان-طارم، ابهر-خرمدره-سلطانیه و خدابنده برگزار شد.

وی با بیان اینکه در تمامی انتخاباتی که به مرحله دوم کشیده می‌شود با کاهش تعداد شرکت‌کنندگان مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: انتخابات مرحله نخست به دلیل وجود تعداد بیشتری از کاندیداها با شرکت بیشتری از مردم برگزار می‌شود ولی در مرحله دوم به دلیل حذف قابل توجهی از داوطلبان میزان مشارکت کاهش پیدا می‌کند.

استاندار زنجان با بیان اینکه در مرحله دوم در حوزه زنجان و طارم حدود 121 هزار نفر در انتخابات شرکت کردند، اظهار داشت: از این تعداد حدود 99 هزار و 100 نفر مربوط به شهرستان زنجان و حدود 22 هزار نفر مربوط به شهرستان طارم بودند.

وی با بیان اینکه در حوزه ابهر، خرمدره و سلطانیه حدود 74 هزار نفر در انتخابات شرکت کردند، گفت: از این تعداد حدود 36 هزار و 960 نفر در شهرستان ابهر، 26 هزار و 380 نفر در شهرستان خرمدره و 8300 نفر در شهرستان سلطانیه در انتخابات شرکت کردند.

انصاری با اشاره به تعداد شرکت کنندگان در حوزه خدابنده نیز خاطرنشان کرد: در شهرستان خدابنده  حدود 74 هزار نفر انتخابات شرکت داشتند.

وی با بیان اینکه انتخابات مرحله دوم در استان زنجان در کمال امنیت و آرامش برگزار شد، تصریح کرد: خوشبختانه روز چهارشنبه هفته گذشته صحت انتخابات در سه حوزه استان به تایید شورای محترم نگهبان رسید و اعتبارنامه نمایندگان منتخب از سوی هیئت‌های اجرایی و نظارت صادر شد.

استاندار زنجان بیان کرد: در روز هشتم خرداد شاهد تشکیل مجلس دهم با نمایندگان منتخب خواهیم بود و امیدواریم مجلسی قوی و کارآمد شکل بگیرد که این مجلس بتواند دولت را در جهت حل مشکلات کشور و مردم یاری رسانده و با هماهنگی و همکاری مجلس شورای اسلامی و دولت خدمت‌گذار شاهد بهبود شاخصهای اداره امور کشور به ویژه در مسائل اقصادی باشیم.

برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دولت

وی با اشاره برنامه‌های دولت در اجرای طرحها و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: روال کار به این صورت است که 11 برنامه ملی که اخیرا به 12 ملی افزایش پیدا کرد در تحقق اقتصاد مقاومتی تعریف و متناسب با این برنامه‌های ملی، از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کشور برای هر دستگاه به صورت جداگانه طرحها و پروژه‌هایی مشخص شده است.

انصاری گفت: برای نمونه در وزارت نیرو برای بخش آب اهدافی برای سال 95 و 96 تعیین شده که حجم مشخصی از صرفه‌جویی در برداشت از منابع زیرزمینی هدف گذاری شده، حجم مشخصی از صرفه‌جویی در مصرف روان آبها مشخص شده و حجم مشخصی از جلوگیری از پرت و هدر رفت آب شرب شهری و روستایی پیش‌بینی شده است که این دستگاه‌ها مکلف شدند برای هر استان در این هدف‌گذاری ماموریت مشخصی را ابلاغ و ادارات زیربط در استانها نیز تلاش کنند در طول سال 95 و 96 این اهداف محقق شود.

وی افزود: در مصرف برق پیش‌بینی شده که ما در سطح کشور بتوانیم میزان پرت شبکه‌های توزیع برق را به 8.2 درصد کاهش دهیم، معمولا برخی مناطق هستند که این پرت از متوسط بیشتر است که برای آنها سهم بیشتری از کاهش پیش‌بینی شده است و بالعکس.

استاندار زنجان بیان کرد: متناسب با قابلیت‌هایی که استانها دارند معلوم می‌شود که از آن هدفی که پیش‌بینی شده چه میزانی مثلا در استان زنجان، آذربایجان شرقی، خوزستان و غیره باید محقق شود، برش استانی برنامه‌های اقتصاد مقاومتی از سوی دستگاه‌های مرکزی به استانها ابلاغ می‌شود و در کنار اینها استانها می‌توانند برنامه‌های ویژه‌ای را که متناسب با توانمندیها و قابلیت‌های خودشان است را تعریف و پس از تایید فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی آنها را نیز علاوه بر آنچه که از وزارتخانه‌ها ابلاغ می‌شود، اجرا کنند.

وی با بیان اینکه در حدود 17 دستگاه این برنامه‌ها به استانها ابلاغ شده است، اظهار داشت: در دستگاه‌هایی مانند شرکت ملی گاز، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، صنعت و معدن، بخش بازرگانی، آموزش و پژوهش، اقتصاد دانش بنیان، گردشگری  و غیره که 17 دستگاه هستند، برنامه‌هایشان به تصویب رسیده است.

انصاری گفت: ما در حال حاضر در مرحله نهایی کردن برش استانی و هدف‌گذاریهای استانی هستیم و برنامه‌های ویژه نیز در استان مشخص کرده‌ایم که فکر می‌کنیم تا نیمه خرداد ماه برنامه هدف‌گذاری شده اقتصاد مقاومتی استان را منتشر کنیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه ما در برخی از زمینه‌ها از برنامه‌های ملی سهم خوبی داریم که به فرض مثال از ایجاد 25 هزار مگاوات ظرفیت برق اعم نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی حدود 2 هزار مگاوات آن برای استان زنجان در سطح ملی پیش‌بینی شده که حدود 8 درصد آن چیزی است که باید در سطح ملی انجام شود.

استاندار زنجان بیان کرد: ما در بخش کشاورزی حتی برخی از هدف‌گذاریهای منفی نیز داریم، یعنی به فرض مثال باید میزان کشت سیب‌زمینی خود را کاهش دهیم که نشان می‌دهد همه این برنامه‌ها به سمت افزایش تولید نیست.

مشکلات واحدهای تولیدی

وی با بیان اینکه ما بیشترین مشکلات را در بخش صنعت و معدن داریم، ابراز کرد: ما در استان زنجان توانستیم فهرست واحدهای صنعتی تعطیل شده را به تفکیک مشخص کنیم، واحدهایی که زیر 50 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند، واحدهایی که بین 50 تا 70 درصد ظرفیت فعالیت دارند و واحدهای فعالیت کامل یعنی بالای 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

انصاری گفت: ما در حال حاضر در مرحله بررسی مسائل واحدهای صنعتی و کشاورزی هستیم، یعنی این مسئله را بررسی می‌کنیم که کدام یک از آنهایی که به صورت غیرفعال تلقی می‌شوند امکان راه‌اندازی با اتخاذ تصمیمات مدیریتی را دارند، چرا که لزوما واحدی که تعطیل شده قابلیت راه‌اندازی ندارد.

وی افزود: برخی از این واحدها تکنولوژی تولیدشان مربوط به دوره‌ای است که امروز آن تکنولوژی به درد نمی‌خورد، به فرض مثال ما واحد تولیدی مدادسازی را داریم که تکنولوژی آن مدادی را تولید می‌کند که مردم آن را مصرف نمی‌کنند.

استاندار زنجان با بیان اینکه ما صنایعی را نیز داریم که محصولشان از چرخه مصرف خارج شده است، تصریح کرد: طبعا ما از حدود 265 واحدی که به صورت غیرفعال شناسایی شدند، تعدادی از آنها را می‌توانیم با تامین منابع مالی یا حل مشکلات اجرایی آنها به تحرک واداشته و فعال کنیم به شرط اینکه صاحبان و سرمایه‌گذاران این واحدها نیز علاقه‌مند به فعالیت باشند.

وی با اشاره به اینکه فعال شدن این واحدها سریع‌تر از ایجاد واحدهای جدید می‌تواند ما را به نتیجه برساند، بیان کرد: در مورد واحدهایی که زیر 50 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند همین وضعیت وجود دارد.

انصاری با بیان اینکه واحدهایی که زیر 50 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند سه گروه هستند، افزود: واحدهایی که به هر دلیلی امکان افزایش ظرفیت آنها وجود ندارد به فرض مثال اکثر واحدهای روی ما این وضعیت را دارند چرا که ما ماده معدنی نداریم تا در اختیارشان قرار دهیم و فقط می‌توانند در حدود 40 درصد ظرفیت‌شان فعالیت داشته باشند.

وی گفت: گروه دوم واحدهای با ظرفیت زیر 50 درصد هستند که توان افزایش ظرفیت دارند ولی افزایش طرفیت براساس قراردادهایی است که بسته می‌شود، یعنی اول باید بازار فروش تامین شود که برخی از واحدهای موفق ما نیز چنین وضعیتی دارند.

استاندار زنجان عنوان کرد: گروه سوم واحدهایی هستند که اگر ظرفیت تولیدی آنها افزایش پیدا کند می‌توانند بازار مناسبی را داشته باشند که اکثرا مشکلات سرمایه در گردش تامین مواد اولیه دارند که تلاش می‌شود اینها سریع‌تر برطرف شود.

وی تصریح کرد: فکر می‌کنیم که بتوانیم تعداد قابل توجهی از واحدهای تولیدی خودمان را افزایش ظرفیت تولیدی بدهیم یا از حالت تعطیلی به حالت فعال تبدیل کنیم.

انصاری خاطرنشان کرد: در مورد واحدهای در حال ساخت نیز برنامه دولت این است که تمامی واحدهایی که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند در طول این دو سال به بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای بالای 75 و 80 درصد در سال نخست به بهره‌برداری می‌رسند، ابراز کرد: مجموع برنامه‌هایی که برای تحرک به اقتصاد در حوزه صنعت و کشاورزی پیش‌بینی شده از این قبیل است که موارد کمی آن را در گزارشهای خود اعلام می‌کنیم.

استاندار زنجان با اشاره به تصمیم بانک مرکزی در حمایت از فعال شدن واحدهای تولیدی گفت: در گذشته به دلیل برخی از مشکلاتی پیش آمده و تصمیماتی که اتخاذ شده بود برای کسانی که تسهیلات معوق داشتند و یا اینکه سهامداران و یا اعضای هیئت مدیره آنها چک‌های برگشتی داشتند، نمی‌توانستند از تسهیلات بانکی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا بانک مرکزی ابلاغیه‌ای را به تمامی بانک‌ها صادر و اعلام کرده است که این تصمیات نباید برای فعال‌سازی واحدهای تولید به عنوان مانع محسوب شود که این یک گشایشی است که واحدهای تولیدی می‌توانند از منابع بانکی برای رونق تولید خود استفاده کنند.

سفر وزیر جهاد کشاورزی به زنجان

انصاری با اشاره به سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان زنجان که آخر این هفته انجام می‌شود، عنوان کرد: وزیر محترم جهاد کشاورزی از تعدادهای از واحدهای بزرگ کشاورزی استان که به مرحله بهره برداری می‌رسند بازدید و افتتاح آنها انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: در شهرستان خدابنده نیز شاهد آغاز عملیات اجرایی یک طرح بزرگ کشاورزی«کشت و صنعت» خواهیم بود.

استاندار زنجان با اشاره به وضعیت منتخبان مجلس دهم گفت: اطلاع دقیقی از وضعیت منتخبان این دوره مجلس ندارم، تجربه نشان داده مجالسی که تجربه انباشته بیشتری دارند، موفق‌ترند، مجلس دهم از آن مجالسی است که تعداد نمایندگان جدیدالورود از خیلی از دوره‌ها بیشتر است.

وی با بیان اینکه 70 یا 80 نفر از نمایندگان سابق در مجلس دهم حضور دارند، ابراز کرد: مجلس دهم مجلسی است که به لحاظ تجربه قانون‌گذاری جوان حساب می‌شود و این زمانی را لازم دارد تا اینها تجربه مورد نیاز را کسب کنند.

انصاری با اشاره به اینکه در استان زنجان نیز هر پنج نماینده منتخب از نیروهایی هستند که در امر قانون‌گذاری جدید تلقی می‌شوند، خاطرنشان کرد: این موضوع عمومی بوده و در کل کشور نیروهای راه یافته جدید هستند و امیدواریم انتقال تجربه از طرف نمایندگان با سابقه سریع‌تر انجام شود.

حادثه روستای قره‌محمد

وی با اشاره به حادثه که روستای قره‌محمد شهرستان خدابنده که برای یکی از دانش‌آموز این روستا رخ داد، گفت: آنچه که اتفاق افتاده آن نبود که در روزنامه‌ها  یا فضای مجازی نقل شد، قطعا دادستان محترم مرکز استان وقتی که مراحل قضایی پرونده نهایی شد اطلاع‌رسانی لازم را خواهند داشت.

استاندار زنجان با بیان اینکه وقتی این حادثه نقل شد، به بار حقوقی کلمات توجه نکردند، افزود: کسانی که این خبر را بازنشر دادند نیز هیچ توجهی به بار حقوقی کلمات نداشتند، بنده برخی از اظهار نظرها را دیدم که از اظهارنظر کنندگان بعید بود ولی به نظر می‌رسد که جامعه ما حساسیت‌های تخصصی و کارشناسی خود را فروگذار کرده و خیلی به آن توجه ندارد.

وی بیان کرد: آنچه که اتفاق افتاده حادثه‌ای بوده در 10 اسفند ماه که در 12 اسفند ماه اولیای دانش‌اموز شاکی می‌شوند و بلافاصله دادگاه بخش متهم را دستگیر و بازداشت می‌کند.

انصاری با بیان اینکه بلافاصله پرونده این موضوع تشکیل می‌شود، اظهار داشت: بر اساس آنچه که قاضی پرونده به آن رسیده بود، احساس می‌کند که می‌تواند با قرار وثیقه متهم را آزاد کند، چرا که زمانی نمی‌توانسته با قرار وثیقه متهم را آزاد کند که آن اتهام تجاوز اثبات شود، وقتی اتهام تجاوز اثبات نشده و به نوعی از سوی پزشکی قانونی رد شده است، می‌توانسته با قرار وثیقه متهم را آزاد کند.

وی با بیان اینکه رسیدگی به پرونده‌ها بر اساس آیین دادرسی انجام می‌شود، عنوان کرد: وقتی شکایتی مطرح می‌شود برای اینکه حق دو طرف مورد رسیدگی قرار گیرد بر اساس آیین دادرسی عمل می‌شود.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه جامعه ما در آن طرف قضیه دچار مشکل است، افزود: بنده فکر می‌کنم به ویژه در شهر زنجان و در فضای رسانه‌ای مشکلات جدی داریم و بعضا فکر می‌کنیم نام‌آور شدن و لو به قیمت بدنامی چیز خوبی است، ما نباید به قیمت دادن هزینه‌های زیاد برای شهر خودمان را سر زبانها بیندازیم.

وی گفت: شهرهای که عاقلانه رفتار می‌کنند، این کار را نمی‌کنند؛ اتفاق در بزینه رود که بخشی از شهرستان خدابنده است بوده، در حالی که خبری که رسانه‌ها  کار کردند برای زنجان بود، ممکن است داخل آن یک خط ریز هم نوشته شد که در روستای فلان، ولی تیتری که کار شد به عنوان زنجان کار شد در حالی که زنجان هیچ مدخلیتی در این موضوع نداشت، آن آدمهایی که هیچ احترامی برای مردم شهر خودشان قائل نیستند، بدون اینکه این شهر درگیر این موضوع بوده باشد و اتفاقی که در یک روستای دریک منطقه دور افتاده روی داده را به نام زنجان بلد و پررنگ می‌کنند.

انصاری تصریح کرد: شورای شهر زنجان باید به عنوان متولی شهر زنجان نسبت به این موضوعات موضع بگیرد که این کار را نمی‌کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X