ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قرآن دست نویس به خط شکسته نستعلیق اثر بی نظیر از هنرمند اهری

خط شکسته یعنی خط شور و شیدایی یعنی خط درویشان که همچون تلاطم پرپیچ و خم اقیانوس الهی است و آدمی را از خود بی خود می کند.
این سخنان واگویه های هنرمندی اهری است که کتاب آسمانی قرآن کریم را با این خط به رشته تحریر درآورده است.
حسن عزتی هنرمند 53 ساله اهری روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به اینکه تحصیلات ابتدایی را در روستای کر علیای شهرستان اهر طی کردم، گفت: در یکی از امتحان ها به جهت خط خوش مورد توجه استاد منفردی از شاعران اهر قرار گرفته و در یکی از جشن های ملی در مدرسه تشویق شدم.
این کاتب وحی یادآوری کرد: در سال های چهارم و پنجم ابتدایی مقام نخست شهر را در زمینه خوشنویسی کسب کرده است.
این هنرمند خوشنویس که دارای درجه ممتاز خوشنویسی است با بیان اینکه از کودکی تحت تاثیر خط استاد طاهر خوشنویس بوده است، گفت: در زمان نوجوانی به خط شکسته ( میرزا خطی ) و خط قرآنی مسلط بوده است.
وی که کتاب قران کریم را به خط شکسته نستعلیق در سه زبان فارسی عربی و انگلیسی و به صورت رنگی در مدت 4.5 سال به رشته تحریر درآورده، از کم لطفی های مسوولان برای چاپ و نشر این اثر نفیس دلخور است.
وی با اشاره به ملاقاتی که با استاندار گذشته آذربایجان شرقی داشته است، اظهارکرد: در حالی که من برای جذب مساعدت مالی به منظور چاپ این کتاب مراجعه کرده بودم، استاندار تحویل 500 جلد از این اثر را به استانداری خواستار شد.
این هنرمندی اهری همچنین با اشاره به مراجعات متعددی که به موسسه های فرهنگی و قرانی و انتشارت بزرگ کشور برای چاپ این اثر داشته است، گفت: برای چاپ و انتشار 10 میلیون جلد از این اثر 850 میلیون تومان هزینه خواستند.
وی با اشاره به اینکه تنها انتشارات دارالقران کشور حاضر به مساعدت 50 میلیون تومانی برای چاپ این اثر شد، افزود: در کنار کمبود بودجه، نوشته شدن این اثر به خطی به جز خط عثمان طه، بهانه ای برای کم لطفی متولیان شده در حالی که این قران برگرفته از خط طاهر خوشنویس بوده و تمام قواعد خوشنویسی از جمله تناسب قلم و موارد هندسی رعایت شده است.
وی تمام شدن آیه های قرآن کریم در آخر هر صفحه را ممیزه این اثر دانست و خاطرنشان کرد: در قرآن عثمان طه تناسب قلم را رعایت نکرده و آیه ها به صفحه های بعدی منتقل شده است.
این کاتب وحی با اشاره به اینکه برای نقطه گذاری این اثر از رنگ شرابی و برای اعراب گذاری از رنگ یشمی استفاده کرده است، گفت: برای نقطه گذاری با رنگ شرابی از برگ تحریری از مولا علی (ع) در یکی از موزه های کشور الهام گرفته است.
وی با اشاره به تلاش شبانه روزی و البته آمیخته با عشقی که برای تحریر این اثر الهی داشته است، اظهارکرد: به جهت اینکه در خط نستعلیق، تناسب و هندسه خط با کلمات عربی مناسبت ندارد و اعراب باید روی خود خط قرار بگیرد، دشواری‌های فراوانی دارد و هنرمند خوشنویس باید بسیار تلاش کند تا از نظر ساختاری و تناسبات خط نستعلیق از نظر کرسی و تاکید مراعات شود و در عین حال اعراب سر جای خودش قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه معاونت قرآنی ریاست جمهوری خرید این اثر دست نویس قرآنی را خواستار شده است، گفت: این در حالی است که نیت من هدیه اثر به موزه امام رضا (ع) است و درصدد درآمدزایی از این اثر نیستم.
استاد عزتی با یادی از خوشنویسان به نام کشور همچون استاد میرعماد، کلهر ، میر علی تبریزی و امیرخانی ، نسبت به کم توجهی برای آموزش خوشنویسی در دوره های تحصیلی آموزش رسمی کشور ابراز تاسف کرد.
وی با اشاره به تاکید بزرگان دینی و اسلامی بر فراگیری خط خوش و زیبا گفت: در تمام فرهنگ ها و زبان های دنیا بر زیبایی خط تاکید شده است.
استاد عزتی با اشاره به اینکه به فرموده رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران ' انقلاب ما انقلاب فرهنگی ' است، خاطرنشان کرد: برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید به داشته های فرهنگی خود بیشتر اهمیت دهیم.
وی با بیان اینکه متاسفانه در زمینه خوشنویسی پسرفت داشته ایم، گفت: سفارش های اسلام در این زمینه عملی نشده است.
این خوشنویس اهری نوشتار مصنوعی و ماشینی موجب تضعیف خوشنویسی در میان جوانان شده است، اظهارکرد: خوشا به حال میرزاهای مکتب خانه های گذشته که با خط و خوشنویسی مانوس بودند.
وی همچنین با اشاره به گردآوری و خوشنویسی مجموعه ای از آثار بزرگان دینی و ادبی همچون خطبه بدون الف حضرت علی (ع) با عنوان ' ادبیات گمشده ' ، این گونه آثار را موجب تقویت فرهنگ نسل جوان برای مقابله با فرهنگ غرب دانست.
وی که در کنار فعالیت خوشنویسی، خطاطی و تابلونویسی به امر آموزش خوشنویسی اشتغال دارد، گفت: برای پاسخگویی به دنیا نیازمند توجه به فرهنگ دینی خود هستیم.
مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان اهر هم با تایید اثر قرآنی دست نویس هنرمند اهری، گفت: دو سال قبل هم نمایشگاهی برای معرفی این اثر در شهرستان برگزار شد.
الیاس ممی پور این اثر را بی همتا در جهان اسلامی دانست و گفت: متاسفانه با وجود تلاش هایی که در شهرستان برای چاپ و نشر این اثر قرانی داشتیم تا کنون توفیق حاصل نشده است.
وی خواستار همکاری علاقمندان و دوستداران دین اسلام برای انتشار این گنج گران بهای قرآنی شد.
3071/6183

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده