ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه با وجود ظرفیت‌های فراوان

آمارهای گمرک ایران از تجارت ایران و روسیه نشان می‌دهد که در سال 1394 نه تنها میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه افزایش نیافته، بلکه با کاهش نیز همراه بوده است.
به گزارش فارس،‌در سال گذشته و با ایجاد تنش بین دو کشور روسیه و ترکیه، این بحث مطرح شد که ایران می‌تواند محصولات صادراتی ترکیه به روسیه را، خصوصا در بخش کشاورزی تأمین کند. مسئولان و فعالان اقتصادی دو کشور مراودات و رفت‌وآمدهای بسیاری داشتند و قرار شد که میزان مبادلات افزایش یابد.
روسیه بعد از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنشی متقابل واردات محصولات کشاورزی از این کشورها را ممنوع کرده بود و نیاز داشت تا این محصولات را از آسیا و بویژه ایران تامین کند.
اما آمارهای گمرک ایران از تجارت ایران و روسیه نشان می‌دهد که در سال 1394 نه تنها میزان صادرات ایران به روسیه افزایش نیافته، بلکه با کاهش نیز همراه بوده است. طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی میزان صادرات ایران به روسیه با 41 درصد کاهش به 174 میلیون دلار رسیده است. در جدول زیر محصولات صادراتی ایران به روسیه در دو سال اخیر نشان داده شده‌ است.
کاهش صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه با وجود ظرفیت‌های فراوان
همانطور که جدول بالا نشان می‌دهد عمده‌ محصولات صادراتی ایران محصولات کشاورزی چون خیار، پسته، کشمش و کلم هستند که میزان صادرات تمامی آن‌ها در سال گذشته با کاهش همراه بوده است. نکته جالب توجه در محصولات صادراتی سال 1394، صادرات پره‌های توربین به روسیه است.
در مجموع می‌توان گفت با وجود تأکیدات فراوان دو کشور بر افزایش میزان تجارت دوجانبه در سال گذشته، صادرات ایران به روسیه به استثناء برخی موارد خاص، با کاهش شدیدی همراه بوده این مسئله نشان می‌دهد مشکلات فراوانی سر راه صادرات به روسیه قراردارد.
صادر کنندگان از مسائلی چون مشکلات در مبادلات بانکی، حمل و نقل کالا و صدور روادید، کمبود پرواز مستقیم و مشکلات تعرفه‌ای و گمرکی به عنوان مهم‌ترین مشکلات تجارت بین ایران و روسیه یاد می‌کنند که در این میان مشکلات موجود در مبادلات بانکی بزرگترین مشکل گزارش شده است.
بنابراین درصورتی که می‌خواهیم شاهد افزایش صادرات به روسیه باشیم نباید صرفا به ابراز تمایل بسنده کرد و لازم است امشکلات پیش پای صادرات هرچه سریعتر برطرف شود.
حجم تجارت ایران و روسیه هیچگاه در حد مطلوبی نبوده و هیچکدام در بین شرکای تجاری اصلی یکدیگر جایگاهی نداشته‌اند. با این وجود تجارت ایران و روسیه پس از وضع تحریم‌های مالی علیه ایران به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و روندی نزولی طی کرد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X