ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سفیر ایران در باکو: ساختار تحریم‌ها علیه ایران شکسته شده است

پاک آیین/سفیر ایران در ذربایجان سفیر ایران در باکو با اشاره به فرصت‌های همکاری اقتصادی موجود بین ایران و آذربایجان، تأکید کرد که ساختار تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران شکسته شده و نظام تحریم فروپاشیده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محسن پاک‌آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو در همایش اقتصادی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان گفت: ساختار تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران شکسته شده و نظام تحریم فروپاشیده است.

وی خطاب به فعالان اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان گفت امروز به چند دلیل فرصت زیادی برای گسترش همکاری در حوزه‌های اقتصادی و به‌خصوص در بخش کشاورزی میان دو کشور وجود دارد.

سفیر کشورمان اراده سیاسی رؤسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان برای برقراری روابط خوب بین دو کشور را موجب رفع موانع در راه توسعه روابط دانست و خاطر نشان کرد: فعالان اقتصادی باید از این شرایط استفاده کنند.

محسن پاک‌آیین لغو تحریم‌های ایران و فضای ایجاد شده بر اثر آن را بسیار مناسب برای گسترش همکاری عنوان کرد و گفت: امروز ساختار تحریم‌های شورای امنیت بر علیه ایران شکسته شده و نظام تحریم فروپاشیده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در حال حاضر تجار ایران در  بسیاری از بانک‌های دنیا اعتبار اسنادی باز می‌کنند و شرایط لازم برای همکاری بخش‌های خصوصی فراهم است.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان نیز طی سخنانی در این همایش دیدار روز گذشته خود با الهام علی‌اف و تاکید رئیس جمهوری آذربایجان برای توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی میان دو کشور به خصوص در بخش کشاورزی را خاطر نشان کرد و گفت: هر دو کشور به دنبال آن هستند که وابستگی به نفت را در اقتصاد خود را کاهش دهند.

وی افزود: بخش کشاورزی می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد و به همین دلیل ما قرار است روابط خود را در این بخش گسترش دهیم و با کمک به یک دیگر هر چه بیشتر همکاری را در این حوزه توسعه دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی ایران همچنین در باره ظرفیت‌های کشاورزی کشورمان گزارشی را به حاضران ارایه کرد و گفت: ایران در حال حاضر نزدیک به 112 میلیون تن محصولات کشاورزی را جهت تامین نیاز داخلی و نیز برای اهداف صادرات تولید می‌کند.

محمود حجتی افزود: امروز طرح‌های کلان در بخش کشاورزی از جمله در زمینه آبیاری در ایران اجرا می‌شود و کشورمان در زمینه تقویت همکاری‌های بین‌المللی در این حوزه و نیز به‌کارگیری نتایج تحقیقات علمی روز تلاش می‌کند.

وی آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری با جمهوری آذربایجان در حوزه‌های مختلف کشاورزی از جمله تولیدی، خدماتی، تحقیقات علمی و بازرگانی را اعلام کرد.

وی مسوولان بخش خصوصی هر دو کشور را برای تقویت همکاری در بخش کشاورزی دعوت کرد و افزود: دولت ایران نیز برای ارایه هر گونه کمک به آنها در این زمینه آمادگی لازم را دارد.

حیدر اسداف، وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی حضور مسؤولان و نمایندگان بیش از 80 شرکت در این همایش را نشانه علاقه متقابل محافل بخش خصوصی برای توسعه همکاری در بخش کشاورزی دانست.

وی با اشاره به اهمیت این چنین همایش‌هایی در راستای مبادله تجربیات و برقراری و توسعه روابط و همکاری، مذاکرات انجام گرفته با همتای ایرانی در راستای توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف کشاورزی از جمله دامداری و دامپروری و نیز در عرصه تحقیقات و آموزش کشاورزی مهم ارزیابی کرد.

وی افزود: دو کشور برای عملی‌کردن توافقات حاصله در بخش کشاورزی گروه کاری ویژه را تاسیس کردند.

رفعت محمد‌اف رئیس بنیاد ترویج صادرات و سرمایه‌گذاری جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به این که در سال‌های اخیر شاهد برگزاری چند همایش اقتصادی مشترک بزرگ با حضور مسؤولان و نمایندگان محافل کاری این کشور و ایران شده است، گفت: این همایش‌ها به گسترش همکاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله بخش کشاورزی کمک می‌کند.

همزمان با سفر وزیر جهادکشاورزی به باکو، همایش اقتصادی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان با حضور مسؤولان و نمایندگان شرکت‌های فعال دو کشور در بخش کشاورزی و صنایع غذایی در باکو برگزار شد.

در این همایش اقتصادی که از سوی بنیاد ترویج صادرات و سرمایه گذاری با همکاری وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان برگزار گردید، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان، حیدر اسداف همتای آذربایجانی وی و نیز محسن پاک آیین سفیر ایران در جمهوری آذربایجان سخنرانی کردند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده