ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لزوم نظارت مستمر بر سرپرستان دادسرا

روز سه‌شنبه 28 اردیبهشت‌ماه 1395 جلسه‌­ای با حضور سرپرست و قضات ناحیه 10 دادسرای عمومی و انقلاب تهران، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت‌­آبادی دادستان تهران برگـزار شد.

به گزارش میزان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در این نشست که در راستـای سلسله جلسات دادستـان با قضات نواحی و به ­منظور بررسی مسائل و مشکلات ناحیه 10 برگزار شد، جعفری دولت‌آبادی با اشاره به تدوین دستورالعمل شرح وظایف نواحی دادسرای تهران، هدف از تدوین این دستورالعمل را ساماندهی ارسال پرونده­‌های مورد اختلاف بین دادسرا اعلام کرد و از اجرایی شدن آن در خردادماه خبر داد.
 
دادستان عمومی تهران همچنین به تدوین و اعلام برنامه­ کاری دادسرا در سال جدید اشاره کرد.
 
اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و نظارت مستمر
 
جعفری دولت­ آبادی در توضیح برنامه­ کاری دادسرا، به اهمیت اقدامات پیشگیـرانه به­ ویژه در حوزه­ی آسیب­های اجتماعی تأکید کرد و اظهار داشت: در کنار مقابله با جرم، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه لازم است و اقدامات معاونان دادستان و قضات دادسرا می‌­تواند در کاهش جرایم و کاهش آمار پرونده­های ورودی مؤثر باشد.
 
دادستان عمومی تهران با اشاره به ظرفیت­‌ها و بستر قانونی برای وظایف پیشگیرانه­ دادستان، اعمال نظارت­‌های قضایی از سوی سرپرستان دادسرا را مؤثر در این مقام دانست و در تبیین نقش نظارتی دادستان گفت: نظارت دادستان در کشف جرم، انجام تحقیقات، اجرای احکام کیفری، ضابطان و غیره، در قانون پیش‌­بینی شده و سرپرستان باید به نحو مستمر وظایف نظارتی خود عمل نمایند.
 
دادستان تهران مدیرت شجاعانه و خلاقانه در نواحی را ضروری خواند و نتیجه­ اعمال چنین مدیریتی از سوی سرپرستان نواحی را، تحول در دادستانی و پررنگ شدن نقش نظارتی دادستان و حل مشکلات قضایی مردم اعلام کـرد.
 
وی تأکید کرد که وضعیت فضای کاری دادسرا و بازپرسی باید به طرف اعمال نظارت از سوی سرپرستان سوق داده شود و در تفکیک «نظارت» از «مداخله» گفت: اگر نظارت سرپرست در محدوده قانون باشد که از آن جمله حق تعلیم به بازپرس  باشد، دخالت محسوب نمی­شود.
 
نظارت بر زندان‌ها
 
نکته دیگری که دادستان تهران به آن تصریح کرد، نظارت بر زندان­ها بود. وی با خاطرنشان کردن این­که ظرفیت زندان­ها محدود است و امکان ساخت زندان جدید فراهم نیست، از قضات خواست که قرار بازداشت موقت در مورد جرایم مهم صادر گردد زیرا زندان جای سارقان حرفه­‌ای و مسلح، قاچاقچیان مواد مخدر و امثال آنان است.
 
جعفری دولت­ آبادی از جمله روش‌­های کاهش جمعیت کیفری را، نظارت سرپرست دادسرا بر صدور قرارهای بازداشت موقت و زندانیان بلاتکلیف دانست و با اشاره به بخشنامه­‌ای که در این زمینه از سوی دادستان صادر شده است، گفت: سرپرستان نواحی در اعمال ماده­ی 242 قانون آیین دادرسی کیفری تکلیف دارند بر وضعیت زندانیان به ویژه کسانی که بیش از یک و یا دو سال در زندان هستند، نظارت کرده  و پرونده­ی آنان را پیگیری نمایند.
 
لزوم جمع­ آوری معتادان متجاهر
 
 در این جلسه، احدی از متهمان ناحیه 10 که به اتهام ارتکاب بیش از پنجاه فقره سرقت دستگیر شده بود، و بیست سال سن داشت حضور یافت و دادستان با طرح پرسش­هایی از وی، به عنوان نتایج پیشگیرانه، اظهار داشت: اعتیاد متهم به هروئین و شیشه و این­که انگیزه­اش از ارتکاب سرقت از منازل، تأمین هزینه­ی استعمال مواد بوده، نشان می­‌دهد که جمع­آوری معتادان متجاهر، در آمار سرقت نقش جدی دارد و طرح جمع­آوری معتادان متجاهر که طی چند ماه اخیر از سوی دادستانی و با همکاری شهرداری، پلیس تهران و سایر دستگاه‌ها اجرا شده است، نمایانگر تأثیر اقدامات پیشگیرانه­ است؛ و لذا قضات دادسراها و دادگاه­های انقلاب باید در مقابله با این دسته از مجرمان عزم جدی داشته باشند.
 
در ادامه­، احمدعلی اکبری سرپرست ناحیه 10 دادسرا، مختصری از وضعیت ناحیه را ارائه داد و با اعلام این­که دادسرای هاشمی دارای 11 شعبه بازپرسی، 7 شعبه دادیاری تحقیق و 4 شعبه اجرای احکام است افزود: و به جرایم سه منطقه شهرداری شامل مناطق 9 و 10 و 21 رسیدگی می­کند، افزود جمعیت این سه منطقه بالغ بر 700 هزار نفر است.
 
وی از جمله پرونده­های قضایی سنگین در این ناحیه را، جرایم ارتکابی از سوی برخی نمایندگی­های فروش اتومبیل اعلام کرد و در ذکر مهم­ترین مشکلات این دادسرا، به کمبود نیروی اداری اشاره کرد
 
در پایان این نشست، از یک قاضی و یک کارمند این دادسرا تقدیر به ­عمل آمد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده