ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دادستان عمومی تهران:معتادان متجاهر جمع آوری شوند

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی این مطلب را در جلسه ای با حضور سرپرست و قضات ناحیه 10 دادسرای عمومی و انقلاب تهران عنوان کرد که در این جلسه متهمی 20 ساله با بیش از 50 فقره سرقت حضور داشت.
جعفری دولت آبادی در این جلسه با طرح پرسش هایی از این متهم اظهار کرد: اعتیاد متهم به هروئین و شیشه و اینکه انگیزه اش از ارتکاب سرقت از منازل، تأمین هزینه استعمال مواد بوده است نشان می دهد که جمع آوری معتادان متجاهر در آمار سرقت نقش جدی دارد و طرح جمع آوری معتادان متجاهر که طی چند ماه اخیر از سوی دادستانی و با همکاری شهرداری، پلیس تهران و سایر دستگاه‌ها اجرا شده است، نمایانگر تأثیر اقدامات پیشگیرانه است.
وی ادامه داد: بنابراین قضات دادسراها و دادگاه های انقلاب باید در مقابله با این دسته از مجرمان عزم جدی داشته باشند.
در این نشست، جعفری دولت‌آبادی با اشاره به تدوین دستورالعمل شرح وظایف نواحی دادسرای تهران، هدف از تدوین این دستورالعمل را ساماندهی ارسال پرونده های مورد اختلاف بین دادسرا اعلام کرد و از اجرایی شدن آن در خردادماه خبر داد.
دادستان عمومی تهران همچنین به تدوین و اعلام برنامه کاری دادسرا در سال جدید اشاره کرد.

**اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و نظارت مستمر
جعفری دولت آبادی در توضیح برنامه کاری دادسرا به اهمیت اقدامات پیشگیـرانه به ویژه در حوزه آسیب های اجتماعی تأکید کرد و گفت:در کنار مقابله با جرم، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه لازم است و اقدامات معاونان دادستان و قضات دادسرا می تواند در کاهش جرایم و کاهش آمار پرونده های ورودی مؤثر باشد.
دادستان عمومی تهران با اشاره به ظرفیت ها و بستر قانونی برای وظایف پیشگیرانه دادستان، اعمال نظارت های قضایی از سوی سرپرستان دادسرا را مؤثر در این مقام دانست و در تبیین نقش نظارتی دادستان گفت: نظارت دادستان در کشف جرم، انجام تحقیقات، اجرای احکام کیفری و ضابطان در قانون پیش بینی شده است و سرپرستان باید به نحو مستمر وظایف نظارتی خود عمل کنند.
دادستان تهران مدیریت شجاعانه و خلاقانه در نواحی را ضروری خواند و نتیجه اعمال چنین مدیریتی از سوی سرپرستان نواحی را تحول در دادستانی و پررنگ شدن نقش نظارتی دادستان و حل مشکلات قضایی مردم برشمرد.
جعفری دولت آبادی تأکید کرد که وضعیت فضای کاری دادسرا و بازپرسی باید به طرف اعمال نظارت از سوی سرپرستان سوق داده شود و در تفکیک «نظارت» از «مداخله» گفت: اگر نظارت سرپرست در محدوده قانون باشد که از آن جمله حق تعلیم به بازپرس باشد، دخالت به شمار نمی آید.

**نظارت بر زندان‌ها
نکته دیگری که دادستان تهران در رابطه با آن تصریح کرد، نظارت بر زندان ها بود. جعفری دولت آبادی با خاطرنشان کردن اینکه ظرفیت زندان ها محدود است و امکان ساخت زندان جدید فراهم نیست، از قضات خواست که قرار بازداشت موقت در مورد جرایم مهم صادر شود؛ زیرا زندان، جای سارقان حرفه ای، مسلح، قاچاقچیان مواد مخدر و امثال آنان است.
جعفری دولت آبادی از جمله روش های کاهش جمعیت کیفری را نظارت سرپرست دادسرا بر صدور قرارهای بازداشت موقت و زندانیان بلاتکلیف دانست و با اشاره به بخشنامه ای که در این زمینه از سوی دادستان صادر شده است چنین اظهار کرد: سرپرستان نواحی در اعمال ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری تکلیف دارند بر وضعیت زندانیان به ویژه کسانی که بیش از یک و یا 2 سال در زندان بسر می برند ، نظارت و پرونده آنان را پیگیری کند.
بر اساس این گزارش ، در ادامه این جلسه، احمدعلی اکبری سرپرست ناحیه 10 دادسرا، مختصری از وضعیت ناحیه را ارائه داد و با بیان اینکه دادسرای هاشمی دارای 11 شعبه بازپرسی، 7 شعبه دادیاری تحقیق و 4 شعبه اجرای احکام است افزود:این دادسرا به جرایم سه منطقه شهرداری شامل مناطق 9 و 10 و 21 با جمعیتی بالغ بر 700 هزار تن رسیدگی می کند.
اکبری از جمله پرونده های قضایی سنگین در این ناحیه را جرایم ارتکابی از سوی برخی نمایندگی های فروش اتومبیل عنوان و در ذکر مهم ترین مشکلات این دادسرا به کمبود نیروی اداری اشاره کرد.
براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، یک میلیون و 325 هزار تن در کشور مصرف کننده موادمخدر هستند که 10 درصد آنان را زنان تشکیل می دهند. در زمان حاضر 13 تا 15 هزار معتاد متجاهر (کارتن خواب) در تهران بسر می برند.
اجتمام(1)**1193**1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده