ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آموزش دینی در مدارس ابتدایی به 27 ساعت افزایش یافت

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا ، مهدی نوید ادهم با بیان اینکه تا پیش از این تدریس درس دینی در این مدارس 22 ساعت در نظر گرفته شده بود ، اظهارکرد: در سنین بالا آموزش و انتقال مفاهیم و دانش‌ را می‌توان انجام داد اما تربیت دینی و شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموزان در دوره ابتدایی شکل می‌گیرد.
وی گفت: بعد از تصویب سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش لازم بود تا تمام مؤلفه‌ و عناصر تعلیم و تربیت بازخوانی و بازتولید شود تا زمینه تحقق اهداف سند فراهم شود.
ادهم ، هدف اصلی سند تحول را فراهم آوردن زمینه تربیت‌پذیری دانش‌آموزان متناسب با اقتضائات فرهنگ اسلامی و ایرانی برشمرد و افزود: این رویه می بایست به شکلی محقق شود که امکان دستیابی به مراتبی از حیات طیبه برای آنها فراهم و دانش‌آموزان را به سمت مقام عبودیت الهی سوق داد.
وی افزود: همه عناصر از جمله کتاب‌های درسی و برنامه‌ها باید تغییر کند تا این اتفاق بیفتد؛ به همین دلیل در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی طرحی را تحت عنوان برنامه درسی ملی تنظیم کرد که همه اصول، مبانی، روش‌ها، دیدگاه‌های ارزشی،‌ حوزه‌های یادگیری و شایستگی که معلم باید داشته باشد، در آن باشد تا این اهداف محقق شود.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: بعد از آن به تغییر جدول درسی رسیدیم که چه عناوین دروس و چند ساعت درس داده شود ، دو سه عامل در پاسخ به این پرسش برای ما مهم بود، اینکه ساعات حضور دانش‌آموزان در مدرسه محدود است و نمی‌شود دانش‌آموزان را برای مدت طولانی نگهداشت.
وی با بیان اینکه براساس برنامه درسی ملی باید عناوین محتوا و ساعات تحصیلی دانش‌آموزان تغییر کند، افزود: حال با چه شاخصی باید عناوین دروس جدید انتخاب شوند که این شاخص‌ها شامل مفاهیم تحول سند بنیادین ، مطالباتی که رهبر معظم انقلاب و مسئولان ارشد نظام تاکید داشتند که این کار در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد و اقتضائات زمان و نیازهای جامعه ، است.
نوید ادهم بیان کرد: این موارد، عواملی بود که باعث شد جدول دروس تغییر کند و در تغییری که انجام شد ، اگر به جزء آن نگاه کنیم می‌تواند ابهام ‌برانگیز باشد، اما اگر به کل برنامه دوازده سال تحصیل بنگریم قابل توجیه است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به نمونه‌هایی از برنامه درسی افزود: در کل 12 سال تحصیل به دانش‌آموزان آموزش دینی و قرآن می‌دهیم، در نظام تحصیلی گذشته 46 ساعت آموزش دینی در طول سال داشتیم.
وی گفت: در نظام جدید تحصیلی که بر اساس سند تحول برنامه‌ریزی شده و هم اکنون نظام 3-3-6 ارائه می شود ، در رشته ریاضی و علوم تجربی 46 ساعت آموزش دینی و قرآن در طول 12 سال تحصیلی به 45 ساعت رسیده که تنها یک ساعت نسبت به قبل نشان می دهد.
نویدادهم افزود: اما در رشته علوم انسانی 46 ساعت آموزش دینی به 50 ساعت رسیده یعنی چهار ساعت اضافه شد و در آموزش دوره ابتدایی هم که در حال حاضر 22 ساعت است به 27 ساعت افزایش پیدا کرده است.
وی گفت: در دوره متوسطه درس دینی فقط کم نشده بلکه از درس ریاضی، زیست و زبان نیز کم شده و دلیل کم شدن برای این است که فضا برای درس‌های جدید باز شود، حال درس‌های جدید چه درس‌هایی هستند که باید گفت مانند درس سبک زندگی؛ مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند آداب، مهارت و سبک زندگی ایرانی اسلامی را به دانش‌آموزان یاد دهید.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اظهار کرد: حال این موضوع مطرح می شود که کجا باید اینها را درس داد که در اینجا ما جای آن را مشخص کرده‌ایم ؛ برای نمونه درس مدیریت خانواده‌ است؛ مگر امروزه طلاق و امثال آن مشکل جدی جامعه نیست و اینکه دانش‌آموزان بلد نیستند با هم زندگی کنند، حال کجا باید آن را یاد داد و این موارد همان تربیت دینی است.
وی با بیان اینکه نمی‌خواهیم مدیریت خانواده و سبک زندگی غربی را یاد دهیم افزود: این همان تربیت دینی است و اسم آن متفاوت شده و سبک زندگی اسلامی ایرانی و مدیریت خانواده است که اضافه شده و همان تربیت دینی را محقق می‌کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، نویدادهم نسبت به اعتراض معلمان دینی در خصوص کاهش ساعت تدریس آنها بیان کرد: تمامی معلمان مدارس اظهار می‌دارند ساعت تدریس آنها کم شده ؛ معلم ریاضی، ادبیات و علوم اجتماعی نیز این را می‌گویند؛ چرا که آنها از زاویه تخصصی خود به آن موضوع نگاه می‌کنند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: باید از نگاه کلان به موضوع نگاه کرد و تعادلی در این خصوص بوجود آورد و با این دید این تغییرات صورت گرفته و نه تنها تربیت دینی کمرنگ نشده بلکه پررنگ ‌تر از گذشته شده و هدف این است که زمینه تربیت دینی دانش‌آموزان را فراهم کنیم.
فراهنگ ** 1417** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X