ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

140 اثر تاریخی از دوره های مختلف تاریخی در قروه وجود دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی بهنیا شامگاه سه شنبه در نخستین گردهمایی حافظان میراث و انجمن های میراث فرهنگی شهرستان قروه افزود: آثار تاریخی شهرستان قروه از دوران مس، سنگی قدیم، میانی، تاریخی، اسلامی تا دوران حاضر دارای داده های فرهنگی از جمله سفال، ابزار سنگی و نقوش با ارزش صخره ای است که این نشان دهنده آن است که این گوشه از زاگرس مرکزی دارای هویت فرهنگی غنی است.
وی اظهار کرد: با استعلام از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیش از هرگونه خاکبرداری، اعمال کشاورزی، ساخت و ساز و انجام پروژه های عمرانی می توانیم در حفظ و نگهداری این یادمان های تاریخی بکوشیم.
وی افزود: متاسفانه در شهرستان قروه بیشترین جرائم در حوزه میراث فرهنگی مربوط به حفاری های غیر مجاز، ساخت اشیای تقلبی و بدلی و یادگاری نویسی روی آثار تاریخی است.
بهنیا با اشاره به اینکه موزه ها به عنوان یک کانون فرهنگی فراگیر، نقش انکارناپذیری در توسعه فرهنگی دارند، گفت: دستیابی به اهداف پیش بینی شده در رابطه با موزه و توسعه فرهنگی جزء با همکاری همه جانبه سازمان ها، مراکز و نهادهای علمی، فرهنگی، صنعتی و ترسیم خطوط اساسی مشترک و دو جانبه میان مردم و موزه امکان پذیر نخواهد بود.
وی در ادامه گفت: هر ساله در روز جهانی موزه، استفاده از برنامه ریزی های دقیق و بهره وری از رسانه های گروهی به مثابه موثرترین ابزار معرفی می تواند به باروری فرهنگ، ارتقاء سطح آگاهی مردم و موزه داران و بهبود شیوه های نوین اطلاع رسانی بیانجامد.
بهنیبا با اشاره به اینکه یکی از وظایف عمده و خطیر سازمان میراث فرهنگی برقراری ارتباط با مجموعه داران و بهره برداری فرهنگی از مجموعه آنان است، تاکید کرد: جوانان بخش عظیمی از جامعه ایران را تشکیل می دهند، جوانانی که آینده سازان این سرزمین و حافظان میراث فرهنگی کشور هستند و با کمک مراکز دانشگاهی می توان توجه به میراث فرهنگی را به ویژه با نگاه علمی و با کمک جوانان گسترش داد.
وی با بیان اینکه در شهرستان قروه پتانسیل خوبی برای ایجاد موزه وجود دارد افزود: پتانسیلی که تقریبا اعضای انجمن میراث فرهنگی شهر قروه و شوراهای اسلامی شهر با دیدن کلکسیون بی نظیر سکه و تمبر که متعلق به یکی از جوانان ارزشمند این شهر است بیشتر به آن واقف شدند.
رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قروه از مسوولان خواست از راه اندازی موزه سکه و تمبر در شهر قروه حمایت کنند.
وی با اشاره به اینکه گفته وی بر اساس آمار موجود چیزی بیش از 250 موزه در سطح کشور در حال فعالیت است، گفت: افتتاح موزه سکه و تمبر در آینده نزدیک در شهر قروه برگ زرینی بر افتخارات فرهنگی شهر خواهد شد.
وی با بیان اینکه طرح تشکیل انجن دوستدارهای میراث فرهنگی در سال 1378 در شورای سازمان میراث فرهنگی کشور تصویب شد افزود: این طرح در دولت قبلی مسکوت مانده و سپس مجدانه با تشکیل دولت تدبیر و امید، انجمن های میراث فرهنگی در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز نمودند.
بهنیا در ادامه تاکید کرد: مطابق این طرح، تمام افراد علاقمند به مواریث فرهنگی می توانند در موضوعات متنوع میراث فرهنگی اعم از معرفی، حفظ و آموزش آن و در قالب انجمن های دوستداران میراث فرهنگی فعالیت کنند.
این مسوول، حفظ میراث فرهنگی را یک وظیفه همگانی و همیشگی دانست و افزود: آموزش همگانی برای حفظ میراث فرهنگی از راه رسانه ها و مطبوعات و بالا بردن فرهنگ نگهداری از آثار باستانی از عوامل مهم حفاظت از میراث فرهنگی است.
وی با اشاره به اهمیت فرهنگسازی حفظ آثار تاریخی به کودکان و جوانان تاکید کرد و افزود: عواقب یادگاری نوشتن بر روی دیوارها و اشیای باستانی باعث کاهش ارزش آن می شود و این آثار تا چه حد می تواند در توجه به فرهنگ کهن خویش و نیز جلب جهانگرد و بالا بردن درآمد ملی موثر باشد.
بهنیا اختصاص بودجه کافی برای حفظ و بازسازی آثار باستانی و جلب مشارکت عمومی برای حفظ و نگهداری آن ها را از عوامل مهم حفاظت از آثار باستانی دانست.
به گفته وی شهرستان قروه با دارا بودن بیش از 120 نفر عضو انجمن های میراث فرهنگی شهر و روستا ، در استان از نظر بیشترین اعضا تقریبا در رتبه های اول قرار دارد و سعی بر این است که این تعداد روبه افزایش پیدا کند و با آموزش مناسب بتوانیم انجمن ها را به عنوان یک همیار و حامی همیشگی در کنار میراث فرهنگی داشته باشیم.
بهنیا انجمن های میراث فرهنگی روستاها و شهرها به عنوان نهادهای مردمی و اعضا آن یاران صمیمی میراث فرهنگی ، حافظ و نگاهبان آثار تاریخی حوزه زندگی خویش دانست و افزود: این انجمن ها به مثابه سربازان افتخاری سازمان در دور افتاده ترین نقاط از میراث فرهنگی پاسداری می کنند.
وی با بیان اینکه میراث فرهنگی عبارت از دارایی های فرهنگی و معنوی یک جامعه و ملت است که از گذشته و گذشتگان دور و نزدیک به دست ما رسیده است ادامه داد: این داریی ها به عنوان سرمایه های غیرقابل خرید و فروش هویت فرهنگی یک جامعه را شکل می دهد و از این جهت در شکل گیری تمدن ها و سیر تکامل و تعالی جوامع بشری نقش کلیدی دارند.
به گفته وی هویت به منزله عنصر قوام دهنده و تداوم بخش فرهنگ در بستر تاریخ و پیوند دهنده اعضا و جوارح فرهنگ و تمدن است هویت اگر چه جزیی از فرهنگ محسوب می شود اما در واقع ستون اصلی سازه فرهنگی یک ملت را تشکیل می دهد.
بهنیا با اشاره به اینکه میراث، حافظه زنده جمع است و بی آن، بشر فاقد شناسنامه خواهد بود اظهار کرد: این حافظه و شناسنامه، ابزار ویژه خود را دارد که به صورت دست افزارهای سنگی و فلزی تراشیده و نتراشیده، ساخته و ناساخته، تندیس ها و یادمان های کوچک و بزرگ، سنگ نوشته ها، مکتوبات و حتی روایات شفاهی و فرهنگ عامه جلوه می کند و بشر از دیرباز در گردآوری و نگاهداری آن ها کوشیده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز در این گردهمایی گفت: انجمن میراث فرهنگی شهرستان قروه از سال های گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و امید است با همکاری یکدیگر فعالیت این انجمن چشمگیر و رشد کند.
سید محسن علوی افزود: امیدواریم در سال جاری شاهد افتتاح اولین موزه سکه و تمبر در شهرستان قروه باشیم و در حفظ میراث فرهنگی موفق باید تلاش بکنیم.
به گفته وی استان کردستان دارای هزار و 800 اثر تاریخی است و حفظ همه این آثار که برگ برگی سند هویتی ملت است ضرورت دارد.
در پایان مراسم از حافظان میراث فرهنگی شهر و روستا تجلیل شد. قروه در 90 کیلومتری شرق سنندج واقع شده است.
7345/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده