ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فروش و قاچاق آثار تاریخی هویت یک ملت را از بین می برد

به گزارش ایرنا، ابراهیم زارعی شامگاه سه شنبه در نخستین گردهمایی انجمن های میراث فرهنگی در فرمانداری شهرستان قروه افزود: کشور ایران همیشه از لحاظ فرهنگی پیروز و سربلند بوده است و این سربلندی را از افرادی چون فردوسی، سعدی، حافظ و مولوی که حافظان نسخ خطی بوده اند به ارث برده ایم.
وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی به ما می آموزند که ما در گذشته چگونه رفتار می کردیم، اظهار کرد: اشعار همین شاعران نامی است که عبرت می دهند و حاوی آموزش های فرهنگی و تاریخی برای مردم هستند.
زارعی تاکید کرد: هویت اصلی هر کشوری به ریشه های تاریخی آن بر می گردد و حفاظت از آثار تاریخی در واقع بازگشت هویت گمشده هر منطقه می باشد.
وی با اشاره به اینکه حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی یک وظیفه همگانی است اظهار کرد: وظیفه همه ما این است آثار فرهنگی خود را چه آنهایی که ملموس و مادی همچون تپه ها و اشیاء تاریخی و چه آنهایی که معنوی و غیرملموس همچون گویش ها و زبان های مختلف است را حافظ و نگهبان باشیم.
فرماندار شهرستان سنندج با بیان اینکه انجمن های میراث فرهنگی بیانگر حمایت از آثاری تاریخی و فرهنگی هستند خواستار تداوم منظم گردهمایی های این انجمن ها شد.
به گفته وی موزه برگرفته از یادآوری خدای خاطره یونان است و یکی از اهداف تأسیس موزه ها یادآوری این مسئله است که با حفظ میراث فرهنگی خواهیم فهمید چه بوده ایم، چه هویتی داشته ایم و چه باید باشیم.
در سراسر دنیا موزه تشکیل شد و امیدوارم موزه تمبر و سکه در قروه راه اندازی شود.
زارعی با بیان اینکه خوشبختانه دولت کنونی با توجه به کمبود شدید اعتبارات توجه ویژه ای به حوزه میراث فرهنگی دارد افزود: این امر نشانه خوبی برای ارتقای این فرهنگ است و این در حالی است که در دولت قبل به هر علتی که بود بیش از 38 هزار سند به نابودی کشیده شد، سندهایی از مردم شناسی تا باستان شناسی که هویت یک ملت را بیان می کردند.
این مسوول با اشاره به اینکه موقعیت جغرافیایی کشور به گونه ای است که در یک مسیر تردد جهانی از گذشته تا به امروز قرار گرفته است تاکید کرد:حرکت اولین انسان از آفریقا به چین از همین سرزمین بوده است لذا باید دانست که ایران زمین، پل ارتباطی بین شرق و غرب است و ما نیز باید همپای هم برای پیشتازی تمدن و فرهنگ کشور دست یاری به هم دهیم.
زارعی با تاکید بر اینکه درک از گذشته نهفته در میراث فرهنگی است، اظهار کرد: این تاریخ است که به ما می گوید در حوزه های طبیعی و انسانی و حیوانی چه رفتارها و کارهایی صورت گرفته است.
به گفته وی مباحث فرهنگی در دو مقوله آثار منقول وغیرمنقول قرار می گیرد و حساسیت بیشتری باید در این زمینه وجود داشته باشد چرا که همه به این هویت تاریخی باید نگاه مراقبتی داشته باشیم.
فرماندار شهرستان سنندج گفت: حفاظت قانونی از لحاظ فیزیکی و معنوی با افزایش حافظان میراث فرهنگی در تشکیل همین انجمن ها صورت می گیرد.
وی میراث طبیعی را ثروتی طبیعی خواند و دفاع از منظرگاه شهری و روستایی را مهم دانست و افزود: حفاری معادن در کوه ها و دشت ها باعث از بین رفتن منظرگاه شهری می شوند که ضرورت دارد دستگاه های مرتبط و نیز مردم چاره ای داشته باشند.
زارعی با اشاره به اینکه ثروت های فرهنگی اصلاً پایان پذیر نیست گفت: ما صاحب ثروت فرهنگی عظیمی هستیم که معرفی و عرضه این آثار فرهنگی و تاریخی وظیفه همگی است و این مهم با آموزش های اثربخش و متعهد بودن در برابر هر آنچه هویت ما را زنده نگه می دارد میسر می شود.
وی با بیان اینکه باید معنای اصلی میراث فرهنگی را فهمید اضافه نمود: برای ارتقای این امر همراه کردن افکار عمومی و حمایت آنان باید مورد توجه قرار گیرد.
زارعی به نقش رسانه ها، نخبگان و علاقه مندان به حوزه میراث فرهنگی را در هدایت و حمایت افکار عمومی مؤثر خواند و اظهار کرد: مردم به عنوان بهترین حافظان آثار تاریخی و فرهنگی هستند.
به گفته وی برای به ثمر رساندن اهداف خود نیاز است وظیفه انجمن ها درست بیان و اجرا شود و افراد مؤثر را در این انجمن ها پذیرفت که مورد اعتماد مردم باشند تا تأثیر خود را بگذارند.
زارعی در پایان خاطر نشان کرد: بالا بردن دانش و آگاهی در حوزه میراث فرهنگی، الگو بودن در جهت حفاظت از آثار، تقویت خودباوری و تقویت وحدت ملی با اتکای به میراث فرهنگی، روحیه وطن پرستی را دو چندان می کند.
گفتنی است قروه در 90 کیلومتری شرق سنندج واقع شده است.
7345/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده