ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاکید دادستان تهران بر لزوم جمع‌­آوری معتادان متجاهر

دادستان تهران از اجرای دستورالعمل شرح وظایف نواحی دادسرای تهران در خرداد ماه خبر داد. خبرگزاری فارس: روز گذشته جلسه‌­ای با حضور سرپرست و قضات ناحیه 10 دادسرای عمومی و انقلاب تهران، به ریاست عباس جعفری دولت‌­آبادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان تهران در این نشست که در راستای سلسله جلسات دادستـان با قضات نواحی و به­ منظور بررسی مسائل و مشکلات ناحیه 10 برگزار شد، با اشاره به تدوین دستورالعمل شرح وظایف نواحی دادسرای تهران، هدف از تدوین این دستورالعمل را ساماندهی ارسال پرونده­‌های مورد اختلاف بین دادسرا اعلام کرد و از اجرایی شدن آن در خردادماه خبر داد.

دادستان عمومی تهران همچنین به تدوین و اعلام برنامه­ کاری دادسرا در سال جدید اشاره کرد.

اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و نظارت مستمر

جعفری دولت­‌آبادی در توضیح برنامه­ کاری دادسرا، به اهمیت اقدامات پیشگیرانه به ­ویژه در حوزه­ آسیب‌­های اجتماعی تأکید کرد و گفت: در کنار مقابله با جرم، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه لازم است و اقدامات معاونان دادستان و قضات دادسرا می­‌تواند در کاهش جرایم و کاهش آمار پرونده­‌های ورودی مؤثر باشد.

دادستان عمومی تهران با اشاره به ظرفیت­‌ها و بستر قانونی برای وظایف پیشگیرانه دادستان، اعمال نظارت‌های قضایی از سوی سرپرستان دادسرا را مؤثر در این مقام دانست و در تبیین نقش نظارتی دادستان گفت: نظارت دادستان در کشف جرم، انجام تحقیقات، اجرای احکام کیفری، ضابطان و غیره، در قانون پیش ‌بینی شده و سرپرستان باید به نحو مستمر وظایف نظارتی خود عمل کنند.

دادستان تهران مدیرت شجاعانه و خلاقانه در نواحی را ضروری خواند و نتیجه­ اعمال چنین مدیریتی از سوی سرپرستان نواحی را، تحول در دادستانی و پررنگ شدن نقش نظارتی دادستان و حل مشکلات قضایی مردم اعلام کرد.

وی تأکید کرد که وضعیت فضای کاری دادسرا و بازپرسی باید به طرف اعمال نظارت از سوی سرپرستان سوق داده شود و در تفکیک «نظارت» از «مداخله» گفت: اگر نظارت سرپرست در محدوده­ی قانون باشد که از آن جمله حق تعلیم به بازپرس  باشد، دخالت محسوب نمی‌­شود.

نظارت بر زندان‌ها

نکته دیگری که دادستان تهران به آن تصریح کرد، نظارت بر زندان‌­ها بود.

وی با خاطرنشان کرد این­که ظرفیت زندان­‌ها محدود است و امکان ساخت زندان جدید فراهم نیست، از قضات خواست که قرار بازداشت موقت در مورد جرایم مهم صادر شود زیرا زندان جای سارقان حرفه‌­ای و مسلح، قاچاقچیان مواد مخدر و امثال آنان است.

جعفری دولت­ آبادی از جمله روش­‌های کاهش جمعیت کیفری را، نظارت سرپرست دادسرا بر صدور قرارهای بازداشت موقت و زندانیان بلاتکلیف دانست و با اشاره به بخشنامه‌­ای که در این زمینه از سوی دادستان صادر شده است، گفت: سرپرستان نواحی در اعمال ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری تکلیف دارند بر وضعیت زندانیان به ویژه کسانی که بیش از یک و یا دو سال در زندان هستند، نظارت کرده  و پرونده­ی آنان را پیگیری کنند.

لزوم جمع‌­آوری معتادان متجاهر

در این جلسه، یکی از متهمان ناحیه 10 که به اتهام ارتکاب بیش از 50 فقره سرقت دستگیر شده بود و بیست سال سن داشت حضور یافت و دادستان با طرح پرسش‌­هایی از وی، به عنوان نتایج پیشگیرانه، اظهار داشت: اعتیاد متهم به هروئین و شیشه و اینکه انگیزه‌­اش از ارتکاب سرقت از منازل، تأمین هزینه­ استعمال مواد بوده، نشان می‌­دهد که جمع‌­آوری معتادان متجاهر، در آمار سرقت نقش جدی دارد و طرح جمع­‌آوری معتادان متجاهر که طی چند ماه اخیر از سوی دادستانی و با همکاری شهرداری، پلیس تهران و سایر دستگاه‌ها اجرا شده است، نمایانگر تأثیر اقدامات پیشگیرانه­ است و لذا قضات دادسراها و دادگاه­‌های انقلاب باید در مقابله با این دسته از مجرمان عزم جدی داشته باشند.

در ادامه­، احمدعلی اکبری سرپرست ناحیه 10 دادسرا، مختصری از وضعیت ناحیه را ارائه داد و با اعلام این­که دادسرای هاشمی دارای 11 شعبه بازپرسی، 7 شعبه دادیاری تحقیق و 4 شعبه اجرای احکام است و به جرایم سه منطقه شهرداری شامل مناطق 9 و 10 و 21 رسیدگی می­کند، افزود: جمعیت این سه منطقه بالغ بر 700 هزار نفر است.

وی از جمله پرونده­‌های قضایی سنگین در این ناحیه را، جرایم ارتکابی از سوی برخی نمایندگی­‌های فروش اتومبیل اعلام کرد و در ذکر مهم­ترین مشکلات این دادسرا، به کمبود نیروی اداری اشاره نمود.

در پایان این نشست، از یک قاضی و یک کارمند این دادسرا تقدیر به­ عمل آمد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X