ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استقبال مردم از موزه‌های خراسان شمالی ضعیف است

مراسم روز جهانی موزه و میراث فرهنگی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: استقبال از موزه‌های خراسان شمالی بسیار ضعیف است و در برخی از روزها حتی به انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد.

علی‌اکبر وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار داشت: متأسفانه فعالیت موزه‌ها در کشور و نیز این استان، نتوانسته است رسالت این گنجینه‌های فرهنگی را محقق کند.

وی تصریح کرد: متأسفانه فعالیت موزه‌های ما در قیاس با موزه‌های کشورهای رشد یافته تاکنون نتوانسته است آن‌گونه که بایدوشاید، اهداف موردنظر در ایجاد و راه‌اندازی این مجموعه‌ها را پیاده سازد.

وحدتی بابیان اینکه در کشورهای رشد یافته باید برای بازدید از موزه‌ها، ساعت‌ها در صف ایستاد افزود: این در حالی است که استقبال مردم از موزه‌ها بسیار ناچیز بوده است.

وی افزود: البته در فعالیت موزه‌ها به‌هیچ‌عنوان به فکر دستیابی به انتفاع اقتصادی نیستیم و به نظر نمی‌رسد قیمت ناچیزی که بابت ورودی موزه‌ها دریافت می‌شود سبب این عدم استقبال باشد.

وحدتی تصریح کرد: موزه‌ها، محل معرفی میراث و فرهنگ گذشتگان به نسل جدید است و در این میان رسالت‌ها موزه این است که پلی ارتباطی میان فرهنگ و میراث گذشتگان و نسل امروز باشند و شناخت بیشتری از این میراث به بازدیدکنندگان ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های نگهداری موزه‌ها بیش از درآمدی است که از بازدیدکنندگان دریافت می‌شود اظهار داشت: در استان استقبال از موزه‌ها ضعیف است و برخی از روزها، شمار بازدیدکنندگان به شمار انگشت‌های دست هم نمی‌رسد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: قریب به‌اتفاق بازدیدهایی که به‌صورت گروهی از موزه‌های استان انجام می‌شود، گروه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی است و اگر این آمار از شمار بازدیدکنندگان نادیده گرفته شود، در عمل عدد مناسبی برای بازدید از موزه‌ها باقی نمی‌ماند.

وی گفت: برای تبیین رسالت موزه‌ها و معرفی کارکردهای آن آنچه از دست برمی‌آمد، انجام داده‌ایم و اکنون معرفی و آشنایی مردم با موزه در حدی است که نمی‌توان گفت ناآشنایی مردم سبب استقبال ضعیف از موزه‌ها است.

وحدتی تصریح کرد: علت، چیز دیگری است و به نظر می‌رسد باید در فرهنگ جامعه و مردم مورد جستجو قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی افزود: شاید مشغله مردم چیز دیگری است و وقت مردم در جای مهم‌تری صرف می‌شود و این مشغله‌ها مجال پرداختن به اموری چون بازدید از موزه‌ها را گرفته است.

وی گفت: درمجموع، مردم ما دغدغه بازدید از موزه و فرهنگ ندارند چراکه اگر این دغدغه وجود داشت، بخشی از جمعیتی که روزهای جمعه در بوستان بش قارداش و یا باباامان حضور می‌یابند، به بازدید موزه‌ها سوق می‌یافتند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X