استقبال مردم از موزه‌های خراسان شمالی ضعیف است

مراسم روز جهانی موزه و میراث فرهنگی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: استقبال از موزه‌های خراسان شمالی بسیار ضعیف است و در برخی از روزها حتی به انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد.

علی‌اکبر وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار داشت: متأسفانه فعالیت موزه‌ها در کشور و نیز این استان، نتوانسته است رسالت این گنجینه‌های فرهنگی را محقق کند.

وی تصریح کرد: متأسفانه فعالیت موزه‌های ما در قیاس با موزه‌های کشورهای رشد یافته تاکنون نتوانسته است آن‌گونه که بایدوشاید، اهداف موردنظر در ایجاد و راه‌اندازی این مجموعه‌ها را پیاده سازد.

وحدتی بابیان اینکه در کشورهای رشد یافته باید برای بازدید از موزه‌ها، ساعت‌ها در صف ایستاد افزود: این در حالی است که استقبال مردم از موزه‌ها بسیار ناچیز بوده است.

وی افزود: البته در فعالیت موزه‌ها به‌هیچ‌عنوان به فکر دستیابی به انتفاع اقتصادی نیستیم و به نظر نمی‌رسد قیمت ناچیزی که بابت ورودی موزه‌ها دریافت می‌شود سبب این عدم استقبال باشد.

وحدتی تصریح کرد: موزه‌ها، محل معرفی میراث و فرهنگ گذشتگان به نسل جدید است و در این میان رسالت‌ها موزه این است که پلی ارتباطی میان فرهنگ و میراث گذشتگان و نسل امروز باشند و شناخت بیشتری از این میراث به بازدیدکنندگان ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های نگهداری موزه‌ها بیش از درآمدی است که از بازدیدکنندگان دریافت می‌شود اظهار داشت: در استان استقبال از موزه‌ها ضعیف است و برخی از روزها، شمار بازدیدکنندگان به شمار انگشت‌های دست هم نمی‌رسد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: قریب به‌اتفاق بازدیدهایی که به‌صورت گروهی از موزه‌های استان انجام می‌شود، گروه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی است و اگر این آمار از شمار بازدیدکنندگان نادیده گرفته شود، در عمل عدد مناسبی برای بازدید از موزه‌ها باقی نمی‌ماند.

وی گفت: برای تبیین رسالت موزه‌ها و معرفی کارکردهای آن آنچه از دست برمی‌آمد، انجام داده‌ایم و اکنون معرفی و آشنایی مردم با موزه در حدی است که نمی‌توان گفت ناآشنایی مردم سبب استقبال ضعیف از موزه‌ها است.

وحدتی تصریح کرد: علت، چیز دیگری است و به نظر می‌رسد باید در فرهنگ جامعه و مردم مورد جستجو قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی افزود: شاید مشغله مردم چیز دیگری است و وقت مردم در جای مهم‌تری صرف می‌شود و این مشغله‌ها مجال پرداختن به اموری چون بازدید از موزه‌ها را گرفته است.

وی گفت: درمجموع، مردم ما دغدغه بازدید از موزه و فرهنگ ندارند چراکه اگر این دغدغه وجود داشت، بخشی از جمعیتی که روزهای جمعه در بوستان بش قارداش و یا باباامان حضور می‌یابند، به بازدید موزه‌ها سوق می‌یافتند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استقبال مردم از موزه‌های خراسان شمالی ضعیف است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X